חיפוש

dsdsdsd
חמניה ושמן חמניות

הלב אוהב שומן צמחי

שומנים רב בלתי רוויים נמצאים בעיקר בשמנים צמחיים כמו שמן תירס, שמן סויה ושמן חמניות. חוקרים בפינלנד מצאו הוכחות שהם עדיפים ללב ולכלי הדם, לפחות כשמדובר בגברים בגיל העמידה

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

​החלפת השומנים הרוויים בשומנים רב בלתי רוויים  עשויה להפחית תחלואה ותמותה ממחלות לב וכלי דם בגברים בגיל העמידה. כך פורסם ב־24 בינואר 2005 בכתב העת הרפואי המקוון Archives of Internal Medicine.

סוג השומנים במזון שצורכים גברים בגיל העמידה, בעיקר שומנים רב בלתי רוויים וחומצה לינולאית, חשוב כנראה יותר מאשר הכמות הכללית של השומנים במזון.

ההמלצה להעדיף שומנים רב בלתי רוויים, כאמצעי למניעה ראשונה של מחלות לב וכלי דם, ניתנה כבר לפני שנים, אבל רק מעט מחקרים נתנו גיבוי מדעי לעצה הזאת. מספר מחקרים הראו כי שומנים רב בלתי רוויים מפחיתים את ריכוז הכולסטרול LDL (הרע) בדם, בעוד ששומנים רוויים מעלים את הכמות שלו.


חומצת שומן לינולאית היא חומצת שומן חיונית מסוג אומגה-6. המקורות העיקריים שלה במזון הם שמנים צמחיים כמו שמן תירס, שמן סויה, שמן חריע ושמן חמניות. לעומת זאת, שומנים רוויים נמצאים בעיקר במזונות מהחי כמו בשר ומוצרי חלב.

ד"ר דויד לאקסונן וחבריו מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת קופיו בפינלנד בדקו את השפעת הצריכה של חומצה לינולאית וחומצות שומן רב בלתי רוויות על התמותה הכוללת והתמותה ממחלות לב וכלי דם בקרב 1,551 גברים בגיל העמידה שחיים במזרח פינלנד.

ההערכה נעשתה בעזרת יומנים בהם רשמו המשתתפים את כל המזון שהם אכלו ובעזרת בדיקות דם לרמות הסוכר והכולסטרול בדם.  במהלך מעקב של 15 שנים, נפטרו 78 משתתפים ממחלות לב וכלי דם משתתפים ועוד 225 נפטרו מסיבה כלשהי.  גברים בגיל העמידה שצרכו חומצה לינולאית וחומצות שומן רב בלתי רוויות בשליש העליון, היו בסיכון נמוך עד פי שלושה למות ממחלות לב וכלי דם בהשוואה לגברים עם צריכה נמוכה של חומצות השומן האלה. הצריכה הכוללת של השומנים לא השפיעה על התמותה ממחלות אלה.

מסקנת החוקרים היא כי לצריכת חומצות שומן רב בלתי רוויות, במיוחד חומצת שומן לינולאית, יש השפעה מגנה על הלב. וכי סוג השומן במזון חשוב יותר מהכמות שלו בהפחתת התמותה ממחלות לב וכלי דם.     

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש