חיפוש

dsdsdsd
אלרגי לסקס?

סקס? אני אלרגי

אין לזה שום קשר לחשק: יש אנשים שממש סובלים אחרי הסקס, ולפעמים גם במהלכו. מה גורם לאלרגיה שקשורה ליחסי מין, ולמה היא הרבה יותר נפוצה ממה שחשבת עד עכשיו?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

כ-6% מהאוכלוסיה סובלים וסובלות מאלרגיה שקשורה לסקס. יכול להיות שהמספרים גבוהים יותר, כי הרבה לא מודעים לכך שזו אלרגיה ולא מדברים.

02

האלרגיה היא לא לעצם קיום היחסים עצמם, אלא לרוב לנוזל הזרע, או ללייטקס ממנו עשויים רוב הקונדומים, וגם לאי אלו צעצועי מין.

03

במקרה של אלרגיה לנוזל הזרע, שימוש בקונדום יכול לעזור. במקרה של אלרגיה ללייטקס, קחו בחשבון שקונדומים מחומרים אחרים לא מגינים מפני מחלות מין.

יחסי מין במיטבם הם תענוג גדול. מצד שני, קורה לא פעם שהסקס יהיה לא מדהים, ואחד מכם, או שניכם יצאו לא מסופקים. פחות ידועה היא העובדה שיש אנשים שהסקס שלהם כרוך באלרגיה ובתופעות לוואי.

סליחה?!

כן, אלרגיה לסקס, זה קיים. מדובר במקרים נדירים יחסית, מסבירה ד"ר יעל ברקן, מומחית לרפואת נשים, אבל המקרים שכיחים יותר ממה שנהוג לחשוב, ואף ממידת ההופעה שלהם בספרות המקצועית.

הסיבות לכך כנראה הן אי ידיעה: אנשים שסובלים מאלרגיות שקשורות לחיי המין שלהם לא תמיד מודעים לכך, ואולי אף מתביישים לדבר ולהתייעץ עם רופאה, וממשיכים לסבול בשקט במקום לחשוף את העניין ולטפל בו.

​צריכים תור לרופא אלרגיה? הזמינו באתר​

כבר לא צריך להגיע למרפאה או להרים טלפונים כדי לקבוע תור לבדיקת אלרגיה. פשוט מזמינים תור באתר כללית און־ליין מתי שרוצים בכל זמן ובכל שעה.

איך מזמינים תור?

פשוט מאוד!

1. נכנסים לכללית און־ליין
2. בוחרים בזימון תורים ל"רופאים יועצים"
3. בשדה תחום ייעוץ בוחרים ב"אלרגיה"
4. בוחרים מועד וקובעים תור

שימו לב: צריך לקבל הפניה לבדיקה לפני שקובעים את התור, אחרת לא ניתן לקבוע תור.

לזימון תור לרופא אלרגיה

איך יודעים שזו אלרגיה?

אלרגיה בכלל היא רגישות שמתפתחת אצל בעלי נטייה גנטית כלפי גורם חיצוני מסוים ומתבטאת בתגובה של מערכת החיסון. התגובה יכולה להיות מקומית, נקודתית, או מפושטת באזורים שונים בגוף. אלרגיות הן דבר שכיח, אבל אלרגיה לחומר מסוים מופיעה אצל חלק קטן מאוד מהאוכלוסייה.

הבעיה: נוזל הזרע

כשמדברים על אלרגיות ביחסי מין, הכוונה בעיקר לאלרגיה לנוזל הזרע ולאלרגיה לגומי. האלרגיה הראשונה היא למעשה רגישות לחלבונים שנמצאים בנוזל הזרע, שמופרש מבלוטת הערמונית ומבלוטות הזרע. היא רלוונטית לנשים שמקיימות יחסי מין מלאים עם גברים.

איך זה מרגיש: התגובות המובהקות למגע עם נוזל הזרע אצל מי שרגישות אליו הן גרד, פריחה או אודם בעור, בצקת ותחושות כאב וצריבה.

הן עשויות להיות נקודתיות, או מרוחקות. במקרים נדירים מאוד ייתכנו גם מצבים של קוצר נשימה. ניתן למנוע את התגובות האלרגיות על ידי שימוש פשוט בקונדום, שחוצץ בין נוזל הזרע לבין גופה של מי שרגישה לו.  

איך אתם אוהבים את הסקס שלכם?

ומה ההעדפה אומרת על הזוגיות?
מה אם היא רוצה פעמיים ביום ואתה פעם בשבוע?

גברים יכולים להיות אלרגים לזרע?

הדבר לא הוכח, אז בגדול - לא.

ובכל זאת, ב־2011 חוקרים מהולנד טענו שחלק מהגברים אלרגים לזרע שלהם עצמם, ולאחר פליטתו מרגישים ברע, וסובלים מתסמינים דמויי שפעת. התופעה כונתה סינדרום פוסט אורגזמתי, והחוקרים טיפלו בה על ידי חשיפה הדרגתית לזרע בעזרת זריקות, כמקובל באלרגיות מסוימות. 

עם זאת, טיפול שמספק פתרון מוחלט לאלרגיה הזו לא קיים, בדומה למצב במקרים רבים נוספים של אלרגיות. כשאישה הרגישה לנוזל הזרע של בן זוגה מעוניינת להיכנס להריון, נעשה בדרך כלל שימוש בהזרעה מלאכותית, לאחר ניקוי הזרע מנוזל הזרע. לחילופין, ניתן לאישה טיפול זמני בסטרואידים נוגדי דלקת.

בימים רגילים בהם אין כוונה להיכנס להריון, ד"ר ברקן ממליצה פשוט למצוא קונדום סביר, להשתמש בו - ולהתרגל לרעיון. עכשיו נותר רק לקוות שהאישה או הגבר לא סובלים מרגישות ללייטקס, מה שמביא אותנו לאלרגיה הבאה.

הבעיה: גומי

נא להכיר: לייטקס, גומי טבעי המיוצר משרף עץ הגומי. חומר זה, ממנו מיוצרים אביזרים רבים, מכיל אלרגנים (חומרים העלולים לגרום לתגובה אלרגית).

כ־80% מהקונדומים בשוק עשויים ממנו, הם גם המומלצים יותר לשימוש כי הם מגנים מפני מחלות מין, ולא רק מונעים כניסה להריון. שאר סוגי הקונדומים, שעשויים מחומרים סינתטיים או מחומרים טבעיים מהחי, לא נבדקו מספיק כמגנים בפני מחלות.

הוא קיים גם בצעצועי מין שונים ועשוי להימצא בחלק מהדיאפרגמות. אם את או אתה נהנים להעשיר את חיי המין שלכם בצעצועים שונים ואחר כך מתגרדים וסובלים, יכול להיות שאתם אלרגים.

עד 6% מהאוכלוסיה, גברים ונשים, רגישים ללייטקס. אנשים אלה צפויים ללקות בתופעות לוואי דומות לאלה שתוארו במקרה של אלרגיה לנוזל הזרע אם ישתמשו בקונדומים שעשויים מהחומר. לכן, לגביהם ההמלצה היא להשתמש בקונדומים מהסוגים האחרים.

בדרך כלל התגובה האלרגית מהירה. היא תופיע במהלך קיום יחסי המין, או מיד לאחריהם. במקרים שבהם תופעות מקומיות מופיעות באופן עקבי אחרי סקס, ד"ר ברקן מציעה לפנות לרופא/ת הנשים, רופא/ת העור, או רופא/ת המשפחה, ולדווח על כך. אין שום סיבה או צורך להתעלם מהעניין, וחבל שתסבלו רק כי לא נעים לדבר על זה. הרבה יותר לא נעים להמשיך להתגרד.

ייעוץ מקצועי: ד"ר יעל ברקן, מנהלת שירותי בריאות האישה במחוז שרון שומרון של כללית.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש