חיפוש

dsdsdsd
ילד בחולצת פסים אוכל ג'אנק פוד

משמינים בסביבה עוינת

כשהבטן של הילד תופחת, בדרך כלל מפעילים עליו מכבש של לחצים: תעשה דיאטה - ויהיה בסדר. ברוב המקרים זה לא עובד, והבעיה רק תחריף. מונולוג של אבא לילדים שמנמנים

דורון קוראל

דורון קוראל

אמא שלי הביטה בחביתה המתקררת על הצלחת, הרימה את עיניה לעברי, התבוננה בשפתי החשוקות ואמרה: "בביאפרה, ילדים מתים מרעב בגלל שאין להם מה לאכול". 

זה היה בתחילת שנות ה־70. אמהות דאגניות השמיעו באוזני ילדיהם – סרבני אוכל מעצבנים - סיפורי תוכחה על הרעב הגדול בביאפרה. עברו יותר מ־30 שנה. עדיין מתים מרעב באפריקה, אבל בעולם המערבי השבע כבר כמעט לא מוטרדים מילדים שמסרבים לאכול ארוחת ערב או מותירים בצלחת שאריות שמכובדות. כן, מגפת ההשמנה כבר מזמן כאן – ובגדול.

זה הזמן לווידוי אישי מהבטן: אני אבא רזה (אבל עם בעיה של כולסטרול גבוה בדם) לשני ילדים שמנמנים. זה לא בגלל הגנטיקה (גם אמא שלהם דקת גיזרה), זה בגלל החטיפים, הבורקסים ואורח חיים היושבני.​

איך גורמים לילדים שלך לאכול נכון ובריא?

לכאורה, הכי קל להתמקד בהורדה במשקל. אפשר לקבוע יעדים (כמה ק"ג צריך להוריד) וקל מאוד למדוד את התוצאה – פשוט עולים על המשקל. אבל כמו שאין ארוחות חינם ואין קיצורי דרך, גם התמודדות כזאת דורשת חשיבה מעמיקה יותר. ירידה בלבד במשקל לא תעזור, כיוון שהיא מטפלת רק בסימפטום. את המקור לבעיה יש לחפש בסביבה בה הילדים שלנו חיים. סביבה שהיא עוינת לאורח חיים בריא:

רובצים בבית - בעבר הפיתוי לצאת החוצה לשחק היה עצום, למה? כי בבית לא היה מה לעשות ובחוץ היה יותר נעים וגם אפשר היה לפגוש חברים. היום, חבל על הזמן, הכל במחשב או בטלוויזיה, לעוס, זמין עם המון חברים או סתם אנשים.

דוחסים בלי הפסקה - תעשיית המזון משקיעה משאבים עצומים בפרסומות ששוטפות את המוח שלנו במיליון גירויים שנועדו להשגת תובנה אחת: יש מאכלים זמינים וקלים להשגה. 

התוצאה: רובנו מחפשים פתרונות קלים ומהירים שבדרך כלל באים על חשבון תזונה איכותית. השפע מצד אחד והרצון לחסוך זמן מצד שני, גורמים לנו לדחוס לילדים שלנו ג'אנק פוד.  

כשהבטן תופחת, בדרך כלל מפעילים מכבש של לחצים על הילד: תעשה דיאטה - ויהיה בסדר.

מניסיון אישי עם הילדים השלי - זה לא עובד והבעיה רק תחריף. ברגע שאנחנו מתחילים להטיף לילד שהוא צריך דיאטה, הוא מבין שיש לו בעיה, הוא מתרכז בבעיה ולא בפתרון - ואנחנו שמים את הכדור במגרש של הילד על אף שהוא לא באמת אשם!​​​

אז מה עושים?

מתחילים במהפכה אמיתית בבית: הכול מתחיל ונגמר בנו ההורים, איך ומה אנחנו מכניסים הביתה. אם הילד שלנו שמנמן או חסרים לו ויטמינים, ברזל או סידן - האשמה היא שלנו, ההורים כי לא ​דאגנו לו לגירויים מתאימים בבית. נכון, לא פשוט לשכנע את הילד שלך, ששונא גבינה או מוצרי חלב, לאכול שלושה מוצרי חלב ביום. זה קשה, זה קשה מאוד, אבל מי אמר שלגדל ילדים זה דבר קל. ​

אז מה עושים מחר בבוקר? 

עושים אותו הדבר אבל חושבים אחרת. מתחילים להשקיע זמן וחשיבה בתכנון הקניות שלנו, בתכנון הזמן לבישול, בשילוב הילדים בהכנות והכי חשוב: מתכננים ארוחות משותפות כבר מגיל צעיר.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש