חיפוש

dsdsdsd
בחורה רזה עומדת מול בת דמותה השמנה

להיות רזה מבחוץ לא אומר שאתה לא שמן מבפנים!

החוקרים הבריטיים שפשפו את עיניהם הבריטיות בתדהמה: מחקר שנערך בהשתתפות 800 בני אדם העלה, שהעובדה שאנשים רזים, לא אומרת שהם לא שמנים מבפנים! וזה עוד לא הכול. "הרזים השמנים מבפנים" פחות בריאים מאשר השמנמנים הפעילים גופנית

ד"ר מיכל גילאון

ד"ר מיכל גילאון

בקיצור

01

אני שמן מבפנים?! תלוי, אם אתה לא עושה שום פעילות גופנית, ואוכל לא בריא: יכול מאוד להיות.

02

המשמעות של השמנה "מבפנים" היא שלא רואים עליך, אבל האיברים הפנימיים שלך עטופים בשומן, וזה מסוכן.

03

הדרך הטובה ביותר לפתור את הבעיה: פעילות גופנית, ותזונה נכונה.

זו כתבה שכל מי שיש לו קצת עודף משקל ישמח לקרוא: להיות רזה לא אומר שאתה לא שמן.

מה?

ממש ככה! וקוראים לזה TOFI, שהם ראשי התיבות של Thin Outside, Fat Inside (באנגלית - רזה בחוץ, שמן בפנים).

את יכולה להרחיב?

מצבורי שומן בתוך הגוף יכולים לגרום לבעיות בריאותיות ולכן, מה שבאמת חשוב, הוא מה יש לך בפנים ולא מה שרואים מבחוץ.

למה?

כי זה יכול להיות מסוכן.

כלומר?

מצבורי השומן שנסתרים מעינינו, כמו השומן העוטף את האיברים החיוניים (הלב, הכבד והלבלב), יכולים להיות מסוכנים יותר מאשר המצבורים הגלויים, אותם "צמיגים" או "ידיות אהבה", המתעבים מתחת לעור.

וזה בדוק?

ועוד איך!

קבוצת מחקר בראשות פרופ' ג'ימי בל (Jimmy Bell) מהאימפריאל קולג' בלונדון, ביצעה מאז 1994 סריקות MRI בקרב כ-800 בני אדם, על מנת למפות את מצבורי השומן בגופם ולהסיק מכך מסקנות לגבי מבנה השומן בגוף האדם. לחוקרים התברר, כי אנשים השומרים על משקלם בעזרת דיאטה, אך ללא פעילות גופנית, הם בעלי הסיכויים הגבוהים ביותר לטיפוח מצבורי שומן פנימיים, גם אם מבחינת המשקל הם נחשבים רזים. 

גם דוגמניות?

ועוד איך! ועל זה - בהמשך. וגם תמונות.

לדעת פרופ' בל, כל התפיסה של "להיות שמן" דורשת בחינה מחדש. אנשים רזים שהם בעצם "שמנים מבפנים" אינם מציגים את "אותות האזהרה" החיצוניים דוגמת הכרס או הצמיגים במותניים, והם - וגם הרופאים שלהם - מניחים בטעות שהם מוגנים מהחוליים הקשורים לעודף שומן כיוון שהם במשקל תקין.

בפועל, לאנשים אלה אין "תעודת ביטוח" לא מפני התפתחות של סוכרת ולא מפני גורמי הסיכון האחרים כמו טרשת העורקים והתפתחות מחלות לב.

במחקר של פרופ' בל נמצא, כי ל-45% מהנשים ול-60% מהגברים שה-BMI שלהם היה תקין (בטווח הערכים 20-25), היו עודפים של שומן פנימי.

ההפתעה הגדולה ביותר שבה הצוות נתקל היתה שגם בקרב דוגמניות מקצועיות נמצאו מצבורי שומן פנימיים רבים.

אז איך קורה "הנס" הזה שהם רזים מבחוץ?

לפי פרופ' בל, אנשים רזים בעלי שומן פנימי רב הם בעצם על גבול ההשמנה, כלומר הם יכולים אפילו להיות מעבר להגדרה המדעית של "עודף משקל" (הקטגוריות השגורות הן "תת משקל", "משקל תקין", "עודף משקל", "השמנה", השמנת חמורה" ו"השמנה קיצונית") - והסיבה לכך היא שהם אוכלים מזון המכיל שומנים וסוכרים רבים ומבצעים מעט מאוד, אם בכלל, פעילות גופנית. השומן שלהם מצטבר בפנים, אבל הם פשוט לא אוכלים מספיק בשביל להשמין כלפי חוץ.

השומן הפנימי מפריע, ככל הנראה, לתקשורת הפנימית בגוף על ידי כך שהוא שולח, על פי סברת החוקרים, אותות כימיים שגויים הגורמים לאיברים כמו הכבד והלבלב לצבור שומן בתוכם. צבירה זו עלולה להוביל להתפתחותן של עמידות לאינסולין, סוכרת ומחלות לב.

THIN_or_FAT_1.jpg

הדמיית MRI המראה את גופו של גבר בן 28, שערך ה-BMI שלו תקין, כלומר מצביע על כך שהוא "רזה". כפי שאפשר גם להתרשם מהתמונות – הוא אכן רזה, אלא שההדמיה מראה את מה שלא רואים בעיניים: צבר השומן הפנימי העוטף את האברים החיוניים (בצהוב). השרירים מוצגים בהדמיה באדום ואילו השומן החיצוני התת-עורי, הפחות מסוכן, מוצג בירוק

המדד הנפוץ היום להערכת עודף משקל והשמנה הוא ה-BMI, שאותו מחשבים על ידי חלוקת המשקל (בקילוגרמים) בגובה במטרים בריבוע. ה-BMI קל מאוד לחישוב, וערכים גבוהים מ-30 נמצאו קשורים בעליית הסיכון לתחלואה בסוכרת ובמחלות לב וכלי דם – וכמובן, לתמותה. הבעיה היא של-BMI יש מגבלות רבות. הוא לא מבדיל בין גברים ונשים, הוא חסר את היכולת להבחין בין רקמת השריר ורקמת השומן בגוף וגם לא מתייחס פיזור השומן בגוף.

ברוב המקרים, עודף משקל נובע מעלייה ברקמת השומן, אך לגבי ספורטאים, למשל, הדבר לא נכון. לדוגמה, מרימי משקולות יוגדרו על פי ה-BMI כסובלים מעודף משקל או השמנה, אף על פי שאינם שמנים כלל. הם שוקלים הרבה, יחסית, מכיוון שמסת השרירים שלהם גדולה מאוד.

היום ידוע כי אנשים בעודף משקל הפעילים גופנית יכולים להיות בריאים יותר מאנשים רזים שאינם פעילים גופנית. למשל, מתאבקי סומו יכולים להיות בריאים יותר מהמעריצים הרזים שלהם. אמנם יש להם "מפלי שומן" רבים, אך השומן שלהם צבור תחת העור ולא סביב האיברים החיוניים והשרירים.

והחדשות הטובות?

אז זהו, שתמיד יש חדשות טובות: ניתן להיפטר מהשומן הפנימי בעזרת פעילות גופנית ותזונה נכונה. רק שאין קיצורי דרך. אם רוצים רק להיראות רזים, דיאטה תספיק. אבל אם רוצים גם להיות בריאים, חשוב להשקיע בפעילות גופנית.

ד"ר מיכל גילאון היא דיאטנית קלינית במרכז "שניידר" לרפואת ילדים מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש