חיפוש

dsdsdsd
טיפול זוגי

זוג או פרט: מתי צריך טיפול זוגי

זוגות רבים נקלעים לקשיים ולמשבר ביחסים. אפשר, ואפילו מומלץ לנסות לפתור את הבעיות לבד, אבל אם זה לא הולך - אל תהססו לפנות לטיפול כי זה לא ייעלם. למה אנשים מסוימים נמנעים מטיפול, ומה עושים כשאחד מבני הזוג מסרב?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

מהם הקשיים הנפוצים במערכת יחסים זוגית? יחסים עם בני המשפחה או עם משפחתו של בן הזוג, מאבקי שליטה בתוך הזוגיות, קשיים מיניים, ומשבר סביב בגידה.

02

למה עדיף טיפול זוגי על פני ניסיון לפתור לבד את המשבר? יש כמה סיבות: מקצועיותו של המטפל והאובייקטיביות שלו, סביבה נייטרלית, שמירה כל כללי שיחה תרבותיים ומסודרים בלי להידרדר למריבה.

03

מה עושים כשבן הזוג מסרב ללכת לטיפול? 1. הולכים לבד. לעיתים, כשאחד מבני הזוג עושה שינוי, הוא מפעיל גם את האחר לשינוי. 2. מנסים לשכנע את הסרבן לבוא לפגישת ניסיון.

"כל זוג, בשלב זה או אחר של יחסיו, עשוי למצוא את עצמו על ספת הטיפולים", כך טוענת המטפלת הזוגית והמינית מירי קרייזמן. כיוון שאין עדיין בית־ספר לזוגיות, זוגות לא מעטים אכן אינם יודעים איך להתנהל בתוך היחסים שלהם בצורה נכונה.

מהם הקשיים שבהם נתקלים בדרך כלל זוגות?

הקשיים הנפוצים ביותר הם: יחסים בעייתיים עם משפחת המקור (היחסים של האדם עם משפחתו, או יחסיו עם משפחתו של בן הזוג), מאבקי שליטה בתוך הזוגיות, קשיים מיניים ומשבר סביב בגידה. זוג שנתקל בקשיים אלה, או אחרים, ולא מצליח להתמודד עם הבעיה ולפתור אותה בכוחות עצמו, ימצא עזרה ותועלת בטיפול זוגי מקצועי.

אפשר לנסות לבד?

בהחלט. ד"ר קרייזמן אפילו ממליצה לכל זוג לנסות תחילה להתמודד עם הקשיים בכוחות עצמו. מערכת יחסים זוגית, היא מסבירה, כוללת שלוש ישויות: כל אחד מבני הזוג, והזוגיות עצמה. הזוגיות היא ישות נפרדת, "אנחנו", השונה מ"אני" ומ"את/ה". הישות הזוגית כוללת את החיבור שבין בני הזוג ויותר מכך (הבית, המשפחתיות, יחסי החברה וכו').

לא תמיד מסוגלים אנשים להתעלות מעל מלחמת הכוחות האישית ו"הורדות הידיים" כדי לשרת את הזוגיות, היישות המשותפת שהיא האינטרס המשותף. לפעמים, טוענת המומחית, צריך ללכת לקראת הפרטנר ולבצע פעולה גם אם "לא מגיע לו/לה  שאעשה את זה", כדי להועיל למערכת היחסים הזוגית.

הצלחת ההתמודדות העצמית (כלומר, הזוגית) תלויה באישיות של שני בני הזוג, בתרבות, בחינוך -  במכלול המכונה סגנון חיים - וכמובן, בחומרת הבעיה. אם זוג מצליח לנצח את הקושי בהיגיון, באינסטינקט בריא וברצון טוב - מה טוב. אם לא, מומלץ לו לקבל סיוע.

​איך יודעים אם הוא או היא נכונים לכם?

יש כמה דרכים לבדוק את זה
האם אתם מתאימים?

למה עדיף בכל זאת טיפול?

לטיפול הזוגי יש כמה יתרונות בסיסיים על פני ההתמודדות העצמית. בראשם, כמובן, מקצועיותו של המטפל והאובייקטיביות שלו. גם התנאים שבהם יתקיים הטיפול שונים מהתנאים הביתיים: הסביבה נייטרלית, לא טעונה, והשיחה יכולה להתנהל בצורה תרבותית ומסודרת בלי להידרדר למריבה. המטפל, המנהל את השיחה, ידאג לכך שהיא תתנהל כך.

אז למה בכל זאת יש כאלה שבוחרים לא להגיע לטיפול?

פנייה לטיפול זוגי אינה מובנת מאליה. להערכת ד"ר קרייזמן, גברים נוטים יותר מנשים להירתע מטיפול זוגי. נשים מדברות, מלבנות ואף מטופלות בקלות רבה יותר. אצל גברים קיימת לא אחת פגיעה באגו (בנוסח "מי זו המטפלת שתגיד לי מה לעשות"). ועם זאת, בשני מצבים גברים מעוניינים בטיפול לא פחות מנשים: במקרי בגידות ובמקרים של בעיות מיניות.

מתי אנשים בוחרים להימנע מטיפול?

שמרנות וספקנות
אנשים שמתייחסים בחשדנות לטיפול בדרך כלל גדלו בסביבה תרבותית שלא הכירה ביתרונות של טיפול נפשי או זוגי. אלה אנשים המצהירים על כך שהם אינם מאמינים בטיפול ולרוב סבורים ש"הם מכירים את עצמם הכי טוב" ולא מוצאים טעם להסתייע בגורם חיצוני, זר. קבוצה זו הולכת ומתמעטת עם השנים.

פחד
אנשים שחוששים לחשוף, להיחשף, לגלות את הקלפים. מקרי בגידה הם רקע לרבים מהמצבים האלה. אנשים אחרים חוששים כי בן זוגם "יסובב" את המטפל בדבריו ויגרום להם להפסיד ב"בית הדין" הזה.

כסף
אנשים שלא יכולים להרשות לעצמם את ההוצאה הכספית הכרוכה בטיפול.

מה עושים כשבן הזוג מסרב ללכת לטיפול?

לפעמים, בן זוג אחד מעוניין לפנות לטיפול זוגי והאחר מסרב. במקרים כאלה, ממליצה המומחית שהמעוניין יגיע לבדו. לעיתים, כשאחד מבני הזוג עושה שינוי, הוא מפעיל גם את האחר לשינוי. בטיפול הוא יקבל כלים להתמודדות עם הבעיה בבית. לעיתים, הוא יגלה בטיפול שבן זוגו לא מעוניין בשינוי, ואז יהיה עליו לחשוב אם יש לו מה לחפש ביחסים האלה. אין התמודדות מוצלחת כשרק אחד מבני הזוג מוכן להתמודד, קרייזמן מבהירה.

בכל מקרה, אין לכפות על מי שלא מעוניין בכך להגיע לטיפול זוגי. כל אחד מוכרח להיות שם מרצונו, אחרת הוא יישב בחדר הטיפולים אבל לא ישתף פעולה ובכך אין תועלת.

מה שכדאי לעשות הוא לנסות לשכנע את הסרבן להגיע לפגישת ניסיון, או לכמה פגישות. במקרים רבים דעתו של המתנגד משתנה לאחר שהוא נוכח שהעניין גרוע פחות ומאיים פחות ממה שחשש.

כמה זמן נמשך טיפול זוגי?

בגדול, הטיפולים הזוגיים נחלקים לטיפולים דינמיים שהם ארוכי טווח ולטיפולים ממוקדי מטרה. טיפול מהסוג השני מתמקד בבעיה ומנסה לגלות את הקשר בינה לבין סגנון חייהם של המטופלים הסובלים מהבעיה.

ככל שמקדימים לזהות את הבעיה וניגשים לטפל בה, מתקצר תהליך הטיפול וגוברים סיכויי ההצלחה שלו, מדגישה מירי קרייזמן, ממש כמו במקרה של חור בשן.

​הפתעה! זורקים אותך מהזוגיות!

איך לא ראית את זה בא?
הפתעה! זורקים אותך מהזוגיות

איך נדע אם הטיפול מצליח?

חשוב לעקוב אחרי הסימפטומים הבעייתיים (המריבות בנושא מסוים, הקושי המיני הספציפי וכד') ולבחון אם חל שיפור במצב. כמו כן, ניתן להתייעץ עם המטפל לגבי יעילות הטיפול. מטפל מקצועי ומהימן יידע להעריך את המצב נכונה ובחלק מהמקרים לאבחן שהטיפול אינו יעיל.

זוגות התוהים לגבי מידת השיפור במצבם בעקבות הטיפול יכולים לקיים מדי כמה פגישות "תחנת הערכה" - לבדוק מה התקדם, מה עדיין צריך לפתור ולשאול את עצמם אם ברצונם להסתפק בשינוי הקיים או להמשיך בטיפול.

ניתן גם לקיים טיפול לא רציף: להגיע מחדש לטיפול בכל פעם שמתעוררת בעיה המצדיקה זאת. היחסים, וגם תהליך הטיפול, זקוקים לתחזוקה ולניעור מדי פעם.

ד"ר קרייזמן מזהירה לא לקחת דוגמה מניסיונם או מכישלון טיפוליהם של זוגות אחרים. אין להקיש ממקרה אחד על מקרה אחר. לכל זוג הבעיה שלו, האישיות של חבריו ודרכי ההתמודדות האופייניות. ואם אתם לא מצליחים להתגבר על הקושי, אל תגידו "יהיה בסדר". כי לא יהיה. לכו לטפל.

לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש