חיפוש

dsdsdsd
גלולה

הגלולות הוציאו אותך לחופשי - באמת?

היא הובילה מהפכה של שחרור מיני ועד היום היא נחשבת לאמצעי המניעה מספר 1 אצל נשים. ובכל זאת - לפני שאת לוקחת אותה, מה חשוב לדעת על תופעות הלוואי, ולמה יש עכשיו הנחיות חדשות מהאיחוד האירופי על הגלולה למניעת הריון?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

הסיכון לקרישיות יתר בגלולות מהדור החדש גדול מעט יותר מאשר בגלולות מהדור הישן.

02

ועדיין, מדובר בסיכון קטן בעשרות אחוזים מהסיכון לקרישי דם של נשים במהלך ההריון עצמו.

03

בדקי אם את באחת מקבוצות הסיכון, התייעצי עם רופאה אם צריך, ובחרי את אמצעי המניעה הטוב ביותר עבורך.

היא כנראה החברה הכי פופולרית בסצנת אמצעי המניעה. כל כך פופולרית, עד שהשימוש בגלולה למניעת הריון נראה מתבקש וחסר תחרות. ועדיין, נשים צעירות מתרשמות לעיתים שגינקולוגים נוטים לצייד אותן במרשם לגלולות באופן אוטומטי מדי.

כהמשך ישיר, מתגנבות ללבן תהיות: האמנם זהו אמצעי המניעה המתאים ביותר? מה תופעות הלוואי, והאם ההורמונים שהוא כולל לא עלולים לפגוע או להזיק?

לכך מצטרפות החששות שהוצפו בכלי התקשורת לאחרונה עם הנחיות חדשות שפורסמו באיחוד האירופי. שם התקבלה החלטה בתחילת 2014 שמחייבת את עדכון עלוני המידע שמצורפים לגלולות למניעת הריון מהדור החדש, שמבוססות על שילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון.

ההבדל בין הדורות השונים של הגלולות הוא בסוג הנגזרת של הורמון הפרוגסטרון ובמינון המרכיב האסטרוגני שבגלולה. ככל שדור הגלולה מתקדם יותר, המינון של האסטרוגן נמוך יותר.

ההנחיה על עלוני המידע הועברה בעקבות דו"ח של סוכנות התרופות האירופית שקבע כי הסיכון שנשים הנוטלות גלולות משולבות יפתחו קרישי דם גבוה פי שניים וחצי עד שישה מהסיכון של נשים שאינן נוטלות את הגלולות לפתח קרישים.

ד"ר ליאורה אברמוב, רופאת נשים בכירה ומטפלת מינית מוסמכת במרפאה לבריאות האישה קטוביץ' נוי של כללית, מסבירה שכבר שנים רבות ידוע כי נטילת גלולות עלולה להעלות את הסיכון לקרישיות יתר, כלומר, לפקקת ורידים שעלולה להוביל לתסחיפים למיניהם ואף לשבץ מוחי.

רגע, מה?! אני מפסיקה לקחת גלולות!

חכי רגע, תנשמי. למרות שהסיכון לפתח בעיה בקרישת הדם קיים, על גלולות הוא נמוך בעשרות אחוזים מהסיכון שקיים לכך בזמן הריון. ובכל הנוגע לתופעות הלוואי של הגלולה, מייד ניגע בהן.

ומה עם הגלולות דור חדש האלה? לדאוג?

לדברי ד"ר אברמוב הסיכון בעת נטילת גלולות מהדור החדש אמנם גבוה מזה הקיים בעת נטילת גלולות מהדור הישן, אבל לא בשיעורים כה משמעותיים. עיקר הסיכון קיים בשנה הראשונה לנטילת הגלולות, וכאשר מחדשים את נטילת הגלולות אחרי הפסקה של ארבעה שבועות או יותר.

עם כל הכבוד לאירופה, מה קורה בישראל?

בישראל לא קיימת הנחיה של משרד הבריאות לביצוע בדיקות סקר לגילוי נטייה לקרישיות הדם לפני נטילת גלולות. ההחלטה האם לבצע בדיקות כאלה או לא נעשית לרוב על סמך ההיסטוריה המשפחתית - כלומר, במידה ולקרוב משפחה ממדרגה ראשונה, אמא, אבא, אח או אחות היה אירוע של קרישיות יתר כמו אירוע מוחי בגיל צעיר או פקקת ורידים. גם נשים שסובלות מהשמנה או מעשנות נמצאות בסיכון.

אם את מעוניינת לעבור את הבדיקות לפני התחלת נטילת הגלולות, ואת לא נמצאת בקבוצת סיכון – את עדיין יכולה לעשות זאת. בכל מקרה של חשש כדאי שתתייעצי עם הגינקולוגית שלך, ספרי על ההיסטוריה המשפחתית ויחד תמצאו את אמצעי המניעה הטוב ביותר עבורך.

ואיך תחליטי אם הגלולה טובה לך או לא? יש לה כמה יתרונות שכדאי לקחת בחשבון. מאז שנכנסה לשימוש היא מצטיינת בתפקידה כמונעת הריון - ביעילות מרשימה של 99%. בנוסף, מי שנוטלות אותה בדרך כלל נהנות מהטבות בריאותיות נוספות:

1. מניעת אקנה ושיעור יתר: ההורמונים שבגלולה מדכאים את ייצור הטסטוסטרון, הורמון המין הגברי, שמיוצר בשחלות, ובכך מקטינים תופעות של פצעי בגרות ושעירות.

2. הקטנת כמות הדימום בזמן המחזור: בעקבות כך הקטנת הסיכוי ללקות באנמיה בגלל חוסר ברזל.

3. הסדרת המחזור החודשי: אישה הנוטלת גלולות תדמם במהלך שבוע ההפסקה בטיפול. אם ברצונה להימנע מהדימום באופן חד פעמי היא תוכל להמשיך בנטילת הגלולות במהלך החודש כולו, כלומר לקחת שתי חבילות של גלולות ברציפות אחת אחרי השנייה בלי שבוע ההפסקה ביניהן, בהתייעצות עם רופא כמובן.

4. הקלה בתסמונת הקדם וסתית על מאפייניה: הגלולה, כאמצעי מניעה הורמונלי, תמנע גם את הביוץ, הגורם לעיתים לכאבי מחזור. בהתאמה היא גם מצמצמת את הגודש והכאבים בשדיים בימי המחזור, ומסייעת להקטין עצבנות, מצב רוח ירוד, אגירת נוזלים בגוף וכאבים שונים שבאים לבקר לפני המחזור.

5. טיפול באנדומטריוזיס: זוהי תופעה של "נדידת" תאי רירית הרחם בזמן המחזור לתוך חלל הבטן. ההשלכות הן התפתחות של הידבקויות באגן, ציסטות, כאבי מחזור קשים וכאבים בזמן קיום יחסי מין.

6. ירידה בסיכון ללקות בסרטן הרחם והשחלות: ההגנה מפני סרטן השחלות נשמרת עד 10 שנים לאחר ההפסקה של נטילת הגלולות.

7. הקטנת הסבירות להתפתחות דלקות באגן: אמצעי מניעה הורמונליים מונעים מעבר של חיידקים דרך צוואר הרחם לאגן.

8. מניעת ציסטות שחלתיות וטיפול בציסטות פשוטות.

מה עם תופעות הלוואי?

רובן קלות וחולפות בדרך כלל לאחר כמה חודשי שימוש: כאבי ראש, כאבי בטן, תחושת נפיחות בבטן, עלייה במשקל, הקאות, דימומים לא סדירים ומצבי רוח.

והסיכון לקרישיות יתר שדיברנו עליו?

קיימות גם תופעות לוואי חמורות יותר - ונדירות יותר: עלייה בקרישיות הדם, עלייה באירועי לב ואירועים מוחיים.

מעבר לכך שהסיכון גבוה ביותר בשנה הראשונה, הסיכון עולה עם הגיל, וגבוה יותר בנשים מעשנות, נשים שסובלות מעודף משקל, יתר לחץ דם לא מאוזן, מיגרנות תכופות, טרומבופיליה וסוכרת עם מחלה וסקולארית.

נשים שנוטלות גלולות מעל חמש שנים יחוו לעיתים עלייה בלחץ הדם, אך התופעה תיעלם עם הפסקת השימוש בגלולות.

מי לא צריכה לקחת גלולות?

נטילת גלולות למניעת היריון לא מתאימה לך אם את משתייכת לאחת או יותר מהקבוצות הבאות:

את, או מישהו במשפחה שלך, סובלים מיתר קרישיות דם.

את סובלת ממחלות שפוגעות בכלי הדם, מחלות לב, או מחלת כבד פעילה.

את מעל 35 ומעשנת.

את סובלת מעודף משקל, ממיגרנות תכופות, או נמצאת בקבוצת סיכון ללקות בסוכרת או במחלות לב.

ובכל מקרה של ספק, התייעצי עם הגינקולוגית. גם אם נראה שכולן לוקחות גלולות, זה לא אומר שאת חייבת לבחור באמצעי המניעה הזה מהר, או בלי לקבל תשובות על כל מה שחשוב לך לדעת.

מה חוץ מגלולה?

אמצעי המניעה הנוספים כוללים אמצעים הורמונליים, כמו הגלולה, ולא הורמונליים.

בקבוצת האמצעים ההורמונליים נזכיר שלושה:

מדבקה משולבת, שמכילה את ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון, ומודבקת על העור מדי שבוע (EVRA).

טבעת שמכילה אסטרוגן ופרוגסטרון במינון נמוך ומוחדרת לנרתיק למשך שלושה שבועות בכל שימוש (נובה רינג).

גלולות שמכילות פרוגסטרון בלבד(סרזט, פמולן, פרימולט) - הן מומלצות במיוחד בתקופת ההנקה, או זריקת פרוגסטרון הניתנת מדי שלושה חודשים.

יתרונותיהם של האמצעים ההורמונליים, מסבירה ד"ר אברמוב, עולים משמעותית על חסרונותיהם, ולכל אישה אפשר להתאים את האמצעי הנכון עבורה, על פי צרכיה ונוחיותה, ובליווי תופעות לוואי מעטות ככל האפשר.

ובקבוצת אמצעי המניעה שאינם הורמונליים נתחיל בחבר הכי טוב שלך:

קונדום: נכון, זה הגבר שמשתמש בו, אבל הקונדום חשוב גם לך, מאוד, לא רק כי הוא מונע כניסה להריון, אלא כי הוא נחשב לאמצעי הבטוח ביותר למניעת הידבקות במחלות מין שונות, מזיבה ועד HIV.

ומילה מהדודה - אם את נהנית מסקס עם פרטנרים מזדמנים, וגם אם אתם מאוהבים, עד ששניכם לא נבדקתם ל-HIV ועברתם לבלעדיות, לא מורידים. נקודה.

אמצעי חיץ: דיאפרגמה - מחיצה מגומי או מסיליקון שמוחדרת לנרתיק ומונעת כניסה של הזרע לרחם) וקוטלי זרע - חומרים שפוגעים בכושר התנועה של הזרע ומוחדרים לנרתיק בצורת קצף, קרם, או פתיליות). יעילותם של אמצעים אלה נמוכה משמעותית מזו של הגלולה והשימוש בהם לפני כל מפגש מיני פוגם בספונטניות שלו.

התקן תוך רחמי: מותקן על ידי הרופא ברחם האישה ופעיל למשך חמש עד שמונה שנים, לאחריהן צריך להחליף אותו. קיים, אגב, גם סוג של התקן המפריש הורמונים מסוג פרוגסטרון. יעילותו של ההתקן התוך רחמי במניעת היריון דומה לזו של הגלולה, אבל הוא מומלץ פחות לנשים שלא ילדו עדיין.

יש קושי טכני בתהליך החדרתו לצוואר הרחם של אישה שלא עברה לידה, והשימוש עצמו מעלה את הסיכון להריונות מחוץ לרחם ועלול לכלול תופעות לוואי כדימומים וסתיים חזקים וממושכים, כאבים ודלקות באגן.

כשמדובר בנשים שטרם ילדו, הגלולה היא אמצעי המניעה הבטוח והמתאים ביותר, אלא אם האישה נמצאת באחת מקבוצות הסיכון או סובלת מתופעות לוואי קשות של הגלולות. במקרים אלה, ההתקן התוך רחמי ישמש חלופה טובה.

אבל למה אני צריכה לקחת הורמונים? מה עם גלולה לגברים?

הרעיון לפיו גברים, ולא רק נשים, יוכלו ליטול גלולה יומית למניעת היריון הוליד ניסיונות לפיתוח. אלא שלהרכב ההורמונלי של הגלולה היו השלכות הורמונליות.

כיוון שתאי הזרע זקוקים ל-72 ימים כדי להתפתח, חל עיכוב של חודשיים וחצי מרגע התחלת השימוש בגלולה ועד אובדן תאי הזרע בנוזל השפיכה. כך היה גם בהפסקת השימוש - חודשיים וחצי חלפו עד שתאי הזרע חזרו לספירתם המקורית.

כיום נעשים ניסיונות לפתח גלולה שתדכא את תנועתיות תאי הזרע או את יכולת החדירה שלהם לביציות, אבל עד כה לא נכנסו גלולות כאלה לשימוש שוטף.
ייעוץ מקצועי: ד"ר ליאורה אברמוב וד"ר דנה פלורנטין

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש