פורסם בראשונה: 12.05.2014
עדכון אחרון: 12.05.2014
  • דוקטור ירון בוקר ד"ר ירון בוקר

דיכאון OUT, סקס IN

לקריאה נוחה
תרופות נגד דיכאון מסייעות לאנשים רבים לשרוד את היומיום, אבל במקביל פוגעות בחשק ובתפקוד המיני. מה עושים? ספורט בסמוך לסקס וכדורי ויאגרה הם שניים מהפתרונות שנבחנו במחקרים שנערכו בארה"ב
מה הקשר בין סקס ודיכאון לכושר גופני ו-ויאגרה?

בקיצור

1.

עבור לא מעט גברים ונשים נוגדי דיכאון הם 'מאסט' לניהול אורח חיים נורמלי, אבל תרופה וקוץ בה: אחת מתופעות הלוואי המתסכלות והשכיחות היא הירידה בחשק ובתפקוד המיני.

2.

החוקרים מצאו קשר משמעותי בין הטיפול בוויאגרה לתשוקה מינית. ההנחה היא גם שהכדור מועיל לגברים עם הפרעות בתפקודי זקפה על רקע נטילת נוגדי דיכאון.

3.

פעילות גופנית בסמוך לפעילות מינית שיפרה משמעותית את החשק המיני, ולנשים עם בעיות בתפקוד מיני בתחילת המחקר – את התפקוד המיני הגלובלי.

עבור לא מעט גברים ונשים נוגדי דיכאון הם 'מאסט' לניהול אורח חיים נורמלי, אבל תרופה וקוץ בה: לצד התועלת הרבה צצות גם תופעות לוואי למשתמשים - אחת המתסכלות והשכיחות ביותר היא ירידה בחשק ובתפקוד המיני, ומכאן גם השפעה שלילית על מצב הרוח, ההערכה העצמית ומערכות היחסים.

הפסקת השימוש בתרופות תפגע מאוד בתפקוד היומיומי ולכן אינה מהווה אופציה. גם מינון מינימלי יקשה מאוד על הצלחה מקסימלית עם מיעוט תופעות לוואי.

אז מה בכל זאת יכולים לעשות אלו שמתמודדים עם דיכאון כדי לשלב בין היתרונות של הכדורים מבלי שיירד החשק מסקס, או לפחות ייפגע פחות? שני מחקרים מעניינים מהתקופה האחרונה ניסו למצוא פתרונות.

ויאגרה עומד במבחן

העיתון הרפואי Annals of Clinical Psychiatry בדק 102 גברים ונשים שנטלו נוגדי דיכאון והתלוננו על הפרעות בתפקוד המיני, ונתן להם כדור סינדלפיל (ויאגרה) במינון של 50-100 מ"ג למשך שנה.

החוקרים מצאו קשר משמעותי בין הטיפול בסינדלפיל לתשוקה המינית, כאשר השיפור הגיע לשיאו אחרי חצי שנת מעקב, ירד מעט לאחר מכן, ושמר על שיפור יחסית לתחילת המחקר גם כעבור שנה. מצד שני, הכדור לא עזר רבות לשיפור באיכות החיים.

למרות שנושא התפקוד המיני לא נבדק ישירות, כנראה שסינדלפיל מועיל גם לגברים עם הפרעות בתפקודי זקפה על רקע נטילת נוגדי דיכאון.

הלו, יש סדר: קודם ספורט ואז סקס

מחקר נוסף, שפורסם בעיתון Depression & Anxiety, בדק את השפעת הפעילות הגופנית על התשוקה המינית, האורגזמה והתפקוד המיני אצל נשים שנוטלות נוגדי דיכאון. הנחת החוקרים הייתה שפעילות גופנית, לצד השפעה חיובית על הבריאות הכללית ומצב הרוח, עשויה לעזור גם לתשוקה ולתפקוד המיני.

52 נשים חולקו לשתי קבוצות, וכולן התבקשו להקפיד על פעילות מינית 3 פעמים בשבוע למשך 3 שבועות - בין אם על-ידי סקס עם בן הזוג או אוננות. נשות קבוצה א' ביצעו פעילות גופנית ממש לפני הפעילות המינית, נשות קבוצה ב' בנפרד מהפעילות המינית. כעבור 3 שבועות הן החליפו תפקידים.

זקוקים לעזרה? כתבו למומחים שלנו בפורום חרדות וסיוע נפשי

התוצאות היו מעודדות מאוד. החוקרים מצאו שפעילות גופנית בסמוך לפעילות מינית שיפרה משמעותית את החשק המיני, ולנשים עם בעיות בתפקוד מיני בתחילת המחקר - את התפקוד המיני הגלובלי. נרשמה גם עלייה בתדירות האורגזמות מ-1.4 פעמים בשבוע בממוצע בתחילת המחקר ל-3 פעמים בשבוע בסיומו.

השיפור בתשוקה ובתפקוד המיני לא היה תלוי במדדי הבריאות הכלליים של הנשים הנבדקות, וגם לא נמצאו תופעות לוואי לטיפול. לפעילות גופנית לא מתוזמנת הייתה תועלת קטנה יותר.

בשורה התחתונה, כדאי לפתוח את הראש ולחשוב על דרכים יצירתיות לטיפול. הטיפול יכול אך לא חייב להיות תרופתי, כי המיניות שלנו מורכבת מרבדים רבים - פיזיולוגיים, פסיכולוגיים ורגשיים. גם אצל אנשים הסובלים מדיכאון, בין אם הם נוטלים כדורים או לא, חשוב מאוד להתאים את הטיפול לסיטואציה ולמטופל הספציפי.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל