חיפוש

dsdsdsd
אהבה לוהטת בעידן הדיגיטל

אהבה לוהטת בעידן הדיגיטלי

כלי התקשורת הדיגיטליים גורמים לנו מצד אחד להתנסח בקצרנות חסכנית, ומצד שני מאפשרים לנו להתבטא בחופשיות שפורצת עכבות ומחסומי בושה. טיפים פלרטטנים לאס.אם.אס

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

​"כשושנה בין החוחים, כן רעיתי בין הבנות". ציטוט זה משיר השירים הוא פתיחה למכתב אהבה ארוך ששלח אבי לאמי, כשניסה לחזר אחריה לפני יותר מיובל שנים. "אני מת עליך, בואי הערב", שולח היום הבחור ב־SMS בלשון קצרה וממצה לחברתו האהובה עליו לא פחות מהאהבות שלפני 50 או 100 שנה.

ההיסטוריה של תקשורת האהבה

במאה הקודמת היתה כל נערה נוהגת לשמור את מכתבי האהבה ששלח לה אהובה בתוך קופסה, שאליה נוספו בדרך כלל קישוטי לבבות וסרט אדום לקשירה. כשהגבר היה נמצא רחוק, האישה היתה  פותחת את הקופסה, מוציאה את מכתבי האהבה ושואפת אותם אל ליבה. זכורים גם קטעים מסרטים ומחזות מפורסמים, שבהם בני הזוג הביעו את אהבתם במילים  ובסצנות, שריגשו אז את כל מי שצפה בהם.

ההיסטוריה של הזוגיות

בעבר היו חיי הזוגיות חלק מהסכמים בין שבטים ובין משפחות. האישה היתה ניתנת לגבר ותפקידה היה ללדת ילדים ולגדל אותם. אהבה, אינטימיות ואושר לא היו חלק מהדרישות של חיי הזוגיות. לעתים רחוקות היו לבני הזוג מזל והתאמה ואז ייתכן שחיו באושר זוגי. גם אמצעי מניעה לא היו, ולכן חיי המין היו צורך ביולוגי להנאת הגבר ולהמשכיות הדורות.

ההיסטוריה של התקשורת

בימי הביניים היתה התקשורת דרך מכתבים ובאמצעות שליחים רצים או על סוסים, שהיו מעבירים מסרים בין בני האדם. בהמשך החלו להפיץ מכתבים בדואר והתקשורת אפשרה לקבל מסרים באיחור של מספר ימים עד שבועות. הכנסת הטלפון לשימוש שיפרה את מהירות קבלת ההודעות למסר מיידי ושינתה את אופי הקשר לישיר וקרוב יותר.

אהבה סלולרית

הכנסת הטלפונים הסלולריים והדואר האלקטרוני באינטרנט לשימוש יומיומי, הפכו את התקשורת לזמינה ומהירה, אך גם לשונה מבחינת תוכן ואופי המסר המועבר דרכה. הסיכון בחשיפה של אמצעים אלקטרוניים אלו, גם למי שאינו הנמען למכתב, גרם לשינוי השפה התקשורתית לקצרה וממצה, לשפה לא אישית ולעתים מעט אירונית, בעיקר כיון שאין צורך לעמוד פנים אל פנים מול הצד השני ולראות את תגובתו. התגובה למייל יכולה מצד אחד להגיע מיד ומצד שני ניתן גם להתעלם ולא להגיב כלל.

הזוגיות כיום

בעקבות העלייה ברמת החיים, התפתחות אמצעי המניעה ושינויים חברתיים כגון פמיניזם ושוויון בין המינים, השתנה גם אופי הזוגיות. אהבה, אינטימיות  ואושר נהפכו לחלק בלתי נפרד מהזוגיות. התאמה בין בני הזוג היא הכרח ולא מזל. וחיי המין הפכו לצורך סוציולוגי בנוסף לתשוקה הביולוגית בעיקר עקב היכולת לתכנון הילודה. הארוטיקה שבעבר היתה גורם מיסטי לאו דוקא מיני, הפכה בימינו לחלק מחיי המין.

תקשורת האהבה כיום

אתרים כמו פייסבוק ותוכנות כמו אאוטלוק, סקייפ, מסנג'ר ו־אי.סי.קיו  - הם כלי תקשורת נפוצים וככאלה הם אמורים לשמש גם כערוצי תקשורת האהבה של דורנו.

מצד אחד, ההגדרה של המאהב האידיאלי של המאה ה־21 היא "פיקח, בעל חוש הומור, בעל יכולת ניסוח טובה ויודע להדפיס מהר וביד אחת". מצד שני, אמצעי התקשורת הדיגיטליים גורמים לנו להתנסח בקצרנות ובחסכנות, כמעט כמו כמו במברק. אבל, דווקא משום שהטקסט קצר, ניתן לנסות למצוא משפטי מחץ קצרים, אשר מביעים הרבה אהבה:

1. לפעמים דוקא אם יודעים שהאהוב נמצא באמצע פגישה בה אינו יכול לענות, ניתן לשלוח לו או לה אס.אם.אס עם מסר מיני או ארוטי או הצעה למפגש מענין.  אס.אם.אס כזה בהחלט יכול לגרום למי שמקבל אותו לריגוש מיני שיכול לבוא לידי בטוי מעשי כאשר יחזור הביתה (אולי מוקדם יותר רגיל).

2. אם תקבל מאשתך מסר בשעות הצהרים "להתראות הערב בשעה 23.30 במיטה", קרוב לודאי שהריגוש המיני יתחיל כבר בעבודה ויעורר אותך.

3. אם תקבלי מבן זוגך אס.אם.אס האומר "קניתי קרם ריחני למסאז' לילי",  סביר להניח שתתחילי להרגיש רפויה ורגועה כבר בזמן שתקראי אותו.  

4. ניתן גם להתכתב דרך  אס.אם.אס ,במייל או במסנג'ר ולנהל שיחה קצרה ומינית שאולי בטלפון היתה נשמעת טפשית. אפשר לצרף תמונות או קישורים הרלוונטיים לנושא השיחה היכולים להגביר את החשק והרצון להיות ביחד. אם בעבר היה צורך בכשרון ציור כדי להרשים, כיום ניתן למצוא תמונות וציורים חמודים או גורמי חשק ולשלוח לאהובים. 

לעתים, דווקא הקשר הכביכול לא אישי ומאד טכני בדרכי תקשורת אלו יכול לעשות את ההפך מהצפוי ובאופן של  "הפוך על הפוך" ניתן דווקא לחזק את הארוטיות והמיניות. כל אחד ואחת מוזמן להשתמש בכלים אלו ולנצל אותם על פי כשרונו ואופיו לשירות האהבה שלו.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסלוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש