חיפוש

dsdsdsd
סוכרת וחשק מיני

להחזיר את העוררות המינית לחולות סוכרת

מחקר חדש נותן תקווה לחולות סוכרת צעירות שסובלות מבעיות בתפקוד המיני: התרופה סיאליס (טדלפיל) עשויה לטפל ולהגביר את העוררות המינית, את הסיפוק ואת ההנאה מקיום יחסי המין

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

בקיצור

01

מה זה בדיוק עוררות מינית? העוררות המינית היא התגובה הגופנית לגירוי מיני.

02

כמו חשק מיני? לא. יש הבדל בין השניים ובאמת קשה לבודד את בעיית העוררות המינית מבעיית החשק המיני.

03

והטיפול התרופתי עוזר? מחקר שבדק את השפעת הסיאליס הראה שיפור בעוררות המינית ובבעיות מיניות נוספות.

מחקר שפורסם לאחרונה מצביע על כך שהתרופה סיאליס (טדלפיל) עשויה לשפר את העוררות המינית בקרב נשים צעירות החולות בסוכרת, וכן את האורגזמה ואת ההנאה המינית שלהן בזמן היחסים.

סוכרת היא מחלה סיסטמית הפוגעת באברי מטרה רבים בגוף. הפגיעה היא בכלי דם - בעיקר כלי דם קטנים בגוף, בעיניים, בכליות, ובגפיים, אך תיתכן גם הפרעה בתפקוד המיני.

הבעיה שכיחה יותר אצל גברים חולי סוכרת, אשר אצלם נפגעת בדרך כלל הזקפה, עקב פגיעה בכלי דם קטנים שבאיבר הגברי. אבל גם נשים שסובלות מסוכרת עלולות לסבול מאי תפקוד מיני עקב הפגיעה הווסקולארית (של כלי הדם) ואצל הנשים הפגיעה העיקרית היא בעוררות המינית.

מהי עוררות מינית?

העוררות המינית היא התגובה הגופנית לגירוי מיני. אצל האישה, מדובר בעצם על הרטיבות המופיעה בנרתיק כתוצאה מגירוי או מהנאה מינית. אצל חלק מהנשים העוררות מופיעה בעקבות גירוי מיני ויזואלי או אחר (בדומה לגברים) ואילו אצל אחוז נכבד של הנשים העוררות אף יכולה להקדים את המחשבה המינית. כשהאישה נמצאת במצב כללי נעים ומרגיע, מופיעה העוררות המסמנת לה שהגוף חפץ, אולי, במגע אינטימי.

מדובר בבעיה של חשק מיני?

יש קושי רב לבודד את בעיית העוררות המינית מבעיית החשק המיני, ולכן לא תמיד נעשית האבחנה הנכונה בהקשר לסוג המדויק של הבעיה המינית.

יש פתרון?
במהלך השנים בוצעו ניסיונות רבים למצוא תרופה שתגביר את העוררות המינית, אך עד כה אין אף תרופה טובה העושה זאת.

הוויאגרה (סינדלפיל) היתה התרופה הראשונה מהקבוצה של מעכבי האנזים 5PDE. ובעבר בוצעו מחקרים על הוויאגרה בנשים, אך לא ניתן היה להוכיח השפעה ברורה לטובה. עד כה, לפחות.

תרופה "גברית" לבעיה נשית

לאחרונה פורסם מאמר בעיתון הרפואי The Journal of Sexual Medicine על הניסיון לבדוק את השפעת הטיפול התרופתי על העוררות המינית בחולות סוכרת.

מטרת הניסוי היתה לבדוק האם סיאליס (טדלפיל) יעיל בטיפול נשים צעירות (לפני גיל המעבר) החולות בסוכרת וסובלות גם מהפרעה בעוררות המינית. התרופה, ששייכת לאותה קבוצה של מעכבי האנזים PDE5, ניתנת בדרך כלל לגברים עם הפרעות בזקפה.

המחקר נערך בקרב 33 מתנדבות (מתוכן השלימו את המחקר 32). הן נטלו מדי יום סיאליס (טדלפיל) במינון חמישה מיליגרם, במטרה לבדוק את ההשפעה של התרופה על הדברים הבאים: העוררות המינית, התשוקה, האורגזמה, ההנאה, תדירות הפעילות המינית והכאב בעת קיום יחסי מין.

ההערכה בוצעה באמצעות שני כלים: האחד שאלון שכל אישה מילאה לגבי התפקוד המיני שלה; והשני אולטרסאונד שבדק את זרימת הדם בדגדגן. בשבוע ה־12 של המעקב דיווחו הנשים על שיפור, שהיה משמעותי מבחינה סטטיסטית.

הסיאליס (טדלפיל) שיפר את העוררות המינית וכן את האורגזמה, את ההנאה המינית ואת הסיפוק מיחסי המין. גם הכאבים בעת המגע המיני פחתו באופן משמעותי בהשוואה לתחילת הניסוי. כמו כן בבדיקת האולטרסאונד נצפה שיפור במדדי זרימת הדם לעומת המצב בתחילת המחקר.

האם הטיפול תרופתי הוא אכן הפתרון לבעיה?

מסקנת המחקר היתה שמתן התרופה במינון זה משפר אספקטים מיניים סובייקטיביים ועשוי לשמש לטיפול בהפרעת עוררות מינית בנשים צעירות, לפני גיל המעבר, שסובלות מסוכרת. עם זאת, החוקרים ציינו שתי מגבלות בניסוי: מדובר בקבוצה קטנה יחסית של נשים; וכן שלא היתה קבוצת ביקורת שלא טופלה בתרופה. למרות זאת, ייתכן שיש מקום לתקווה למציאת פתרון תרופתי בבעיה זו.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש