חיפוש

dsdsdsd
טיפול מיני

טיפול זוגי: מי צריך את זה?

מה זה בעצם טיפול זוגי, מתי כדאי ללכת לטיפול זוגי, איך מוצאים מטפל או מטפלת, כמה זמן זה יכול לקחת, למה זה עלול להיות קשה - האם נסיים בגירושים ולמה זה שווה את זה בכל זאת?

קטי קמחי

קטי קמחי

בקיצור

01

טיפול זוגי לא מיועד רק לזוגות שנמצאים רגע לפני פרידה. הוא יכול לסייע בעוד מקרים נוספים רבים.

02

הטיפול עוזר להתמודד עם קושי נקודתי שחוזר, או עם מצוקה גדולה יותר ונמשך כ-15 מפגשים בממוצע.

03

יש שיטות שונות לטיפול, לפעמים תטופלו בנפרד ולסירוגין יחד, לפעמים בקבוצה, כל זוג עם מה שמתאים לו.

למי כדאי ללכת לטיפול זוגי?

תמיר ורונה יצאו שלוש פעמים עד ההבנה שהיא נכנסה להריון. רונה לא רצתה לחשוב על הפלה ותמיר כמעט נחנק, אבל הם החליטו ללכת על זה וכחלק בלתי נפרד מההחלטה הלכו לטיפול זוגי.

מאז עברו שנתיים וחצי. לתמיר ורונה בת מדהימה והם בהריון שני. לא, לא הכל אצלם דבש אבל הם עדיין בטיפול זוגי שנותן להם את כל הכלים להתמודד עם המציאות המפתיעה של חייהם.

למרות שרובנו מאמינים שטיפול זוגי הוא כלי שנועד למנוע את התפוררות הקשר, מתברר שיש בו הרבה יותר מזה. זוגות פונים לטיפול זוגי על מנת לפתור בעיות נקודתיות שעולות שוב ושוב ביניהם, הורים פונים לטיפול זוגי כדי לפתור עניין ספציפי שעולה מול אחד הילדים ואפילו, לא עלינו, זוגות הולכים לטיפול זוגי כדי ללמוד איך להתגרש "נכון".

מתי ללכת לטיפול זוגי?

טיפול זוגי הוא קודם כל הצהרה. הצהרה שיש קושי במערכת הזוגית (בתקשורת, ביחסים, במשפחה), ושאין לנו יותר כלים על מנת לפתור את העניין.

כמו תמיר ורונה, ישנם זוגות שמגיעים לטיפול זוגי כחלק מלמידת הזוגיות, אבל רובנו מגיעים לטיפול כקריאה לעזרה. לרוב, הזוגות שמגיעים לטיפול זוגי זקוקים להקשבה אחרת.

כמו שאמרה הדי שלייפר, פסיכולוגית קלינית, שהביאה את תורת ה־"Imago" לישראל בכנס "מסע באינטימיות ומיניות": "המשמעות בטיפול נמצאת בצורה ולא בתוכן. לכן, לא משנה על מה מדברים אלא איך מדברים".

לכן, זוגות שמוצאים את עצמם בריב מתמיד, בכעס או מועקה - זקוקים לטיפול זוגי.

איך מוצאים מטפל ואילו שיטות טיפול יש?

קודם כל, כדאי לקרוא את השימושון שלנו: איך פונים לטיפול מיני וזוגי בכללית? דרכו אפשר להגיע אל כל המטפלים של הקופה ואפשר כמובן גם לבדוק מה קורה במגזר הפרטי, שם תוכלו לפגוש טכניקות טיפול שונות כמו:
טיפול אינדיבידואלי - בו שני בני הזוג מטופלים באופן אישי על ידי אותו המטפל, או על ידי שני מטפלים שונים.

טיפול בגישה הפסיכו דינמית - זיהוי דפוסי תקשורת ותובנות של בני הזוג לגבי זוגיות, בדרך כלל לאור המודל הזוגי של הוריהם כמשפיע על חילוקי דעות בנושאי כסף, מין, גידול ילדים ועוד.

דרך ארבע four way - כל אחד מבני הזוג נפגש עם מטפל שונה וכעבור מספר פגישות מסוים מתקיימת פגישה משותפת בה כל הארבעה נפגשים.
פסיכותרפיה קבוצתית - מפגש של מטפל עם שלושה או ארבעה זוגות יחד.
טיפול זוגי טנטרי - ששם דגש על שיפור ההקשבה, יצירת חזון זוגי מבחינה רוחנית ומעשית, ופתיחת מרחב בטוח לגדילה של כל אחד לחוד ושניים יחד.

טיפול בשיטת האימאגו - המבוססת על הנחת המוצא לפיה מטרת הנישואים היא התפתחות אישית, שתושג רק על ידי הקשבה והיענות לצורכי האחר.
ויש כמובן עוד שיטות.

כמה זמן לוקח לעבור טיפול זוגי?

שאלת מיליון הדולר. כולנו רוצים לדעת כמה זמן זה ייקח, ושבסוף הכל יהיה בסדר, אבל אף מטפל לא יכול לומר בוודאות כמה זמן ייארך הטיפול הזוגי. הממוצע הוא 15 מפגשים, אבל במידה והסיבה למפגשים היא עניינית, התהליך יכול להיות קצר יותר, ולהיפך: אם עולים נושאים עמוקים, סודות או קשיים נוספים, הטיפול הזוגי עלול להתארך.

בכל מקרה ניתן להגיע להסכמה עם המטפל על מספר פגישות בטיפול הזוגי אחריהן תעשה הערכה לגבי התהליך והזמן שיידרש לסיומו. תוצאות הטיפול הזוגי יכולות להיות ניכרות במהלך היומיום כבר אחרי מספר מפגשים, כשהטיפול הזוגי נמצא בשיאו, כך שקל יותר לרצות להישאר בתהליך ולהיתמך על ידי המטפל בלי לספור מפגשים. לפעמים גם נדמה שיש הטבה במצב ואז עלולה להיות נשירה מהטיפול הזוגי עוד לפני שהתהליך הושלם.

למה הטיפול הזוגי עלול להיות קשה?

תהליכים מסוג זה הם לא פשוטים ולרוב, כשפותחים את הסוגייה לשמה באנו ונכנסים עמוק יותר, עולים דברים. לרוב מדובר בחלקים שהיו בתוכנו אבל לא העזנו להביט להם בעיניים עד עכשיו. לפעמים ההצפה של כל אלה היא קשה מאוד, לפעמים האמיתות שעולות מול בן הזוג או בת הזוג הן לא פשוטות.

אין מה לעשות: קל יותר להדחיק מאשר להתמודד, אבל אם הגעתם עד הלום - כלומר, לטיפול זוגי - סימן ששיטת ההדחקה לא עובדת עבורכם יותר ולהתמודד ביחד עם איש מקצוע הוא הבחירה השפויה ביותר שיש.

חשוב לזכור: טיפול זוגי לא מוציא יש מאין. סוגיות שעולות בטיפול לא "הומצאו" בשעה הטיפולית. הן היו שם, סגורות במגירות דמיוניות שהטיפול פתח, והניח אותן על "שולחן העבודה".

למה הטיפול הזוגי יהיה שווה את זה?

רובנו לא יודעים איך בונים קשר לאורך זמן, איך מתמודדים יחד עם השנים שחולפות, עם משברים, עם מיניות, בגידות, כסף, הורות ושאר פתיתי החיים אותם אנחנו מניחים על כתפיה הרעועות של הזוגיות.

מצד שני, גירושים הם אופציה מכוערת שמעלה איתה גם קושי רגשי וכלכלי גדול, פירוק של משפחה ובדידות.

זוגות שיודעים לגשת לטיפול זוגי להיתמך על ידי איש מקצוע, לא רק יוכלו להציל את הקשר שלהם ואת עצמם בתוכו - אלא ילמדו משהו על החיים האלה. הם ילמדו תקשורת אחרת, ילמדו שיתוף, בגרות, יציאה מדפוסי התנהגות, הקשבה ושאר כלים שישמשו אותם בכל הרבדים - לא רק במסגרת הקשר.

הטיפול הזוגי, במידה והוא מוצלח, מביא איתו קשיים אבל גם את הכלים והתמיכה להתמודד איתם ולצאת מהם בראש מורם. היציאה מהמשבר לעולם מחזקת, מלמדת ומובילה למקומות חדשים ובריאים יותר ובעיקר, כמו שאומרת שלייפר: "לפעמים אנחנו מוצאים אדם שלא מתאים אבל הוא הכי נכון לנו, ואם נדע להיות איתו נוכל לצמוח ולגדול יחד מתוך מקום שלוקח אחריות על החיים".

מה מגדיל את הסיכויים להצלחה בטיפול?

מירי קרייזמן, סקסולוגית ומטפלת מינית מוסמכת, אומרת: "ככל שמקדימים לפנות לעזרה וללכת לטיפול זוגי, לפני שהקשיים הושרשו והתקבעו - סיכויי ההצלחה טובים יותר. אפשר לראות את התהליך דומה למצב של מחלה (לא עלינו).

"בשביל התקררות בשלבים הראשונים אין צורך ללכת לרופא. אפשר לקנות תרופה ללא מרשם, ולקוות להחלמה. אם לא יצאנו מהמחלה, נפנה לרופא המשפחה, שבדרך כלל, בעזרת תרופות מתאימות יפתור את הבעיה.

"השלב הבא, למקרה שהזנחנו או שלא התגברנו עלול להביא אותנו לחדר המיון, ומשם חלילה לאשפוז... הכל תלוי בחומרת המצב, וככל שנמהר לטפל - כך ייטב".

בהצלחה!

קטי קמחי היא כתבת סקס וזוגיות באתר כללית

ייעוץ מקצועי: מירי קרייזמן, סקסולוגית ומטפלת מינית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש