חיפוש

dsdsdsd
לא כדאי לישון אחרי האוכל

סבלנות: לא לישון אחרי האוכל

סובלים מצרבת באמצע הלילה? מרגישים שהאוכל עולה לכם מהקיבה בזמן השינה? מחקר יפני מצא קשר בין פרק זמן קצר בין ארוחת הערב וההליכה לשינה

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

פרק הזמן שעובר בין ארוחת הערב למועד ההליכה לישון קשור משמעותית לעלייה בסיכון לסבול מחזרה של מיץ קיבה לוושט וללוע (רפלוקס), טוענים חוקרים יפנים.

"אנחנו ממליצים לאנשים שסובלים מרפלוקס לא לאכול במשך שלוש שעות שעות לפני לכתם לישון", כותבים ד"ר שיואורו פוג`יוורה ועמיתיו מאוניברסיטת אוסקה ביפן בעיתון הרפואי American Journal of Gastroenterology כפי שפורסם במהלך שנת 2005. "בנוסף לחסר ברור של עדות קלינית, לא ברור האם אנשים הסובלים מרפלוקס אכן מאופיינים בפער זמן קצר בין ארוחת הערב והליכה לשינה". 

החוקרים בדקו את הקשר בין פרק הזמן העובר בין ארוחת הערב וההליכה לשינה לבין תופעת הרפלוקס. במחקר השתתפו 147 אנשים שסובלים מרפלוקס ו-294 אנשים בעלי פרופיל רפואי דומה, שלא סבלו מרפלוקס במהלך השנה שקדמה למחקר. 

המשתתפים במחקר התבקשו לענות על שאלון שבדק את פרקי הזמן בין סיום ארוחת הערב וההליכה לישון.

נמצא קשר משמעותי מאוד בין פרק זמן קצר ועלייה בסיכון לסבול מרפלוקס. בהשוואה לאנשים שפרק הזמן הזה עמד על ארבע שעות או יותר, אלה שפרק הזמן בין ארוחת הערב שלהם וההליכה לשינה היה פחות משלוש שעות היו בסיכון גבוה פי 7.45 לסבול מרפלוקס, אחרי תקנון (הוצאה מחשבון של ההשפעות) של עישון, הרגלי שתיית אלכוהול ויחס משקל-גובה.

פרק הזמן הזה לא היה שונה משמעותית בין 38 החולים שסבלו מרפלוקס שלא גרם נזק לרירית הוושט ובין 109 החולים, שהחומצה כבר גרמה נזק ודלקת ברירית הוושט שלהם. עם זאת, "פרק זמן קצר יותר בין ארוחת הערב ובין ההליכה לשינה היה קשור משמעותית עם סיכון יתר הן לרפלוקס ללא נזק לרירית והן לרפלוקס עם נזק לרירית וסיכון היתר לאלה שפרק הזמן שלהם היה קצר משלוש שעות היה 5.86 לאלה שהרפלוקס שלהם לא גרם נזק לרירית ו - 8.05 לאלה שכבר נגרם נזק לרירית הושט שלהם. זאת בהשוואה לפרק זמן ארוך יותר מארבע שעות", ציין הצוות של ד"ר פוג`יוורה.

על בסיס הממצאים האלה, החוקרים אומרים שהצעד הבא יהיה לבדוק האם הליכה לשינה אחרי יותר משלוש שעות מארוחת הערב מפחיתה או משפרת את התסמינים של הרפלוקס.   

רפלוקס הוא מצב מאד שכיח באוכלוסייה. הוא גורם לצרבת במקרה הטוב, ולנזק לרירית הושט במקרה הגרוע, כשהוא מתמשך לאורך זמן. נזק כזה מתפתח לדלקת ועלול להפוך לסרטן הוושט אם אינו מטופל.

 בנוסף, אחת הסיבות השכיחות ביותר לשיעול ממושך הוא רפלוקס, ומיץ הקיבה החומצי שחוזר ללוע עלול גם לגרום לדלקות ריאה חוזרות אם הוא גולש לקנה הנשימה. הטיפול המקובל כיום במצב הזה הוא בתרופות כמו לוסק קונטרולוק ולנטון, או בתרופות הישנות יותר, כמו זנטג וגסטרו. התרופות האלה מפחיתות את הפרשת החומצה בקיבה, אך לאורך זמן השימוש בהן כרוך בבעיות אחרות. 

עצות פשוטות כמו הימנעות משכיבה אחרי הארוחות והגבהת מראשות המיטה בצד של הראש, כך שהראש יהיה גבוה במספר סנטימטרים מהרגליים בזמן שכיבה, עשויות להקל או אף למנוע את הרפלוקס וכל הנזקים שהוא עלול לגרום. 

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית  

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש