חיפוש

dsdsdsd
כאבי גב וזקפה

איך כאבי הגב פוגעים בזקפה שלך?

כאבי גב הם אחת הבעיות השכיחות בעולם, ובאחרונה התברר כי חלק מהתרופות הניתנות לטיפול בבעיה עלולות לגרום להפרעות בזקפה בגברים הנוטלים אותן. על איזו קבוצת תרופות מדובר ומה ההסבר לתופעה?

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

בקיצור

01

במחקר נבדקו גברים שסבלו מכאבי גב ונטלו תרופה מקבוצת האופיאטים. הם השתמשו יותר בתרופות לבעיות זקפה כמו ויאגרה, לויטרה וסיאליס.

02

מה הקשר? במחקר שנעשה לא נמצאה סיבה ברורה לתופעה. ההשערה היא שהתרופה מקבוצה זו משפיעה על האיזון ההורמונלי הגברי.

03

צריך לזכור שהגורמים לבעיות זקפה הם גופניים ונפשיים (ולעיתים קרובות שילוב של השניים) וחשוב לגשת למטפל מיני שיעשה הערכה כוללת של המצב.

הפרעה בזקפה בגברים היא אחת הבעיות השכיחות בתפקוד המיני. גברים רבים, בעיקר בגילאים מתקדמים, נוטים לייחס את הקושי בזקפה לגילם. בעיקרון אין זה נכון. לגבר בריא, גם אם הוא בגיל מתקדם, יש בדרך כלל את היכולת להגיע לזקפה וליחסי מין הכוללים חדירה.

ולגיל באמת אין שום קשר לבעיות זקפה?
השינוי היחיד האפשרי הקשור לגיל שיכול להפריע בזקפה, הוא ירידה ברמת הטסטוסטרון (ההורמון הגברי).

קיימים גורמים רבים להפרעה בזקפה וחלקם קשורים לתרופות שונות הניטלות על ידי אותם גברים, למשל, תרופות לכאבי גב.

כאבי גב?
כן. כאבי גב הם אחת הבעיות השכיחות ביותר בעולם. אחד הטיפולים התרופתיים לכאבי גב, נתגלה לאחרונה כגורם אפשרי לקשיי זקפה. מדובר בתרופות מקבוצת האופיאטים (התרופה המוכרת ביותר בקבוצה היא המורפיום). תרופות אלה או נגזרות שלהן ניתנות כטיפול לסוגי כאב רבים.
 
במאמר שפורסם בעיתון הרפואי Spine, העוסק בבעיות עמוד השדרה, דיווחו החוקרים על קשר אפשרי בין טיפול באופיאטים, בעיקר במינון גבוה, לבין הפרעות בזקפה.

המחקר כלל 11,327 גברים בגיל ממוצע של 48.6 שנים שסבלו מכאבי גב. הגברים חולקו לארבע קבוצות לפי משך הטיפול בתרופה – ללא טיפול באופיאטים (4,655 גברים), עד 90 ימי טיפול (4,696 גברים), בין 90-120 יום (164 גברים) ומעל 120 יום (1,812 גברים).

החוקרים בדקו מי מבין גברים אלה צרך תרופות להפרעות בזקפה. שיעורי המרשמים לתרופות לשיפור הזקפה היו – 19.3% בגברים שטופלו באופיאטים לתקופות ארוכות, 16.3% באלו שטופלו לתקופות קצרות ו־7.7% בגברים שלא טופלו באופיאטים. 

מה היתה התוצאה?
בגברים עם כאבי גב שטופלו באופיאטים לתקופות ארוכות, נרשמו גם מרשמים לתרופות הקשורות לבעיות זקפה (ויאגרה, סיאליס, לויטרה או תכשירי טסטוסטרון) ב־58% יותר מאשר בגברים עם כאבי גב שלא קיבלו אופיאטים. לאחר שקלול הנתונים על פי גיל ומחלות נוספות השיעור היה ב־45% יותר.

בנוסף הראו הממצאים על קשר בין מרשמים לתרופות שינה והרגעה ובין גברים עם דיכאון לבין עלייה במרשמים לתרופות הזקפה. עם זאת, לא נמצא קשר בין עישון והשמנה לעלייה במרשמים לתרופות זקפה.

מהו ההסבר?
לא נמצא מנגנון ברור המסביר את תוצאות המחקר למרות שיש השערות שאולי התרופות משפיעות על האיזון ההורמונלי הגברי.

אילו עוד גורמים ייתכנו לקשיי הזקפה?
הגורמים לקשיי זקפה יכולים להיות רבים, הן גופניים והן נפשיים - ולעיתים קרובות מדובר בשילוב של השניים. ייתכן, לדוגמה, שאותו גבר בגיל העמידה יצא לאחרונה לפנסיה וזה משפיע עליו לרעה. בנוסף, הוא נמצא בבית הרבה יותר זמן עם אשתו וגם עובדה זו היא חדשה לו ולה ואולי קשה עבורם. ייתכן שילדיו עזבו לאחרונה את הבית, אשתו חלתה או אחד מהוריו נפטר ובמקביל הוא גם סובל מכאבי גב קשים. הרבה גורמים, כאמור.

כל אחד מהגורמים האלה בנפרד יכול להפריע בתפקוד המיני מבחינה רגשית ולכן חשוב לפנות למטפל מיני שיעשה הערכה כוללת של כל הגורמים האפשריים. למרות זאת, על פי המחקר, נמצא שגם לתרופות האופיאטיות ישנה השפעה לרעה על הזקפה.

מהי מסקנת המחקר?
המסקנה היא שיש לשים לב ולתשאל מטופלים תחת השפעת אופיאטים לגבי תפקודם המיני ולקחת בחשבון את תופעת הלוואי המאוד לא רצויה של קשיי זקפה באותם גברים. חשוב שעובדה זו תיכנס כחלק מהגורמים המשפיעים על ההחלטה לגבי אופי הטיפול בכאבי הגב באותם גברים.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש