חיפוש

dsdsdsd
אחים ואחיות והזוגיות שלך

אח שלי, צא לי מהזוגיות באמא שלנו

אחים או אחיות גדלים יחד, ויכולים להיות החברים הכי טובים. אבל כשאחד מכם מוצא זוגיות והשני לא מבין שכדאי לתת לך קצת אוויר לנשימה כדי לבנות את מערכת היחסים החדשה - העלילה מסתבכת. איך אומרים לאח או אחות שלך שהגיע הזמן להיפרד?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

אחים ואחיות יכולים לפתח מערכת יחסים מאוד קרובה. זה הגיוני כשגדלים ומבלים המון זמן ביחד.

02

זה נהיה בעייתי כשאחד האחים או שניהם נתקעים ולא מסוגלים לעבור מהמשפחה לזוגית.

03

שני האחים או האחיות צריכים להפנים שקשר קצת פחות הדוק לא אומר שהם אוהבים פחות, רק גדלים.

​קשרים בין אחים או אחיות יכולים להיות חמים, קרובים וטובים. אבל לפעמים הם יכולים להיות חמים, קרובים וטובים מדי. כשיש לך בן או בת זוג, אבל אחיך או אחותך נשארים צמודים אליך במידה כזו שהם מפריעים לפתח זוגיות בריאה, אתם בבעיה.

זה קורה כשהאחים קצת תקועים בתוך הזוגיות החדשה. אף צד במשולש הלא רומנטי הזה לא יוצא נשכר מהחיבור הסימביוטי בין האחים, מסבירה המטפלת הזוגית והמינית, שרי אופיר־לביא.

אחד השלבים ההתפתחותיים שעוברים עליכם כבני אדם הוא תהליך המובחנות (דיפרנציאציה). כשהתהליך מתרחש בצורה נכונה אתם, בין השאר, מעבירים את המשקל הפסיכולוגי והרגשי ממשפחת המוצא אל המשפחה החדשה שאתם בונים. בהתחלה אתם מעבירים את הנאמנות הזו אל בן או בת הזוג.

עד לזוגיות המיוחלת המשפחה שבה גדלתם משמשת כבית, כחוף מבטחים. בפיתוח הזוגיות מתרחשת התרחקות בריאה מהמשפחה המקורית תוך העברה של "הנאמנות הרגשית" אל בן או בת הזוג ובהמשך אל המשפחה החדשה כולה.

יש אנשים שמתקשים ומרגישים שהם בוגדים במשפחה שלהם. התחושה מלווה במקרים רבים בהתנגדות, אקטיבית יותר או פחות, של המשפחה לתהליך ההתרחקות. במקרים כאלה המשפחה מעבירה מסרים שההתרחקות ממנה לטובת התקרבות אל אדם "זר" שאינו בן המשפחה פוגעת בה ועושה לה עוול.

​חושב שאח שלך בעייתי?
יש מצב שהזוגיות שלך עושה בעיות לכל שאר העולם


שמעתי על הורים לוחצים, אבל אחים?

הקשר עם אחים הוא חלק מהקשר עם המשפחה, ולא סתם קשר. אחים, מסבירה אופיר־לביא, הם האנשים שמלווים אתכם הכי הרבה זמן בחיים: יותר מההורים, מבני הזוג ומהילדים. לאחים שגדלו יחד יש לא מעט מן המשותף גם אם האופי שלהם שונה. הם גדלו באותו מקום, לאותם הורים. הם חולקים רקע דומה וחוויות דומות.

יכולה להיות לאנשים תחושה שאף אחד בעולם לא מכיר ומבין אותם כמו שאחיו או אחותו מכירים ומבינים. לא סתם קוראים לחברים "אחי" כשרוצים לבטא קרבה רבה. קשר תקין עם אח או אחות יהיה קרוב ואינטימי מאוד. הם יכולים להיות נפש תאומה, איש הסוד שלכם. ולפעמים כשאתם פוגשים אדם חדש שהופך לבן הזוג שלכם, לוקח זמן מה כדי ליצור קרבה רגשית דומה.

מתי הקשר ההדוק בין האחים הדוק מדי? כשאחד מהם או שניהם מסרבים לשחרר. זה קשור להתפתחות האישיות של כל אחד מהם ולבית שבו גדלו. קשה להם ליצור מובחנות - ויכול להיות שהם גדלו בבית שבו המסרים היו שהמשפחה הזו היא הדבר הכי חשוב, ושההורים הקשו על האחים את תהליך ההיפרדות. 

כשזה המצב בן הזוג לא הופך לשותף מלא ואמיתי. איך הוא יכול? אם האח או האחות נשארים האדם הקרוב ביותר אליך, תמיד תעדיף לשתף אותם ראשונים בעניינים המשמעותיים בחייך. זה יקרה באופן בלתי נמנע על חשבון בן או בת הזוג. הם לא יזכו בשום בלעדיות חוץ מבכל מה שקשור לסקס. הקשר הדביק מדי לאחים יבוא גם על חשבון הזוגיות, שתהיה חסרה.

בזוגיות כזו מבחינה פסיכולוגית יתקיים כל הזמן משולש. ברמה הפיזית בן הזוג עלול לחוש שלא בנוח בביתו שלו, כשבמשך רוב הזמן תקוע שם אדם זר, מבחינתו. האח שנמצא בזוגיות עלול לסבול מכך שבן זוגו כועס על המצב, ואולי מתרחק ממנו בגלל כל הסיטואציה.

איך להיפרד מאח שלך

גם האח או האחות הרווקים נמצאים בבעיה. הם מתקשים להפנים שאחיהם בנה זוגיות, בית שהם כבר לא חלק מלא ממנו. הם לא רק מקשים על בניית הבית הזה, הם מפריעים גם לעצמם. הם נשארים במקום של גלגל שלישי ומעכבים את ההתפתחות, יצירת הנפרדות ומציאות הזוגיות שלהם.

כך נוצר מצב שאינו רצוי לאף אחד מהצדדים. בדרך כלל בן הזוג של אחד האחים יבטא את הקושי שהוא מצוי בו. חשוב שהוא ישתף את בן זוגו בתחושותיו, יאמר שהמצב הקיים מפריע לו, שהוא לא חש חופשי בביתו, שהזוגיות נפגעת, שהדבר גורם לו כעסים כלפי שני האחים.

המומחית ממליצה לבקש מבן הזוג לדבר עם האח או האחות ולהסביר את ההשלכות של החיבור ההדוק ביניהם על הזוגיות. ברמה המעשית צריך להציב גבולות ברורים. האח שמחוץ לזוגיות צריך ללמוד לכבד את זוגיותו של האחר. יכול להיות שיהיה צורך בדילול של הקשר: פחות ביקורים, פחות שיחות טלפון.

זו בקשה קשה, והיישום שלה קשה עוד יותר - אבל הם חיוניים ליצירת זוגיות בריאה. היציאה מתוך הסימביוזה יכולה להיחוות כגירוש מגן העדן, אבל האח שבזוגיות מוכרח להבין שעליו לווסת את הקשר עם אחיו או אחותו, אחרת הזוגיות שלו תשלם את המחיר.

זה לא אומר שהוא מפסיק לאהוב את אחיו או אחותו, בדיוק כמו שילד לא מפסיק לאהוב את אמא שלו אחרי שהוא נגמל וכבר לא יונק. זה גם לא אומר שתפסיקו לבלות זמן יחד כאחים. זו פשוט התפתחות אישית, היחסים ביניכם יהפכו להיות מווסתים ובריאים יותר, ויהיה מקום להתקרבות לבן או בת הזוג.

תזכרו: כל בחירה בחיים גוררת ויתורים. כשבוחרים בן או בת זוג מוותרים על פרטנרים אחרים וגם על קרבה להורים ולאחים ברמה שהייתה לפני הזוגיות. זה תהליך כואב - אבל אלה כאבי גדילה.

הקשר בין אחים או אחיות עמוק ומשמעותי, ויש בו אינטימיות מיוחדת. כשהקשר הזה עובד בצורה נכונה, הוא יכול לחזק את הזוגיות שיוצר כל אחד מהאחים ולתמוך בה, ולא לבוא על חשבונה.

ייעוץ מקצועי: שרי אופיר־לביא

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש