חיפוש

dsdsdsd
50 גוונים של אפור

"50 גוונים של אפור" מסוכן לנשים?

מחקר חדש ניסה למצוא קשר בין חיבה לטרילוגיית רבי המכר הארוטית "50 גוונים של אפור" ולכניסה למערכות יחסים אלימות. האם את בסכנה אם נהנית ממנו, ולמה גם ריבוי פרטנרים מיניים נכנס לאחת הקטגוריות בסקר עליו מתבסס המחקר?

לירון סיני

בקיצור

01

מחקר בדק את הרגלי צריכת האלכוהול, הדיאטה והיחסים של נשים שקראו את "50 גוונים של אפור".

02

התוצאות כן העידו שמי שקראו סבלו יותר מבני זוג מתעללים ברמות שונות, ונטו יותר לדיאטות חריפות.

03

אי אפשר לצאת במסקנה גורפת של השפעת הספרים עלינו מהמחקר. כן אפשר להתייחס לביקורת שהוא מעביר על התרבות שלנו.

כולן (או כמעט כולן) שמעו על "50 גוונים של אפור", הספר הראשון בטרילוגיה ארוטית שהפכה לרב מכר עולמי בשנים האחרונות. אוטוטו יוצא גם סרט קולנוע שמבוסס על הספר, וכמה חוקרות החליטו לקחת את הספר ולבדוק את ההשלכות שלו על הבריאות, הפיזית והנפשית של הקוראות.

איך זה נעשה? במחקר שנערך בראשות איימי בונומי - חוקרת מדעי ההתנהגות באוניברסיטת מישיגן השתתפו 655 נשים בגילאים 18-24, מתוך הנחה שבקבוצת הגיל הזו הן עושות צעדים ראשונים בתחום הזוגיות, מתנסות ומתעצבות. חלקן קראו את 50 גוונים של אפור, חלקן את כל הטרילוגיה וחלק לא קראו כלל.

הן נשאלו על מערכות יחסים, על אלימות פיזית ומנטלית, צריכת אלכוהול, כמות הפרטנרים שהיו להן לסקס, האם צמו במשך 24 שעות או יותר למטרות דיאטה והאם הן צורכות מוצרי דיאטה, וגם אי אלו שאלות על הספרים עצמן.

התוצאות: שליש מהנשאלות קראו לפחות את הספר הראשון בטרילוגיה. מתוכן, האחוז של נשים שבן זוג שלהן צעק, קילל, או הטריד בהודעות וטלפונים לא רצויים, היה גבוה יותר ב-25% מאשר אצל אלו שלא קראו את הספר.

אחוז גבוה עוד יותר שלהן, 75% בהשוואה לאלו שלא קראו, צמו מעל 24 שעות במטרה לרזות, או השתמשו בעזרים שונים לדיאטה.

הנשים שהשתתפו בסקר וקראו את כל שלושת הספרים היו עם נטייה לצריכת יותר אלכוהול (הן הגדירו שתייה מוגברת כלפחות חמישה משקאות בערב אחד, שש פעמים לפחות בחודש), וליותר מחמישה פרטנרים לסקס.

תרבות שמעודדת אלימות כלפי נשים

ומה התוצאות האלו אומרות, אם בכלל, על הרגלי הקריאה של נשים צעירות והסיכון שלהן להיקלע למערכת יחסים אלימה? החוקרות מסייגות בעצמן וכותבות שיכול להיות שההתנהגות שעלולה לפגוע בבריאותן של הנשים, כמו הפרעות אכילה, הייתה קיימת הרבה לפני שקראו את רב המכר הארוטי.

"המחקר שלנו לא יכול להוכיח קשר סיבתי מובהק בין הדברים", הן כותבות במחקר, "למשל, יכול להיות שההתנהגות שפוגעת בבריאותה של האישה, כמו הפרעת אכילה, כבר הייתה קיימת, והקריאה בספר עודדה, גם אם לא במודע, את ההתנהגות הזו או עוררה טראומה שקשורה בה. אך באותה מידה, יכול להיות שיש נשים שקראו את הספרים קודם, ואז אופן ההתנהלות שלהן הושפע מהתוכן של הספרים".

התרשמות החוקרות מהתוצאות מעידה על רצון עז להוכיח מחקרית את סוגיית ביקורת התרבות שהן מעלות. למרות שהתוצאות לא באמת יכולות להוכיח משהו באופן מובהק, הן משתמשות בבמה שהמחקר העניק להן כדי לומר ולהדגיש את הדברים הבאים על האופן שבו אנחנו מושפעים ממה שאנחנו קוראים ורואים:

"תיאורים בעייתיים של אלימות נגד נשים בתרבות פופולרית - למשל בקולנוע, ספרות, מוזיקה או פורנו - גורמים לנורמליזציה של התנהגויות שעלולות לסכן ולפגוע בנשים".

גרוע כמו פורנו

הן דנות באופן שבו יצירות שנמצאות בלב המיינסטרים כמו "50 גוונים של אפור" משפיעות על תפיסת העולם שלנו. הן משוות את ההשפעה הזו להשפעה המעוותת של פורנו על תפיסת המציאות שלנו, ועל מה שאנחנו חושבים על אינטימיות, סקס, גברים, נשים וזוגיות.

מבחינתן המחקר שלהן רק התחיל. בהמשך הן רוצות לבדוק מה עושה לנו שמיעת "I love the way you lie" של אמינם וריאנה, וגם סאגת דמדומים נכנסה תחת הרדאר שלהן.

למה דווקא 50 גוונים ודמדומים? מה יכול להזיק בסדרת ספרים וסרטים למבוגרים ולנוער? במידה מסוימת אפשר לומר שמפורנו חלקנו כבר יודעים להיזהר, או לפחות לדעת שהוא לא ריאליסטי בשום צורה. אבל בדמדומים, למשל, התנהלות אובססיבית ומטרידה למדיי צבועה בגוונים רומנטיים וחיוביים.

הן מסבירות שגיבור דמדומים, הערפד המיוסר בעל פני הכלבלב הנצחיות עוקב אחרי האהובה שלו ללא הרף, כועס עליה, כמעט אלים כלפיה - וכל זה נתפס כדאגה עמוקה ואהבה עזה. אך הסתכלות מפוקחת על התנהגות כזו במציאות אמורה להדליק נורות אזהרה, וקשר כזה עשוי להיות לא בריא ולהידרדר לאלימות, כשהקנאה מפסיקה הופכת לאובססיה.

כשיצירות כאלו נעשות פופולאריות, ודורות שלמים של נערות ולפעמים גם נערים גדלים עליהן, אנחנו כבר מנציחים התנהגות לא בריאה, שמובילה, בסופו של דבר, לתרבות האונס.

המיניות שלך היא לא הסיבה לבעיה

האם זו לא הגזמה להאשים את בלה ואדוארד בעידוד אלימות כלפי נשים? לא, זו לא. זה תלוי מה הקוראות והקוראים מקבלים מהספרים ובאיזו רצינות הם מתייחסים אליהם.

למשל, מי שמכירים את עולם ה-BDSM שמתואר ב-50 גוונים, יכול להעיד שהנעשה בספר לא בהכרח תואם את המציאות, שבה זוג אנשים בוגרים נכנסים לקשר מיני מהסוג הזה מתוך רצון וכבוד הדדי, ושבו יש אפשרות לצאת, להפסיק כשלאחד מהצדדים כואב מדי או לא מתאים. מי שמכיר את העולם הזה רק מהספר, עלול לקבל רושם מוטעה, במיוחד כשמדובר בספר שממותג כמוכר פנטזיות של נשים.

והבהרה בנושא כמות הפרטנרים - לא, העובדה ששכבת עם הרבה גברים או נשים במשך השנים לא אומרת שום דבר על מצבך הבריאותי, הפיזי או הנפשי. סקס יכול להיות לא רק נעים, אלא גם בריא לגוף ולנפש, כל עוד הוא נעשה בצורה מכבדת, הדדית, וכשאת רוצה.

למה בכל זאת הפנו שאלה זאת לנשים שהשתתפו במחקר? אולי כשאלה משלימה, בניסיון לקבל תמונה מלאה יותר של הנשים שנשאלו, אולי מתוך תפיסת עולם שמרנית באופן יחסי, לחוקרות הפתרונים.

בכל אופן - במקרה של המחקר הזה התוצאות שלו במידה רבה פחות נושאות בשורות מההסברים שמגיעים לצדם: לכו לקולנוע, תקראו ספר, תראו כמה טלוויזיה ותשמעו כמה אמינם וריאנה שבא לכם ולכן, אבל עשו זאת בעיניים פקוחות. שימו לב איזה סיפור הם מספרים לנו ומה הוא אומר על היחס לנשים, לגברים והאם הוא תואם את האופן שבו היינו רוצים שיתייחסו אלינו או לאנשים שחשובים לנו במציאות. ​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש