חיפוש

dsdsdsd
שפיכה מעוכבת

כל הסיבות לשפיכה מעוכבת

שפיכה מעוכבת היא הבעיה השלישית בשכיחותה בתפקודו המיני של הגבר. הבעיה נפוצה יותר בציבור הדתי והחרדי, והגורמים העיקריים לה הם פסיכולוגיים. פתרון אפשרי: טיפול אצל סקסולוג

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

בקיצור

01

שפיכה מעוכבת היא חוסר יכולת של הגבר להגיע לשפיכה בתוך הנרתיק במהלך יחסי מין הכוללים חדירה.

02

בארץ הבעיה שכיחה בעיקר באוכלוסייה החרדית והדתית בגלל המעבר מאיסור מוחלט על אוננות ועל יחסי מין לפני הנישואין אל החובה (המצווה!) לקיים יחסי המין לאחר החתונה.

03

בעזרת טיפול מתמיד אצל מומחה (סקסולוג או פסיכולוג) ניתן ברוב המקרים לפתור את הבעיה, אך הטיפול ארוך ומצריך סבלנות ותמיכה הדדית רבה של בני הזוג.

כאשר מדברים על בעיות בתפקוד המיני של הגבר, מיד עולות שתי בעיות שכיחות: קשיי זקפה ושפיכה מהירה. הבעיה השלישית בשכיחותה, אך הנדירה יותר והפחות מוכרת, היא השפיכה המעוכבת - חוסר יכולת של הגבר להגיע לשפיכה בתוך הנרתיק במהלך יחסי מין הכוללים חדירה. רוב הגברים הסובלים מהבעיה יכולים להגיע לשפיכה באוננות או במגע ידני ואוראלי על ידי בת הזוג, אך לא במהלך חדירה לנרתיק.

הבעיה הזאת פוגעת הן בגבר - עקב חוסר התפקוד הגברי - והן בבת הזוג שלו, בעיקר אם הם מעוניינים להיכנס להריון. למרות הזקפה אין בדרך כלל תחושת עוררות מינית, ואין הנאה מינית אמיתית. מדובר בזקפה פיזית ולא רגשית, וההנאה המינית הופכת לסיוט.

מהי שכיחות הבעיה?

השכיחות האמיתית אינה ידועה כי הרבה גברים נוטים שלא לספר על כך. לפי דיווחים שונים, הבעיה קיימת אצל שניים עד חמישה אחוזים מהגברים. לעיתים הבעיה היא זמנית ולפעמים היא אינה מוחלטת אלא מופיעה לסירוגין. בחו"ל הבעיה שכיחה יותר בקרב גברים העוסקים בתחומי כלכלה, תעשייה וניהול. בארץ הבעיה שכיחה בעיקר באוכלוסייה החרדית והדתית.

מהם הגורמים לשפיכה מעוכבת?

הרקע הוא בעיקרו פסיכולוגי־רגשי ויכול להיות קשור למגוון בעיות פסיכולוגיות כמו בעיות בשליטה עצמית (חוסר יכולת להשתחרר), חשש מכך "שהנרתיק מלוכלך", הומוסקסואליות מודחקת, התפתחות מינית פתולוגית, חוסר פתיחות כלפי בת הזוג או כעס סמוי ומאבקי כח עם בת הזוג.

לעיתים הקושי נובע מחוסר רצון או מוכנות להריון המתבטא בחוסר פליטת זרע. גם התרגלות לאוננות בצורה ספציפית (בעיקר מגע חזק בפין) יכולה להפריע במגע הנרתיקי, שהוא יותר עדין ואולי לא מספיק מגרה את הגברים האלה. הבעיה שכיחה יותר בגברים מרקע דתי (נובע מחוסר מוכנות למין בעיקר עקב האיסור על אוננות וההרגל לנסות לא לפלוט זרע).

האם זו תמיד בעיה פסיכולוגית?

באופן עקרוני - כן. עם זאת, ניתן למצוא שכיחות יתר של הבעיה גם בקרב קשישים שאצלם ייתכן חוסר אורגזמה למרות זקפה תקינה. גם שימוש בתרופות פסיכיאטריות, כמו אנטידפרסנטים, גורם לעיתים לשפיכה מעוכבת. במקרה כזה הפסקת התרופה תפתור את הבעיה. גם אלכוהוליזם וצריכת סמים קשים מגבירים שפיכה מעוכבת וכן טרשת נפוצה ופגיעות מסוימות בעמוד השדרה.

האם שפיכה מעוכבת היא בכלל בעיה?

בתחילת חיי המין זהו כביכול יתרון כי ניתן לבצע חדירות ממושכות, והרבה נשים נהנות מכך, אך בקשר זוגי רציני וקבוע זו בעיה, בעיקר אם מעוניינים בהריון.

מבחינת הגבר, יש קושי להגיע לאורגזמה, ולכן הוא לא נהנה מספיק. מבחינת האישה, תיתכן תחושת פגיעה כי היא מרגישה שבן זוגה לא חושק בה ולכן לא יכול להגיע לסיפוק במגע מלא. זה גורם לתסכול הדדי ויכול לפגוע בזוגיות הלא־מינית ואפילו לגרום לפירוק הקשר הזוגי.

איך מטפלים בשפיכה מעוכבת?

אין טיפול מהיר או פשוט. אין גם טיפול תרופתי שהוכח מדעית, ולכן יש להיזהר ממטפלים המציעים תרופות שונות כמו הורמונים. הטיפול כולל שני כיוונים עיקריים:

• שיחות/פסיכותרפיה - לשם הורדת החרדה ועזרה בשליטה עצמית נכונה.
•  טיפול התנהגותי - הדרכה למגע ראשוני מרגיע שיאפשר הורדת החרדה ובעקבותיה - שפיכה.

לעיתים ממליצים על מניעת יחסי מין באופן זמני ויצירת מגע הדרגתי - בתחילה רק חיבוקים ונשיקות ובהמשך מגע הדדי של אוננות עצמית או הדדית ורק לבסוף ניסיון של שפיכה בחדירה.

יש להיזהר ממטפלים המציעים טיפולים העולים סכומי כסף גבוהים כי בדרך כלל מדובר בשרלטנים. גם טיפולים שונים הלקוחים מהמזרח הרחוק לא הוכיחו את יעילותם.

מדוע הבעיה שכיחה יותר בציבור הדתי?

הבסיס לבעיה הוא במעבר מאיסור מוחלט על אוננות (האסורה על פי ההלכה) ועל יחסי מין לפני הנישואין לבין החיוב והמצווה שבקיום יחסי המין לאחר החתונה.

הקושי העיקרי הוא ההרגל רב השנים למנוע פליטת זרע עקב איסור האוננות. אופן הטיפול הוא מאוד אישי וכולל נוסף על שיחות גם הדרכה בנוגע לאופן שבו יש לקיים יחסי המין (למשל, מודגש הצורך במגע ובגירוי חזק מספיק באיבר המין). חשוב מאוד לקבל אישור הלכתי לא לחשוש מפליטת זרע במהלך הטיפול.

 מה נעשה אם הטיפול לא הצליח, ואנו רוצים ילדים?

אם הזוגיות טובה ויציבה, ואין מחשבה על פרידה, ובני הזוג רוצים ילדים, ניתן לעשות טיפולי פוריות. הטיפולים כוללים הזרקת זרע לרחם או הפריה חוץ גופית (IVF). גם הטיפולים האלה מצריכים מתן זרע. אם זה אפשרי, הזרע יינתן באוננות, ואם לא - יש צורך באלקטרואג'קולציה (מתן זרע דרך מכשיר מיוחד השואב את הזרע) או במקרים חמורים יותר - שאיבת זרע מהאשך.  הטיפולים נעשים בהרדמה. אולם לפני שפונים לטיפולים האלה ניתן גם לנסות לקחת זרע הניתן באוננות ולהחדירו באופן עצמי לתוך הנרתיק.

האם תמיד ניתן להירפא משפיכה מעוכבת?

בעזרת טיפול מתמיד אצל מומחה (סקסולוג או פסיכולוג) ניתן ברוב המקרים לפתור את הבעיה, אך הטיפול ארוך ומצריך סבלנות ותמיכה הדדית רבה של בני הזוג. רק בעזרת תחושת אהבה וביטחון ניתן להתגבר על הבעיה.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסלוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש