חיפוש

dsdsdsd
א-מיניות

א־מיניות: ואם אף פעם לא בא לי?

יש אנשים שמעולם לא חשו משיכה מינית כלפי אדם אחר, והם בכלל לא חשים צורך לקיים יחסי מין. אין להם פנטזיות, ורובם גם לא מאוננים. בואו נדבר על א־מיניות

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

מה זה א-מיניות?

דווקא בעידן הנוכחי של פתיחות מינית לא קטנה מופיעים יותר ויותר דיווחים על אנשים א־מיניים.

מדובר בגברים ובנשים שכל מה שקשור במין חולף־עובר לידם ולא מעניין אותם, או בקיצור: מין לא נמצא בסדר העדיפויות שלהם. אצל רובם גם אוננות היא לא חלק מהרפרטואר, והם אומרים כי מעולם לא חשו משיכה מינית כלפי אדם אחר.

בשנים האחרונות, בעידן האינטרנט, החלו התכתבויות בין הא־מיניים, וישנם כמה אתרי אינטרנט העוסקים בנושא. אחד האתרים המובילים בנושא א־מיניות הוא www.asexuality.org ובו גולשים מכל רחבי העולם מפרסמים את תחושותיהם ומוצאים אנשים אחרים כמותם.

חלק מהא־מיניים חיים עם השונות הזאת ללא הפרעה, כך שלא אצל כולם זו אכן נחשבת לבעיה. אלא שמתברר כי רבים מהם אינם נהנים מחוסר תשוקה מינית ומרגישים שונים ומשונים.

יש השואלים את עצמם האם הם א־מיניים. אין עדיין הגדרה ברורה לא־מיניות. נכון לעכשיו מקובל שמי שמרגיש את עצמו ככזה הוא כזה, או כזו, ולכן ההגדרה הנוכחית מאוד רחבה.

איך יודעים?

כדי להגיע לאבחנה ניתן להיעזר בשוני הקיים בין חובבי המין לבין "אלה שפשוט לא רוצים" הבא לידי ביטוי בכמה תכונות עיקריות:

משיכה: אנשים א־מיניים שונים בצורה שבה הם מרגישים משיכה. לרוב, גבר או אשה שחשים משיכה למישהי או למישהו אחר יבקשו לממש את התחושה הזאת במגע אינטימי עם מושא המשיכה. גבר או אישה א־מיניים המרגישים משיכה לא יגיעו לאינטימיות עם האחר. בדרך כלל אין "התאהבות" בקרב הקהילה הזאת.

עוררות: אנשים א־מיניים עשויים לחוש עוררות מינית כלשהי, אך היא אינה קשורה ברצון למציאת בן זוג או בת זוג מיניים. חלקם יאוננו, אך גם אז ללא רצון או פנטזיה על בן זוג או בת זוג אינטימיים. אצל רובם אין עוררות מינית כלל.

יחסי זוגיות: לחלק מהא־מיניים יש צורך ביחסי שיתוף עם אחרים, וחלקם מעדיפים חיי בדידות. על אף שלרובם יש חיי חברה פעילים, הם בדרך כלל לא חיים בזוגיות.

בעבר היו ויכוחים בקהילייה המדעית האם אכן ישנם אנשים החיים בפרישות מחיי מין. הדוגמה השכיחה ביותר היא נזירים החיים בפרישות. גם בנוגע אליהם היו חילוקי דעות האם הם אכן לא מקיימים יחסי מין.

בכל מקרה, התנזרות ממין משמעותה החלטה להימנע ממין במי שהמיניות קיימת בו. נראה שלפחות חלק מאותם נזירים אכן לא התנסו ביחסי מין מעולם, ואם כך - זוהי אולי דוגמה טובה לפתרון יצירתי של בעיית הא־מיניות אצל חלק מהסובלים ממנה.

ממה זה בא?

בדרך כלל השוני מתחיל בילדות. בגיל ההתבגרות אותם גברים ונשים מרגישים שונים מחבריהם המתחילים לחוש תחושות מיניות ולהתעניין בסקס. הם אינם חשים צורך בקרבה גופנית עם אחרים ואינם מנסים לחקור את השינויים הגופניים החלים בגופם, כפי שעושים רוב בני הנוער. חלקם הקטן מאונן, אך גם אז אין להם דחף או פנטזיה על יחסי מין עם אחרים.

חלק מהא־מיניים נישאים, בעיקר מתוך רצון להביא ילדים לעולם, ונאלצים לקיים יחסי מין או להיעזר בטיפולי פריון שונים.

ישנם גם גברים ונשים שאינם מקיימים יחסי מין במשך תקופות ארוכות מתוך אי־רצון או מתוך אילוצים שונים, אך אצלם ישנה על פי רוב תחושת תשוקה מינית כלשהי, גם אם אינה באה לידי ביטוי מעשי.

אחת הדוגמאות היא של אלמנות מבוגרות החיות ללא בן זוג ואינן מקיימות יחסי מין (הגברים, כידוע, מתים בגיל צעיר יותר מבחינה סטטיסטית...). אצלן היכולת וגם הרצון הבסיסי למגע, לתשוקה ולעוררות מינית קיימים, על אף שהם אינם ממומשים. בניגוד לכך, אצל הא־מיניים מדובר במי שאין לו או לה כל רצון, חשק ועוררות מינית.

הגורם לכך אינו ידוע עדיין. נעשו מעט מאוד מחקרים בנושא, אבל בהם גילו כי בקרב בעלי חיים התופעה של א־מיניות כנראה אינה כה נדירה. ישנם סוגי יונקים זכרים שחלקם (כ־10%) אינו נוטה להזדווג עם הנקבות. בבני אדם, לעומת, זאת, לא נעשו מחקרים רציניים בנושא.

רוב המידע המצטבר בנושא הוא דרך סקרים על התנהגות מינית וכן דרך אותם אתרי אינטרנט העוסקים בנושא. אז מה עושים אם יש חבר טוב או חברה טובה שפשוט לא אוהבים סקס? מקבלים אותם בהבנה - ובכבוד.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בקבוצת שירותי בריאות כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש