חיפוש

dsdsdsd
אם זה ייגמר נגמור את זה בלייק?

אם זה ייגמר, נגמור את זה בלייק?

נפלתם ברשת: הכרתם, התאהבתם ובסוף נפרדתם? אתם לא הראשונים וכנראה שגם לא האחרונים. אז מתי משנים סטטוס, האם להשאיר את התמונות שמנציחות את הרומן, מתי מותר למחוק את האקס מרשימת החברים ואיך לא נכנסים ל מלחמה וירטואלית? מדריך

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

גם אם אתם מאוהבים, ורוצים לחגוג את אהבתכם ולהכריז עליה מול כל העולם בפייסבוק - חכו. התייעצו עם בן הזוג מה אפשר לחשוף ומה לא.

02

אם היחסים הסתיימו יפה, אין סיבה של ממש למחוק את האקס מרשימת החברים שלכם. מדובר באקט הצהרתי, נחרץ והאמת - די בוטה.

03

מתי כן למחוק? כשהאקס מריר, מלכלך ופוגע בנו מול כל החברים שלנו. להחזיר לו? ממש לא! לא כדאי להיגרר למלחמה פומבית שסופה לא ידוע.

במציאות המתוקשרת, השקופה והמוחצנת שבה התרגלנו להתנהל, נחשפת גם הזוגיות שלנו לעיני חברים ברשתות החברתיות. אקסטרימי עוד יותר, גם סיומיהם של היחסים - הפרידות ומה שבעקבותיהן - עולים לאוויר.

אחרי שטיפלנו בכתבה קודמת בניהול האינטרנטי של יחסינו בשלבי ההיכרות, נלך צעד אחד קדימה. שני צעדים, בעצם: אל שלב היחסים ממש, ובעיקר אל השלב המצער והבלתי נמנע לעיתים - הפרידה.

צד אחד מוחצן, צד שני מופנם

ישנם זוגות שבהם אדם אחד "פומבי" יותר, אוהב לחלוק עם העולם את אהבתו, את דברי אהבתו ואת שגרת אהבתו, ואילו האחר פרטי יותר, ביישן יותר - ומעדיף לשמור את ענייניו הזוגיים בינו לבין בן זוגו.

בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות הניגוד הזה מחמיר, שכן כל הצהרת אהבה או חשיפה מחיי הזוגיות זוכה לפרסום רחב מימדים בקרב אנשים קרובים יותר וקרובים פחות.

המטפלת הזוגית והמינית שרי אופיר־לביא לא מקלה ראש בנושא. לדעתה, השאלה מה מותר לחשוף ומה לא, צריכה להיבחן בהתייעצות, בדיאלוג זוגי.

לא במקרה בן זוג מוחצן בחר בבן זוג מופנם, ולהיפך. אצל זוגות רבים קיים מצב שבו האחד מאזן את האחר. וכך, דיאלוג כזה יכול להיות פורה מאוד. הסוגיה הנדונה נוגעת בהתחשבות הדדית.

אין להעלות תמונות משותפות על דעת בן זוג אחד בלבד, למשל, זוהי חדירה נוראה לפרטיות. מנגד, אי אפשר למנוע לחלוטין מבן זוג המעוניין בכך "לחגוג את אהבתו" בגלוי.

שוב לבד? משנים את הסטטוס

ולפעמים החגיגה נגמרת. נפרדים (בצורה זו או אחרת) והולכים איש איש לדרכו. מה עושים ומתי עושים בעניין הסטטוס האישי, שהיה עד כה "במערכת יחסים"? אופיר־לביא טוענת שבניגוד להצהרת ה"ביחסים", שלא יכולה להינתן על דעת צד אחד, העדכון בחזרה לסטטוס "פנוי/ה" לא דורש את אישורו של בן הזוג לשעבר.

אם נפרדים, אז נפרדים. מה שכן, אומרת המטפלת, לעולם אל תבשרו לבן הזוג על תום היחסים בדרך זו (וגם לא במייל או במסרון). צעד כזה יהיה אטום, פוגעני, ממש נורא ואיום.

כדי להיפרד, צריך לעשות Unfriend?

צעד נוסף שנשקל בסיום מערכת יחסים זוגית הוא ביטול החברות עם בן הזוג לשעבר בפייסבוק. זהו אקט הצהרתי, נחרץ ואף בוטה, מעירה לביא. אם בן הזוג פגע בך במערכת היחסים או בפרידה, התייחס אליך באופן שלילי מאוד, ואתה רוצה למחוק אותו מחייך - זו הדרך.

אבל אם היחסים הסתיימו בצורה מכובדת וקיימת חיבה הדדית בין בני הזוג, אין סיבה ש"יעלימו" זה את זה מרשימת החברים הווירטואליים.

עם זאת, לפעמים לא נעים להיתקל מדי יום בעדכונים מחיי האקסים ומהתמונות עם בן או בת הזוג החדשים. את הבעיה הזו ניתן לפתור באמצעות ביטול העדכונים שלו או שלה על גבי הקיר שלך. אלגנטי, ופחות כואב.

פוטו רומן

הוא הדין בסוגיית תמונות משותפות מחיי זוגיות שתמה: אם היחסים הסתיימו בהסכמה ובצורה נעימה, ונותרה חיבה, אין בעיה עם תמונות משותפות שנשארות באלבום הפייסבוקי. אנחנו לא רוצים למחוק מחיינו רגעים יפים, מסבירה המומחית.

האקסים הם חלק אינטגרלי ולגיטימי מעברנו. אלבומי הפייסבוק מתוארכים, כידוע, כך שלכל בר דעת ברור שהסיטואציות המצולמות הן נחלת העבר. ואם הדבר יפגע או יעורר קנאה אצל בן זוג פוטנציאלי חדש, סימן שמדובר באדם קנאי, דל בביטחון עצמי, שחש מאוים בידי העבר.

עם אדם כזה זוגיות היא לא להיט ממילא. ובכל זאת, אומרת אופיר־לביא, תמונות אינטימיות במיוחד עם בן הזוג לשעבר אפשר להסיר מהרשת כשחשים שזה כבר לא לעניין.

האקס מלכלך עלייך? תמחקי אותו!

לפעמים, מה לעשות, בן הזוג שנפרדנו ממנו לא לוקח את זה כל כך יפה ומפגין מרירות, עוקצנות ופוגענות ברשת החברתית. הדברים מתבצעים, כמובן, נגדכם, אבל לעיני קהל גדול, שחלקו חברים שלכם. מה לעשות? כאן אנחנו נקראים לגלות גדלות, בגרות, התעלות - ולא להיגרר לקרב הבוץ הפומבי.

כשמתחילה מלחמה כזאת, מזהירה אופיר־לביא, אין לדעת איך היא תסתיים ובאילו נזקים - והדרך היחידה לצאת ממנה בשלום היא לא להיכנס אליה מלכתחילה. פשוט להתעלם. במצב כזה, ההמלצה היא למחוק מיד את האקס המלכלך מרשימת החברים. כי מי צריך כזה, אפילו וירטואלי. ואם הוא ממש מזעזע, אפשר לעשות לו בלוק כך שלא יוכל לראות את הפייסבוק שלך יותר ולא לתייג אותך.

ייעוץ מקצועי: שרי אופיר־לביא

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש