חיפוש

dsdsdsd
אמצעי מניעה

אמצעי מניעה א': מניעת הריון, מה יש שם באמת?

אמצעי המניעה שאיתו את, ואתה, או שניכם ביחד, חיים בשלום - הוא המפתח לשקט נפשי ולשמחה לקראת יחסי המין. מדריך פשוט, סקירת היתרונות והחסרונות (ותזכורת למי ששכח) של הדרכים השונות למניעת הריון. כתבה ראשונה

קטי קמחי

קטי קמחי

בימינו מוכי הטרפת, אמצעי מניעה שאיתו אנחנו חיים בשלום הוא המפתח לשקט נפשי ושמחה לקראת יחסי המין. אבל עם כל הכבוד לאלף השלישי, עדיין לא נמצא אמצעי המניעה המושלם: זה שימגר מחלות מפתחינו, ימנע הריון ולא יגרום לתופעות לוואי מעיקות.

הרבה גינקולוגים מאמינים שהגלולה היא הפיתרון המושלם ל-90% מהנשים ואל הקונדומים הם בכלל מתייחסים כפתרון האולטימטיבי לכל בעיות המין והמין האנושי. אבל מה מתאים לך? אילו אמצעי מניעה נוספים יש בשוק? עד כמה האמצעי שלך למניעת הריון באמת בטוח ואפקטיבי? ומה באמת קורה שם בגוף, כשאנחנו מחדירים לגופינו את אותם מוצרים בקלות שכזו?

• הגלולה

הגלולה הסטנדרטית והמוכרת נקראת "הגלולה המשולבת". היא מכילה שני הורמונים סינטטיים: פרוגסטרון ואסטרוגן. כמו כל דבר בצה"ל, כך גם הפרוגסטרון מחולל שינוי בשלושה מוקדים עיקריים: בשחלות, בצוואר־הרחם וברחם עצמו.

כשהפרוגסטרון מגיע אל המוח, הוא פוקד על הפסקה בהפרשת הגונדוטרופינים: הורמונים המפעילים את השחלות. כשהללו לא פועלים, גם הביוץ לא מתרחש והביצית, מסכנה שכמותה, נשארת בבסיס הבית, מחכה לקריאה שלא תבוא.

אותו פרוגסטרון גם משנה את איכות ההפרשה של צוואר־הרחם שהופכת סמיכה יותר ובלתי חדירה לזרעים. ואם כל זה אינו מספיק, הפרוגסטרון גם מקטין את זמינות רירית הרחם לקליטת הביצית המופרית. ומה עושה האסטרוגן? תומך בכל התהליך ליתר ביטחון. כך שקיבלנו אמצעי מניעה שנלחם בשלוש חזיתות ומונע 99% מההריונות.

• יתרונות:
קשה מאוד מאוד להיכנס להריון כשמשתמשים בגלולה.

• חסרונות:
הגלולה נגד הריון מונעת הריון, אבל אינה מגנה בפני מחלות מין (לכל מה שרצית לדעת על מחלות המועברות במגע מיני לחץ/י כאן). אסור לשכוח לקחת אותה, וחשוב להקפיד ליטול אותה באותה שעה בכל יום. חסרון נוסף הוא שהגלולה מתערבת במחזור הטבעי של האשה. היא מקבעת מצב של אי פריון – שהוא כמובן הפיך - אבל משחקי ההורמונים הללו לא תמיד עושים טוב לכל אחת. פיזית ונפשית.

"המדבקה", אחותה הצעירה של הגלולה, היא אמצעי שטוב לשכחניות. ההורמונים הפעילים בה מוחדרים לגוף באמצעות מדבקה שאותה מצמידים אל העור, ואשר אותה מחליפים כל שבעה ימים.

• הקונדום

מה כבר יש לחדש על קונדום? החבר הנ"ל מלווה את המין האנושי יותר מ-500 שנה, ובמאות הקודמות היה עשוי שלל חומרים מפתיעים (ומגרים) כמו כותנה, מעיים של בעלי חיים ועורות. היום הוא עשוי חומרים דמויי קולגן ולאטקס ומשתמשים בו, על-פי הסטטיסטיקות העדכניות 40% מהגברים בארץ (זה מעט. אחוז השימוש באירופה עומד על 80%!).

• יתרונות:
ברגע שנלמדת מיומנות ההלבשה, לקונדום (או כפי שהורינו קראו לו "קונדון") אין הרבה מתחרים: הוא מונע העברת מחלות מין, הריון ואפילו את תחושת הדביקות שאחרי. בשימוש נכון, הקונדום מונע הריון ב־90%, ואפשר לרכוש אותו בקלות בכל בית מרקחת בתוספת טעמים, צבעים זרחניים או זיזים להגברת העונג.

• חסרונות:
גם פה אין מה לחדש. להשתמש בקונדום זה כמו... לשכב עם קונדום. ודי לדימויים היצירתיים. התחושה של ה"כמעט" קשה כל-כך שיש שיעדיפו להימנע מסקס מאשר להיעזר בשרותיו של הגומי הידידותי.

• ההתקן התוך רחמי

למרות שמו האימתני, מדובר בשני חוטים המזכירים משושי ג'וק המוחדרים על-ידי רופא או רופאת הנשים אל חלל הרחם. לחצי כאן להזמנת תור אצל רופא או רופאת נשים. אותם משושים, העשויים פלסטיק ונחושת, נחים להם בחלל הרחם, וכמו אורח נודניק שמסרב להתפנות הם מפריעים למהלך התקין של העניינים מסביבם: מאיטים את תנועת הזרע והביצית במערכת הרבייה ומפריעים להשתרשות הביצית.

התקני הדור השלישי מחזקים את המגמה על-ידי הפרשת הורמון (מדי 24 שעות) שמדכא את רירית הרחם והופך אותה דקה ובלתי קליטה לביצית מופרית. זו גם הסיבה שהתקנים אלה מפחיתים את כמות הדימום בזמן הוסת.

• יתרונות:
אם לא מפריע לך שיש לך שם דבר כזה בפנים, ההתקן מעניק הגנה של 98%.

• חסרונות:
בגלל שמדובר בפלישה, הימים הראשונים שאחרי ההתקנה עלולים להיות מלווים בהתכווצויות לא נעימות של הרחם, שמנסה לפלוט את המתנחל. בנוסף ההתקן מגדיל את הסיכוי ללקות בדלקות, בזיהומים באי-פריון ושאר זוועות שנשים כל-כך מפחדות מהן (לכן מתקינים אותו בעיקר לנשים שעברו לידה אחת לפחות). בנוסף, חוט השליפה המבצבץ מקצה צוואר־הרחם עלול לדקור גברים בעלי איבר מרשים במיוחד. ראו הוזהרתם.

• הדיאפרגמה

הדיאפרגמה, שבעבר קראו לה "טבעת", היא כיפת גומי רכה וגמישה, המולבשת על צוואר־הרחם ומונעת בגופה כל ניסיון של חדירה הלאה לכיוון הרחם והחצוצרות. בשונה מקונדומים, לא כל דיאפרגמה מתאימה לכל אשה, ויש צורך בתור מקדים אצל רופא או רופאת נשים ל"מדידות". לחצי כאן להזמנת תור  אצל רופא או רופאת נשים. הרבה גינקולוגים אינם ששים להתעסק איתה וימליצו לך לחזור אל חיקה הבטוח של הגלולה, אבל תוכלי גם למצוא כאלה שישמחו למדוד וללמד אותך אודות התקנה בטוחה ויעילה. כמו שאנחנו תמיד אומרות – מה שהכי מתאים לך, הוא הכי מתאים לך!

חברה הטוב של הדיאפרגמה הוא הג'ל קוטל הזרע – שגם אותו אין להשיג היום בכל בית מרקחת. את הג'ל  ממלאים ומורחים על הכיפה, לשם "וידוא הריגה".

• יתרונות:
יעילות הדיאפרגמה נעה בין הטווחים (המדאיגים) של 79% ועד ל-95%, תלוי במיומנות השימוש, וחשוב להקפיד להשאיר אותה בנרתיק לשש שעות לפחות אחרי הסקס.

• חסרונות:
יעילות הדיאפרגמה נעה בין הטווחים (המדאיגים) של 79% ועד ל-95%, תלוי במיומנות השימוש, וחשוב להקפיד להשאיר אותה בנרתיק לשש שעות לפחות אחרי הסקס.

אחרי שתעברו את מכשול ההתאמה האישית - ולימוד ההתקנה - תמצאו שגם איתה, בדומה לקונדום, אין ספונטניות אמיתית. בנוסף לכך היא לא מגנה מפני מחלות מין. בקיצור אמצעי המניעה הקלאסי לזוגות נשואים.

 • הקשירה

בדומה לעיקור חיות הבית, גם את בעליהם ניתן לעקר בניתוח לא מסובך: קשירת חצוצרות או חסימת צינור הזרע.

קשירת החצוצרות מבוצעת בחדר ניתוח ועניינה חסימת המעבר בין השחלות לרחם. היא בלתי הפיכה (מה שנקרא: בלי חרטות). קשירת צינורית הזרע הוא ניתוח פשוט יותר שבו חוסמים את המעבר בין האשכים לשופכה (על-ידי צריבה. אף אחד לא מתאמן פה על קשירות שלמד בצופים). הזרעים שנשארו באשכים ייפלטו במהלך 20 השפיכות הקרובות, אבל לאחר מכן, הנוזל שיפלט בגמירה יהיה חף מצאצאים עתידיים.

• יתרונות:
בשני המקרים מדובר במניעת הריון ב־100%.

• חסרונות:
אצל נשים, מדובר בניתוח בלתי הפיך. אצל גברים, הניתוח למתחרטים הוא מורכב למדי ומעמיד את סיכוייכם להעמיד צאצאים אחרי הניתוח על 50% בלבד.

קטי קמחי היא כתבת הסקס של "20 פלוס"

ייעוץ מקצועי:   ד"ר צחי בן-ציון

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש