חיפוש

dsdsdsd
הקשר בין נדודי שינה להשמנה

הנשים מרזות בלילה

חוקרים מצאו קשר בין נדודי שינה ולילות קצרים לבין נטייה לעלייה במשקל. ההסבר לתופעה: חסר בשעות שינה משפיע על חילוף החומרים הבסיסי

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

​את סובלת מנדודי שינה? את מרבה להתעורר באמצע הלילה בגלל חלומות רעים? מחקר שפורסם לראשונה במרץ 2006, קובע כי נשים שלא מצליחות לעצום את העיניים במידה מספקת בלילה, מסתכנות בעלייה במשקל.

לדברי החוקרים - שהציגו את ממצאיהם בכנס רפואי בסן דייגו, קליפורניה - נשים שישנו חמש שעות או פחות בלילה  נטו לעלות במשקל בשיעור של 15 ק"ג או יותר או להפוך לשמנות מאוד, וזאת בהשוואה לנשים אשר ישנו שבע שעות בלילה או יותר.

החוקרים, בראשות ד"ר סנג`יי פטל מקליבלנד, אוהיו,  הדגישו כי מדובר בעודף משקל משמעותי, "שמגדיל את הסיכון לפתח סוכרת או מחלת לב". החוקרים הוסיפו, כי נשים שישנו שש שעות בלילה היו בסיכון גבוה ב - 12 אחוזים לצבור משקל משמעותי ובסיכון גבוה בששה אחוזים להפוך לשמנות מאוד, וזאת בהשוואה לנשים שישנו שבע שעות מדי לילה.

נשים שאמרו שישנו חמש שעות או פחות בלילה, בממוצע, משקלן היה גבוה בקרוב לשלושה ק"ג ממשקלן של הנשים שדיווחו על שינה של שבע שעות בלילה. אחרי שנלקחו בחשבון ההשפעות של הגיל והמשקל בתחילת המעקב, נשים שישנו חמש שעות בלילה או פחות עלו  ב- 1.2 ק"ג נוספים במשקל במהלך המעקב, בהשוואה לנשים שישנו שבע שעות בלילה.

נשים שישנו שש שעות בלילה עלו במשקל בשיעור ממוצע של 750 גרם בהשוואה לנשים שישנו שבע שעות בלילה. החוקרים ניתחו את הרכב המזון והרגלי הפעילות הגופנית של הנשים, אבל לא הצליחו לזהות הבדלים כלשהם, שיכלו להסביר מדוע נשים שישנו פחות שעות עלו יותר במשקל.

"מצאנו שנשים שישנו פחות, אכלו פחות", סיכם ד"ר פטל. "בנוגע לפעילות גופנית, אלה שישנו שבע שעות או יותר, עשו קצת יותר פעילות גופנית מאלה שישנו מעט, אבל זה לא הסביר את ההבדלים בצבירת המשקל".

​צריכות שעות שינה? נסו רפואה משלימה​

​​​שילוב של טיפולים משלימים בנסיונות ההרזייה שלכם יכולים לסייע בשמירה על אורח חיים מאוזן, הגברת חילוף החומרים והזרמת אנרגיה מחודשת לתאים. לקריאה נוספת היכנסו​​ ​​

ד"ר פטל ועמיתיו מעריכים כי חסר בשעות שינה משפיע על חילוף החומרים הבסיסי  -  מספר הקלוריות שנשרפות במנוחה. גורם אפשרי אחר שתורם לוויסות המשקל נקרא "יצירת חום שאינה קשורה לפעילות גופנית" (non-exercise associated thermogenesis = NEAT). הכוונה היא לפעילות בלתי רצונית, כמו תזוזה מתמדת במקום או עמידה במקום ישיבה.
 "ייתכן, אמר ד"ר פטל, "שאם אנשים ישנים פחות, הם גם מתנועעים במקומם פחות או עומדים פחות".   

המחקר נמשך 16 שנה והשתתפו בו 68,183 נשים, אשר דיווחו על הרגלי השינה שלהן ועל משקלן מדי שנתיים.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש