חיפוש

dsdsdsd
האם יש לך מוח דיאטטי?

האם יש לך מוח דיאטטי?

נכנע לדחף? מתפתה בקלות? לא שולט בעצמך? יכול להיות שהתכונות האלה מצביעות על כך שאתה לא מצליח לשמור על דיאטה. ד"ר מיכל גילאון על הקשר בין המוח לבין המשקל

ד"ר מיכל גילאון

ד"ר מיכל גילאון

שמירה על המשקל בטווח הארוך היא הבעיה הגדולה ביותר בטיפול בהשמנה והיא קשה יותר להשגה מאשר ירידה במשקל בטווח הקצר.

באמת?

כן. לפי כל הסטטיסטיקות, רק חמישה עד עשרה אחוזים מהאנשים שעושים דיאטה באמת מצליחים לרדת במשקל ולשמור עליו לאורך זמן.

למה בעצם?

כי הדיאטה רצופה מכשולים וקשיים רבים. דיאטה לירידה במשקל מעלה את ההשתוקקות למזון שנמנעים ממנו, ואנשים רבים "שוברים את הדיאטה" בגלל תאוות ודחפים.

בנוסף, קשה מאוד להתמיד בתפריט אחד או בדיאטה אחת לאורך זמן. במיוחד כשהחיים שלנו רצופים סופי שבוע, חגים וחגיגות, שרובם ככולם משולבים בהרבה אוכל טעים.

זאת אחת הסיבות שבגללה כדאי לאמץ אורח חיים בריא והרגלי תזונה בריאים - ולא עוד מתכון לדיאטה.

אז מי כן מצליח לרדת במשקל?

או, באמת מעניין לגלות מיהם אותם האנשים שכן מצליחים לרדת במשקל ולשמור עליו לאורך זמן, ובמה הם שונים מהאנשים שלא מצליחים לעמוד ביעדים האלה.

ויש לנו רמז מיהם?

במחקרים קודמים נמצא כי האנשים שיורדים יותר במשקל נכנעים פחות לדחפים שלהם. זאת אומרת שהם אכלו גם את המזונות אליהם השתוקקו, אבל עשו זאת לעיתים רחוקות יותר.

ויש מחקר, שפורסם בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition, ובו מצאו החוקרים קשר בין הפעילות המוחית לשמירה על המשקל לאחר דיאטה.

אולי מגיעה לך דיאטנית בחינם?

שאל/י את רופא או רופאת המשפחה שלך – ייתכן ומצבך הבריאותי מאפשר לך לקבל ייעוץ דיאטני בחינם, במסגרת סל הבריאות.

לקוחות כללית מושלם נהנים משירותי ייעוץ של דיאטניות בתעריפים מופחתים ללא קשר למצבם הבריאותי. ​

במחקר נמצא כי המשתתפים ששמרו בהצלחה על המשקל לאחר דיאטה הגיבו באופן שונה לתמונות של מזון עתיר קלוריות, ונצפתה אצלם פעילות מוחית מוגברת באזורים הקשורים לשליטה התנהגותית.

מי השתתף במחקר?

16 אנשים שמנים,17 אנשים שהצליחו לשמור על ירידה במשקל של 14 קילוגרמים או יותר במשך שלוש שנים לפחות, ועוד 18 אנשים במשקל תקין.

מה היה תהליך המחקר?

המשתתפים צפו בתמונות של מזונות דלי קלוריות כמו דגנים מלאים, פירות וירקות וכן בתמונות של מזונות עתירי קלוריות כמו צ'יזבורגר (המבורגר עם גבינה), צ'יפס, נקניקיות ועוגות.

בנוסף, הוצגו להם תמונות של פריטים שאינם מזון כמו צמחים ופרחים לבנים. בזמן הצגת התמונות מדדו החוקרים את תגובת המוח של הנבדקים באמצעות הדמיה מגנטית פונקציונאלית (fMRI).

נמצא כי בקרב המשתתפים ששמרו על ירידה במשקל, פעילות המוח בתגובה לתמונות של מזונות עתירי קלוריות היתה שונה מזו של שתי הקבוצות האחרות.

על פי החוקרים, ממצאי המחקר שופכים אור על הגורמים הביולוגיים העשויים לתרום לשמירה על המשקל לאורך זמן. הם גם משלימים ותואמים לתוצאות ממחקרים התנהגותיים, שהראו כי אנשים ששמרו על המשקל החדש בטווח הארוך עשו זאת על ידי יכולת פיקוח מדוקדקת ואיפוק בבחירת המזון שלהם. תגובות מוחיות אלה עשויות להוביל להתנהגות מונעת או לבקרה טובה יותר על האכילה.

ממצאים אלו יכולים לעזור בפיתוח טיפולים חדשים במטרה להשיג ירידה במשקל לטווח הארוך. אולם עד אז, כדאי לקבל את העובדה כי הדחפים והחשקים למזון קיימים ולא בהכרח נעלמים עם הזמן. במקום להדחיק את הדחפים ולהכחיש אותם, כדאי להיות מודעים להם, להבין מה גורם להם, ולנסות לשלוט על התדירות בה נכנעים להם.

ד"ר מיכל גילאון היא דיאטנית קלינית במרכז "שניידר" לרפואת ילדים מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש