חיפוש

dsdsdsd
תרופות להרזיה

עכשיו גם להשמנה יש תרופה

לראשונה זה 13 שנה אישר ארגון הבריאות האמריקאי שתי תרופות חדשות לירידה במשקל. הסיבה: השמנת יתר הפכה למכת מדינה ויותר משליש מהאוכלוסייה הבוגרת בארצות הברית סובלת מהתופעה

ד"ר אריה גולדשמיד

ד"ר אריה גולדשמיד

בקיצור

01

למי מיועדות התרופות? לסובלים מעודף משקל ומהשמנה חולנית שלא מצליחים לרזות למרות הקפדה על דיאטה ופעילות גופנית.

02

כל מי שסובל מעודף משקל יכול לקבל את התרופה? לא. מבוגרים מעל גיל 18 בעלי BMI של 30 ומעלה או עם BMI של 27 ומעלה שסובלים מתחלואה אחת לפחות הקשורה בעודף משקל.

03

אפשר להשיג את התרופות בארץ? לא. הן טרם אושרו על ידי משרד הבריאות לשיווק בישראל ולכן אינן נכללות בסל התרופות הממלכתי.

ה־FDA, רשות המזון והתרופות בארצות הברית, הודיעה על אישור שתי תרופות לטיפול מתמשך בעודף משקל ובהשמנה חולנית. התרופות מיועדות לאנשים שמקפידים על דיאטה ופעילות גופנית ובכל זאת לא מצליחים לרדת במשקל.

אלה התרופות הראשונות לירידה במשקל אשר אושרו במהלך 13 השנים האחרונות במדינה ששליש מתושביה הבוגרים סובלים מהתופעה.

איזה תרופות:
 Belvic
 Qsymia

התרופות טרם אושרו על ידי משרד הבריאות לשיווק בישראל ולכן אינן נכללות בסל התרופות הממלכתי.

למי מותר לקחת את התרופות האלה?

למבוגרים מעל גיל 18 שהן בעלי BMI של 30 ומעלה או למבוגרים עם BMI של 27 ומעלה שסובלים מתחלואה אחת לפחות הקשורה בעודף משקל כגון, סוכרת 2, כולסטרול גבוה ולחץ דם גבוה.

למי אסור לקחת את התרופות?

לנשים בהריון או לנשים המתכננות הריון בגלל הנזק שעלול להיגרם לעובר עם הירידה במשקל. התרופה הפעילה Topiramate הנמצאת ב־Qsymia עלולה לגרום מומים לעובר.

התרופה Belvic

איך זה עובד?
התרופה מפעילה קולטן במוח, הגורם לתחושת שובע גם לאחר אכילה של כמויות אוכל קטנות.

מהי השפעתה?
מחקרים מצאו כי המטופלים בתרופה איבדו בממוצע כ־3.5% ממשקל גופם לאחר שנה. 47% מן המשתתפים במחקרים שלא היו חולי סוכרת השילו 5% ואף יותר ממשקלם. בחולי סוכרת שיפרה התרופה גם את איזון הסוכר בגופם.

בטיחות ויעילות התרופה נבדקה בשלושה מחקרים שכללו יחדיו 8,000 איש בעלי השמנת יתר או בעלי משקל עודף שבחלקם היו חולי סוכרת. הנחקרים טופלו בתרופה במשך 52-104 שבועות, והודרכו לשינוי אורח חיים, כולל שינוי תזונה ופעילות גופנית.

מהן תופעות הלוואי של התרופה?
תופעת הלוואי העיקרית היא כאב ראש שנצפה אצל 18% מהנבדקים שקיבלו את התרופה, לעומת 11% מהנבדקים שקיבלו פלסבו. תופעות לוואי אחרות בשכיחות נמוכה יותר היו עייפות, בחילה ויובש בפה. תופעות הלוואי הנפוצות של התרופה הן קלות ונסבלות, ועל פי רוב חולפות עם השימוש המתמשך בתרופה.

הטיפול עשוי לגרום גם לתסמונת סרוטונין - המתבטאת בחום, סומק, הזעה, רעד ובלבול - בעיקר כאשר הוא ניטל יחד עם תרופות נוספות המעלות את רמות הסרוטונין או מפעילות את הקולטנים לסרוטונין (כמו תרופות לטיפול במיגרנות ונוגדי דיכאון).

האם ישנן אזהרות מיוחדות לשימוש בתרופה?
היארעות של אב-נורמאליות במסתמי הלב, שנחשדה כנגרמת על ידי תרופות אחרות לטיפול בעודף משקל, לא אירעה בשיעור גבוה יותר בקרב נבדקים שטופלו בתרופה בהשוואה לנבדקים שטופלו בפלסבו. למרות זאת, מזהיר ה־FDA כי יש לנקוט משנה זהירות כאשר הטיפול ניתן לחולים באי ספיקת לב, משום שאלה עשויים להיות בעלי רמות גבוהות של הקולטנים 2B לסרוטונין.

התרופה Qsymia

איך זה עובד?
מדובר בשילוב שתי התרופות הידועות Phentermine ו־Topiramate (טופמקס) בשני מינונים. Phentermine היא תרופה ותיקה עם תכונות מעוררות לטיפול קצר טווח לירידה במשקל כתוספת לפעילות גופנית ודיאטה. Topiramate היא תרופה לאפילפסיה ומיגרנה שגורמת להרגשת שובע. החידוש ב־Qsymia הוא בכך שהיא תוקפת בו זמנית שני מסלולים נפרדים במוח שגורמים לנו לאכול יתר על המידה.

מהי השפעתה?
בטיחות ויעילות Qsymia נבדקה במינון נמוך בשני מחקרים שכללו יחדיו כ־3,700 איש בעלי השמנת יתר. כעבור שנה של טיפול בתרופה איבדו המשתתפים בממוצע 6.7% בממוצע ממשקלם במחקר אחד ו־8.9% במחקר השני. היצרן טוען שטיפול במינון הגבוה יותר של התכשיר עשוי לגרום לירידה של עד 11% מהמשקל.

מהן תופעות הלוואי?
תופעת הלוואי העיקרית של התרופה היא דפיקות לב מהירות.

האם ישנן אזהרות מיוחדות לשימוש בתרופה?
אין להשתמש ב־Qsymia בתקופת ההריון בגלל נזק לעובר היכול להיגרם מהתרופה Topiramate הכלולה בה. על נשים בתקופת הפוריות להקפיד על אמצעי מניעה ולערוך בדיקת הריון לפני תחילת הטיפול בתרופה.

כיוון שהתרופה עלולה לגרום לדפיקות לב מהירות, התרופה אסורה לשימוש בחולים עם מחלת לב לא יציבה או לאנשים שעברו שבץ בחצי השנה האחרונה. כמו כן התרופה אסורה לשימוש בחולי גלאוקומה ופעילות יתר של בלוטת התריס.

מה גרם ל־FDA לאשר תרופות לירידה במשקל אחרי 13 שנה?

אין אלה התרופות האופטימליות, אבל כאשר השמנת היתר פוגעת ב־35% מהאוכלוסייה המבוגרת בארצות הברית - ויחד איתה גם מחלת הסוכרת - רופאים רבים פנו בקריאה ל־FDA לאשר את התרופות.

האם יש תרופות נוספות הנמצאות על המדפים?

כיום קיימת רק תרופה אחת לטיפול מתמשך בהשמנת יתר: קסניקל, שהשימוש בה מצומצם בגלל תופעות לוואי לא נעימות במערכת העיכול. רוב התרופות להשמנת יתר שאושרו לשימוש בשנים האחרונות הורדו מן המדפים בגלל תופעות לוואי קשות.

לפני ארבע שנים הופסק השימוש באקומופליה שהיו ממנה ציפיות גדולות לטיפול בהשמנת יתר בגלל תופעות לוואי פסיכיאטריות, שכללו דיכאון ומחשבות אובדניות. ב־2010 הופסק השימוש ברדוקטיל לאחר שנמצא שהתרופה מגבירה את הסיכון להתקף לב ושבץ.

תרופת קסם? על תרופות לטיפול בהשמנה

ד"ר אריה גולדשמיד הוא לשעבר מנהל מחלקת פרמקולוגיה בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש