חיפוש

dsdsdsd
למה נמשכים ל-50 גוונים של אפור?

50 גוונים של אפור: סקסי או נצלני?

מה יש בספרים שמכרו מיליונים ועכשיו גם בסרט שגורמים לכולן וכולם לנהור לבתי הקולנוע? האם מדובר בפנטזיה על קשירות שמציגה BDSM בצורה מכבדת, או ברומנטיזציה של מערכת יחסים נצלנית על גבול ההתעללות?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

50 גוונים של אפור - הספרים וכעת הסרט הם הצלחה מסחררת. לא חסרים רומנים ארוטיים בעולם, אבל דווקא זה שחוגג BDSM הפך לתופעה.

02

BDSM הם ראשי תבות של כבילה, משמעת, שליטה, כניעה, סאדיזם ומזוכיזם. זהו עולם סקסי שלם של פטישים ופרקטיקות, בעיקר, אבל לאו דווקא מיניות.

03

יש ויכוח גדול האם הבדס"מ שבספר אמין או סתם מכסה על מערכת יחסים פוגענית ומנצלת. מה שבטוח: במציאות חשוב שיהיו הסכמה, אמון וכבוד הדדי בין הצדדים.

בלי קשר לרמה האמנותית של היצירה, מצליחים הספר ועכשיו גם הסרט "חמישים גוונים של אפור" לעורר באז אינסופי ומכירות שיא של עותקים, כרטיסי קולנוע וצעצועי מין קינקיים ושלל מוצרים נלווים.

נמכרים אפילו דובונים אפורים בחליפות וספר בישול פארודי שהגדיל לעשות בשם חמישים גוונים של עוף. כמובן, עם ההתלהבות הגיעו גם דיונים וויכוחים בלתי נגמרים.

אפשר להתחבר או לסלוד, להתלהב או לבוז - אבל אין ספק שהטרילוגיה שעוסקת ביחסי השליטה שכתבה הסופרת הבריטית אי.אל ג'יימס היא אטרקציה ותופעה תרבותית בעולמנו הקטן והשגרתי.

נעים מאוד, BDSM

הסיפור, אם באמת לא שמעתם עליו עד שיצא לכם מכל חור, הוא על היחסים שנרקמים בין אנסטסיה סטיל, בוגרת לימודי ספרות חסרת כל ניסיון מיני ורומנטי בת 21, לבין כריסיטאן גריי, ביליונר, איש עסקים מצליח, מרשים ודומיננטי - בדגש על דומיננטי.

בין גריי לסטיל ניצתת תשוקה בלתי נשלטת מהרגע הראשון, רק שסטיל רוצה זוגיות "רגילה", לבבות ופרחים כדברי גריי, בזמן שהוא רוצה להכניס אותה למערכת יחסים שמבוססת על שליטה. מכאן השניים נסחפים לרומן מסעיר, מכאיב ושונה מכל מה שחינכו את גברת סטיל ואותנו לקראתו.

זה המקום לנשום רגע ולהסביר מהו אותו BDSM מדובר. המושג מקפל בראשי התיבות שלו כמה מושגי משנה:Bondage (כבילה), Discipline (משמעת), Domination (שליטה),Submission (כניעה), Sadism (סאדיזם) ו־Masochism (מאזוכיזם).

לבדס"מ (גם העברית יודעת לקצר) ביטויים רבים, מסגנון חיים מקיף, הכולל שליטה ו/או הכאבה ו/או השפלה, ועד אלמנטים בודדים השזורים בחיי המין של חובבי הז'אנר.

זה עולם עם מעריצים רבים, קהילות שונות - וגם מערכת מסודרת של כללים מחייבים. אחד החשובים שבהם הוא ההסכמה ההדדית עליה מוכרחה כל פעילות להתבסס. קיימים קודים ברורים וסימנים מוסכמים כמו מילות ביטחון למשל - וכל העוסקים במלאכה חייבים לציית להם, באדיקות גבוהה מזו שבה מצייתים למאסטר.

המטפלת הזוגית והמינית מירי קרייזמן מדגישה: חשוב להבין שאסור שתהיה כאן כפייה משום סוג שהוא. מדובר בבחירה מודעת וחופשית של אנשים בוגרים האחראים למעשיהם. אנשים שבוחרים, מרצונם ועל פי העדפתם, להיכנס לעניין בצורה כזו או אחרת.

אפשר לדמות את הנושא למתרחש בענפי האגרוף או ההיאבקות: כשהדבר נעשה במסגרת ספורטיבית, בעלת חוקים וכללים, ובהסכמה חופשית של כל משתתף - מדובר בפעילות לגיטימית לחלוטין (בניגוד, למשל, לקטטות רחוב בהן נעשה שימוש באלימות).

עיסוק באגרוף או בהיאבקות לא מתאים לכל אחד, אבל אם אדם החליט לעסוק בכך לא נהוג להיכנס לשיקוליו ולהקשות בשאלה מדוע בחר להכות ולהיות מוכה.

מה כל כך מושך כאן?

הספר "חמישים גוונים של אפור" מכר למעלה מ-100 מיליון עותקים ברחבי העולם שנרכשו ברובם על ידי נשים. מעניינת לא פחות העובדה שהסיפור גם נכתב בידי אישה. קרייזמן קראה את הספר הראשון בטרילוגיה בעקבות מטופלת שלה שאהבה אותו מאוד.

מטופלת אחרת סיפרה לה שהספר חולל שינוי סוחף בחיי המין עם בן זוגה. משהו בסיפור הזה מצית את דמיונן של נשים רבות, מסיקה המטפלת. הוא נותן לגיטימציה למיניות שלהן.

חלק גדול מהנשים, מתברר, נמשכות לעולם הזה ומפתחות פנטזיות, חבויות או לא חבויות, על כניעות ונשלטות. המומחית מופתעת מעט מממדי התופעה, כי חמישים גוונים לוקח את הפנטזיה הנשלטת לאקסטרים: נשים רבות כל כך נסערות מהרעיון שייכנעו לגמרי וישמשו אובייקט במערכת יחסים.

יש גם הסבר שאומר שהספר כל כך אהוב כי הוא יכול לשמש כמעין מדריך למשתמשת. בזמן שהפרוזה שלו ירודה למדיי, תיאורי הסקס שבו מפורטים וברורים מאוד, ומגיעים מפיה של גיבורה שמתארת בדיוק מה עושים לה וכמה זה מוצא או לא מוצא חן בעיניה. הקריאה מאפשרת להעלות את הנושאים האלו לדיון ולהתנסות, עם או בלי שימוש בעזרים בדס"מים. 

משיכתם של רבים, גברים ונשים, אל התחום, מעידה על כך שאחד הצדדים או שניהם - השולט או הנשלט - קיים כנראה באישיותם ובנטייה המינית שלהם. בנוסף לכך, קיימת במקרים רבים משיכה אל האסור, המוזר. ריקוד של משיכה-דחייה שמהלך קסם על בני אדם.

אך האם זוגיות מוצלחת יכולה להתבסס אך ורק על יחסי שליטה? האני מאמין שלי מנוגד לכך, אומרת קרייזמן, כי לדעתה במקום שאין בו שוויון קשה לפתח זוגיות טובה. ובכל זאת, ייתכן שאצל אנשים שנמשכים לתחום השוויוניות נבנית בצורה אחרת.

כיום בשעה טובה ההתייחסות לבדס"מ פחות "מזועזעת" משהייתה בעבר. ה־DSM, ספר האבחנות הפסיכיאטריות שנחשב לתנ"ך של התחום, הוציא את הסאדו-מאזו מרשימת הפרעות הנפש. וגם זו לטובה.

עדיין, המומחית סבורה שסיכוייה של זוגיות איכותית להתקיים גבוהים יותר במקרה שבו יחסי השליטה נשארים רק בשטח המיני ולא משתלטים על כל תחומי החיים ומשקפים את כל צדדי היחסים.

יחסי שליטה תקינים, או הצגה מעוותת?

ביקורת עזה ספגו חמישים הגוונים לא רק ממבקרי ספרות וקולנוע ומגורמים שמרנים ודתיים, אלא גם מארגוני נשים ומפעילים בקהילת הבדס"מ עצמה.

למרות שהספר כן עושה שירות מסוים, ולו מעצם העובדה שהוא הפך את התחום למשהו שיותר אנשים נחשפים אליו ומדברים עליו, הם טוענים שיחסי השליטה מתוארים בספר ובסרט בצורה מעוותת, שעושה עוול לבדס"מ התקין וההגון.

לדבריהם גריי מנצל את סטיל, מפחיד אותה ומפעיל עליה לחצים ומניפולציות והיא מצידה מסכימה להתנסות הרבה פעמים לאו דווקא כי היא סקרנית, אלא כי היא מונעת מחשש, מפחדת שתאבד אותו, ומעדיפה לסבול אקטים שפוגעים בה פיזית רק כדי לא להכעיס אותו. היא חסרת ניסיון לא רק בבדס"מ אלא בסקס בכלל, וההתעקשות שלו להכניסה לעולם הזה אינה מקובלת.

עוד נאמר שבמהלך העלילה הוא אף מבצע בה מעשים בניגוד לרצונה ומתעלם מבקשתה המפורשת (באמצעות מילת ביטחון מוסכמת) לחדול. כך לא נוהג אף אדון (או שולט) שמכבד את עצמו, את הנשלטת שלו ואת התחום המפואר שבתוכו הוא פועל.

בנוסף החיבה של גריי לבדס"מ נקשרת בספר לילדות הקשה שלו. שוב ושוב מתעכבים על כך שהוא עבר דברים לא פשוטים, ולכן הזוגיות היחידה שהוא מכיר ורוצה לנהל היא כזו. היותו שולט נתפס כתוצר לוואי של קשייו הנפשיים.

התיאור הזה קושר בין פרקטיקות של בדס"מ ופוסט טראומה, והוא אינו מחויב המציאות. המשיכה של נשים וגברים לתחום לא צריכה לנבוע מאלימות אמיתית או התעללות שחוו. רובם בריאים בנפשם, בעלי סקרנות מינית, נטיות או כל סיבה אחרת שגורמת להם ליהנות מהפטישים שהתחום מביא עימו. הם מוצאים בו הנאה, ובשום פנים ואופן לא סימפטום של פגיעה נפשית.

כמטפלת זוגית ומינית וכמי שקראה את הספר קרייזמן לא שותפה לרוב הביקורת. למיטב התרשמותה אין כאן ניצול. הכניעה היא תשוקתו של הנשלט, והדמות של סטיל למרות חוסר הניסיון שלה נמשכת בעוצמה למקום הכנוע ונמצאת שם מרצונה. איש לא כפה עליה זאת ולא אילץ אותה.

מדובר בבגירה שמחליטה מרצונה להיכנס למערכת יחסים בעלת אופי מסוים, והיא יודעת ומבינה היטב לאן היא נכנסת. השאלה מדוע בחרה בקשר מסוג כזה היא שאלה נפרדת. הפיכתה ל"אובייקט" היא מהות היחסים, והיא מתקיימת מתוך רצון חופשי ובחירה מודעת.

התשוקה להישלט, מסבירה המטפלת, חזקה לא פחות מהתשוקה לשלוט. יש אנשים שמתאהבים בעמדת הקורבן ולא מצליחים, או לא מעוניינים, להיחלץ ממנה, גם מחוץ למיטה. קורבן גוזר לעיתים את תחושת הערך העצמי שלו מהכניעה ומהסבל. העליון והקורבן הם שני צדדים של אותו מטבע. כל אחד מהם רוצה להיות "הכי": הכי קובע ושולט, או הכי כנוע ונשלט.

לא צפויה סכנה?

קרייזמן אינה מודאגת מכך שיצירות תרבות פופולרית מציגות מערכות יחסים בעייתיות כאידיאל. כשמדובר על "50 גוונים" היא סבורה שאנשים שיחסים כאלה לא מתאימים להם לא ייקחו דוגמה מהספר או מהסרט.
קשה להניח שזוגות שמנהלים מערכת יחסים שוויונית ורגילה יהפכו פתאום לשולט ונשלטת (או שולטת ונשלט) בגלל שנחשפו לספר או לסרט. במובן הזה היא טוענת שאי אפשר לומר שהיצירה לא ראויה, לא מוסרית, או מסוכנת.

זאת ועוד, המטפלת הזוגית לא מוצאת כאן ניסיון לעשות אידיאליזציה למערכת יחסים פגומה. מדובר להבנתה בתיאור של מערכת יחסים אחרת, קיצונית בדרכה - שמתאימה לסוג מסוים של אנשים.

לאחרים, שאינם בנויים ליחסים כאלה, חמישים גוונים מספק הצצה לעולם שונה, יוצא דופן ומסקרן. כפי שרבים מאיתנו מנסים לדמיין מה מתרחש במועדוני סקס אפלים. כך רבים מאיתנו נוהרים לצפות בעיבוד הקולנועי.

אבל עד כמה אנחנו מספקים כך את תאוות הסקרנות שלנו ומה ההשפעה על מי שעדיין לא צבר או צברו ניסיון משלהם במערכות יחסים - זהו כבר נושא לכתבה אחרת.

ייעוץ מקצועי: מירי קרייזמן

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש