חיפוש

dsdsdsd
למה קשה להתאושש מפרידה

נטישת בן הזוג והמוח שלי

מתקשים להתאושש אחרי פרידה? מרגישים שאיבדתם שליטה מאז שאהובכם עזב? זה לא באשמתכם. חוקרי מוח סבורים כי המוח שלנו מתוכנת להגיב בדרך מסויימת לאהבה ואכזבה

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

פרידות הן עניין כואב וקשה, אבל מדוע לחלק מהאנשים זה קשה יותר? מדוע למרות הרצון לחזור לשגרה, אנשים רבים מתקשים להשאיר את שברון הלב מאחוריהם?

דחייה מצד בן זוג אהוב היא תחושה קשה שיכולה לגרום לדיכאון עמוק, להפסקת התפקוד היומיומי ובמקרים קשים וקיצוניים גם להתאבדות או לרצח. אבל מדוע בעצם? חוקרי מוח מנסים להוכיח בשנים האחרונות שגם התחושות והמחשבות הקשורות לאהבה, לדחייה או לאכזבה הן תוצר של תהליכים המווסתים ומתוכנתים באזורים שונים במוח.

כדי לבחון את תפקודי המוח בעת פרידה השתמשו חוקרים שונים בבדיקות MRI במטרה להדגים פעילויות באזורי מוח שונים. במהלך המחקרים נערכו בדיקות MRI בעת פעילויות שונות: יחסי מין, אורגזמות, מחשבות מיניות ועוד. התוצאות היו מפתיעות.

הלן פישר, אנתרופולוגית שפירסמה ספרים ומאמרים רבים על מיניות האדם, עמדה בראש צוות של חוקרים שבדק כיצד הושפעו נשים וגברים מכך שבני זוגם נטשו אותם. המחקר, שפורסם בכתב העת Journal of Neurophysiology, בחן עשר נשים וחמישה גברים שבני הזוג שלהם נטשו אותם, והם, הנטושים, עדיין נותרו מאוהבים.

בשאלון פסיכולוגי המדרג את מידת האהבה נמצא שהנעזבים עדיין חושבים על אהובם במשך 85% משעות הערות שלהם. בניסוי התבקשו המשתתפים לצפות בצילום של בן הזוג לשעבר ולחשוב על אירועים מעברם המשותף. נוסף על כך הם קיבלו תרגיל במתמטיקה כדי לבדוק חשיבה ניטרלית וכן הם התבקשו להביט בתמונה של ידיד.  

בדיקת MRI העלתה שבזמן מחשבה על בן זוג אהוב פועלים במוח אזורים ספציפיים. בזמן הצפייה באדם אהוב שגרם לפרידה הפעילו הנבדקים בעיקר את האזור הטגמנטלי ונטרלי - אזור הקשור בתחושות של מוטיווציה ושל סיפוק, והוא פעיל גם באנשים המאוהבים באובססיביות. 

אזורים נוספים שהיו פעילים במוחותיהם של הנבדקים היו קשורים להתמכרות לסיגריות ולקוקאין וכן לכאב ומצוקה. הממצאים האלה העלו את האפשרות שהתחושות הקשות של נטישת בן זוג גורמות למעין שינוי בהכרה, כמו בהתמכרות. ככל שחלף יותר זמן מאז הפרידה, כך היו אותם האזורים במוח פעילים פחות.

ממצאי המחקר העניקו כיוון חדש לשאלה מדוע יש אנשים שמתגברים מהר על פרידות, ואילו אחרים מתקשים להשתקם, וגם מדוע במקרים נדירים יש אנשים שמתנהגים בצורה קיצונית לאחר פרידה קשה.

האם זה אומר שאנו מכורים לבן הזוג או לבת הזוג שלנו? האם עקב כך ניתן לחוש כמו בגמילה מסמים בעת ה"גמילה" מבן הזוג שעזב אותנו? על כך אין עדיין תשובות, אך אלה נקודות חשובות למחשבה ולמחקר נוסף.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסלוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש