חיפוש

dsdsdsd
על כסף ואהבה

כסף ואהבה הולכים ביחד?

היינו רוצים להגיד שאין קשר בין הכסף שיש לכם או אין לכם ולזוגיות. אבל מה לעשות, היחס שלכם למזומנים משפיע על עתיד הקשר. עדיף לדבר על זה במקום להתנהג כאילו שהחיבור לא קיים. ומה עם גובה המשכורת, הוא קשור לעניין?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

לא כיף לדבר על כסף, אבל זה חשוב להמשך הקשר. תנהלו את השיחה הזו לפני שעוברים לגור ביחד, כדי שתדעו איך להתנהל.

02

כדאי לעשות תיאום ציפיות בנושא הזה, ולוודא שאתם לא מחזיקים בהשקפות עולם שונות לחלוטין שיביאו אתכם לפיצוץ וריבים מיותרים.

03

הסכם ממון הוא לא נורא כמו שעושים ממנו: אם למישהו מכם יש יותר רכוש, חשוב לחתום עליו כדי למנוע מתח במקרה של פרידה.

החיבור בין זוגיות לכסף אולי נשמע צורם, אבל המציאות מוכיחה שיש ביניהם קשר והוא אפילו די משמעותי. כסף והתנהלות כלכלית הם נושאים מרכזיים שיכולים להרים או למוטט מערכת יחסים, אם מדברים עליהם וגם אם לא, מבהירה המטפלת הזוגית והמינית שרי אופיר־לביא.

על מה אתם מבזבזים כסף?

היחס שלכם לכסף והאופן שבו אתם חוסכים ומוציאים אותו משפיע על ההתאמה שלכם כזוג. סדר העדיפויות הכלכלי שלכם צריך להיות דומה, ואם קיימים סדרי עדיפויות שונים - עליכם לפחות להסתדר זה עם זה.

ומה קורה כשתפיסות העולם שונות? זה נהיה מאתגר. הכול עולה כסף, ולכל דבר יש מחיר - ולכן ההתייחסות אליו משפיעה על האופי של הקשר. מי שצבירת כסף משמעותית מאוד עבורו ומעסיקה אותו ימצא פחות זמן לדברים אחרים, פעילות פנאי, מנוחה ובילויים, לדוגמה.

ברוב המקרים מדובר באדם עם צורך עז להוכיח את עצמו באמצעות משהו שאפשר למדוד. ככל שההכנסה שלו גבוהה יותר, עולים בעיניו ערכו העצמי, ביטחונו ואף תחושת האושר האישית.

אם בן או בת זוגו זורמים עם התפיסה ועם השלכותיה וגם יודעים ליהנות ממה שהיא מציעה, אין בעיה. אבל אם בן או בת הזוג חושבים אחרת ושואפים להקדיש זמן רב יותר לתחביבים משותפים - לא יהיה איזון במערכת היחסים.

איך כן משיגים איזון? כל אחד צריך למתוח שריר מנוון בזוגיות ולהבין שהוא לא יקבל בדיוק מה שרצה מראש. אחרי שיחה טובה ומשא ומתן בן הזוג "הכספי" יגיע הביתה בחלק מימי השבוע מוקדם יותר וכשהוא נמצא בבית ישתדל לא להתמסר לסלולרי ולמייל. בן הזוג השני ייהנה מהשקט הכלכלי ומהאפשרויות להתפנות לענייניו שמספק לו האחר.

המומחית מסבירה שאצל לא מעט זוגות קיימת חלוקת העדפות כזאת שעובדת טוב. כי כששניהם רודפים אחרי קריירה והכנסה - אין מקום לזוגיות. וכששניהם רוצים רק פרפרים בבטן - אין מצב להתפרנס ולהתבסס.

השקעה לטווח ארוך

כשמדובר בקשר עם פוטנציאל, כדאי לעשות תיאום ציפיות גם בענייני המזומנים, ולתכנן הלאה. למשל, בני הזוג יכולים להחליט יחד שבשלב הראשון של הקשר הם מתמקדים קודם כל בקריירה, לפני המגורים המשותפים או הילדים.

במקרים אחרים השניים יכולים להסכים על העדפת השעות המשותפות וצבירת החוויות הזוגיות על פני רווחה כלכלית. תיאום הציפיות יכול למנוע חיכוכים בעתיד, אבל לא מבטיח - פשוט כי המציאות משתנה לפעמים בניגוד לתוכניות שלכם.

בתחילת הקשר כדאי לשים לב איך כל אחד מבני הזוג מתייחס לצד הכלכלי, בזבזן, קמצן או משהו באמצע, ולהחליט אם הסגנון מתאים לכם. וכן, רצוי מאוד לדבר על זה, אפילו שזה נושא שנחשב לא נעים ולא כיף להכניס אותו ליחסים, בטח כשהם צעירים.

מתי לדבר על כסף? לא בדייטים ראשונים, מבהירה אופיר־לביא. בשלב הזה עוד לא ברור לאן הקשר הולך, האם יהפוך לזוגיות משמעותית וקבועה, ולכן אין טעם להעלות עניינים כלכליים משותפים.

מתי נכון לפתוח את הפה? כשהיחסים מתבססים, אחרי תקופה משמעותית (כמה חודשים, למשל) שבסיומה ברור לשניכם שנרקמת כאן זוגיות של ממש. 

כדאי להבהיר ששיחה כזאת מתקיימת מתוך רצינות ומחויבות, ומתוך ראייה לטווח ארוך. חשוב להיות ישירים והגיוניים אבל גם רגישים. רצוי לנהל אותה כזו כשהרוחות רגועות (לא אחרי ריב, למשל) וכשלא עומד על הפרק שום דבר דחוף - לא מצב חירום כלשהו, ולא הוצאה גדולה ופתאומית. 

אם השיחה חשובה מאוד כשהקשר נהיה רציני, היא נהיית קריטית כשעומדים לעבור לגור ביחד. גם אם התחמקתם ממנה עד עכשיו, כאן כבר אין ברירה.

הכרחי לדון ולהחליט איך יתחלקו ההוצאות, האם תתנהל קופה משותפת וכו'. הדברים האלה חייבים להיות מדוברים ומוסכמים, אחרת ההתנגשות תהיה בלתי נמנעת.

מי מפחד מהסכם ממון?

שיא אי הנעימות מגיע כשעולות שתי מילים: "הסכם ממון", אותו עורכים לפני נישואים או כחלק מהסכם לחיים משותפים.

יש בהסכם משהו לא נוח משתי סיבות עיקריות: הוא מכריח אתכם לדבר בצורה פרגמטית מאוד על מה שתעשו במקרה של פרידה, כלומר מעלה את הסוף לדיון גם אם אתם בכלל לא רואים אותו כאופציה (וטוב שכך). בנוסף, הוא מדגיש את הפערים הכלכליים בין בני הזוג.

בבסיס שלו הסכם ממון הוא משהו שצריך לעשות רק אם אחד הצדדים או שניהם מגיעים לזוגיות עם רכוש משמעותי קודם כמו דירה או חסכונות גבוהים.

ההסכם חשוב במיוחד אם אחד מבני הזוג מגיע לקשר עם רכוש והשני בלי רכוש בכלל. אם לשניכם אין רכוש לא צריך אותו, כי גם ככה לא יהיה שום רכוש קודם לחלוקה במקרה של פרידה.

אופיר־לביא מוסיפה שבהרבה מקרים עריכת הסכם ממון היא דרישה שמגיעה בכלל מההורים של בן הזוג עם הרכוש. בהרבה מקרים הכוונה היא להבטיח את העתיד הכלכלי של ילדם, וגם אם זה לא נעים, יש בבקשה הגיון.

לפעמים בן או בת הזוג בעצמם רוצים להבטיח שהרכוש יישאר אצלם, וגם זה בסדר. נניח שהיחסים יסתיימו אחרי חצי שנה, ובן הזוג שהגיע ללא רכוש יוצא מהם עם חצי דירה שהשני רכש בעצמו, או בעזרת הוריו - זה לא הגיוני וגם לא צודק.

נכון שלא נעים או כיף לעסוק בנושאים האלה בתוך הזוגיות, אבל אופיר־לביא מבהירה שצריך לבלוע את הצפרדע ולהמשיך הלאה. לא קל להתבגר, ותהליך ההתבגרות והזוגיות בתוכו יפגיש אתכם עם מצבים לא פשוטים. ככה זה, היא אומרת - החיים לא רומנטיים.

מה זה משנה כמה אתם מרוויחים?

הכלכלה נכנסת להרבה תחומים: התנהלות כספית בדירה המשותפת, הוצאות על בילויים ונסיעות, השקעות וחסכונות. כדאי לשים מראש את כל הקלפים על השולחן ולהגיד מה חשוב לכם ומה נמצא בראש סדר העדיפויות.

שיחה טובה ותיאום ציפיות פותרים הרבה בעיות, אבל לפעמים הפער בגישות לא ניתן לגישור. אם אחד מכם רואה בבילויים משהו חשוב, ומוכן שנתח גדול מהכסף ילך עליהם, בזמן שהאחר רואה בכך בזבוז ומתנגד באופן עקרוני - קשה להניח שתגיעו להסכמה.

אם יש התנגשויות בתפיסות בתחומים נוספים, שניסיתם לפתור ללא הצלחה, לפעמים צריך להבין שאתם שונים מדי זה מזה, ולוותר על הקשר.

לפעמים הכסף משחק תפקיד במערכת היחסים עוד לפני שהיא קיימת: עצם הבחירה בבן או בת זוג עשויה להיות מושפעת ממעמדם הכלכלי. אופיר־לביא לא רואה בכך דבר חריג או בעייתי. לדבריה זהו אחד הקריטריונים לפיהם אנשים בוחרים בני זוג, כמו מראה חיצוני, תחומי עניין משותפים או חוש הומור.

אפשר להסכים שחשוב יותר איך האדם מתנהל עם כסף ומה השקפת העולם הכלכלית שלו, מאשר כמה כסף יש לו עכשיו. ובכל זאת, הכסף תופס מקום מרכזי בחיינו ואין מה לעשות, כולנו למדנו שכסף הוא סקסי, ושחיים יקרים הם כיפיים יותר. מעמד כלכלי איתן של בן זוג פוטנציאלי, לא יכול ולא צריך להיות השיקול העיקרי, ובטח שלא לבוא במקום צרכים אחרים, כחברות אמת או התאמה מינית, אבל הוא כן יכול להוסיף למועמד.

ייעוץ מקצועי שרי אופיר־לביא

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש