חיפוש

dsdsdsd
הערך המוסף של המשפחה

הערך המוסף של המשפחה

זוגיות טובה, משפחה תומכת, פעילות חברתית וידידים טובים תורמים לבריאות הלב של הגברים. הסיבה: הבודדים יותר מתוחים ומסגלים לעצמם אורח חיים לא בריא

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

​אתם נהנים מקשר זוגי טוב וממשפחה תומכת? אתם מוקפים בחברים שכיף לכם להיות אתם? 

אם התשובה חיובית, סביר להניח שהסיכוי שלכם (הגברים שביננו) לחלות במחלות לב נמוך יותר בהשוואה לגברים שמועקה ובידוד חברתי מטילים צל כבד על חייהם. כך עולה מניתוח מידע שנאסף במחקר הענק שמתבצע זה עשרות שנים ברצף בעיר פרמינגהם במסצ'וסטס, ארצות הברית.  

ד"ר אריק לוקס וחבריו מאוניברסיטת הרווארד סקרו מידע שנאסף על 3,267 גברים ונשים, שגילם הממוצע 62 שנה. החוקרים דרגו כל משתתף במדדים של קשרים חברתיים: נישואים, מספר הקרובים והחברים שהם יכלו להתייעץ בהם, מעורבות בפגישות דתיות או בתפילות והשתתפות בקבוצות כמו מרכזים לקשישים.  

החוקרים מדדו סמנים לדלקת בדם של כל משתתף.  דלקת של כלי הדם מעלה את הסיכון למחלת לב והוכח שהיא קשורה עם התפתחות של טרשת בכלי הדם. אחד הסמנים, שנקרא  Interleukin-6 ומתניע את הווצרות דלקת, היה גבוה משמעותית בקרב גברים מבודדים חברתית, בהשוואה לגברים שקיימו קשרים חברתיים מסועפים.   

"קשרים חברתיים כנראה טובים ללב", אומר ד"ר לוקס. "ככלל, נראה שזה טוב לבריאות כשיש חברים קרובים ומשפחה, קשר עם קבוצות בקהילה או ארגונים דתיים ובת זוג קרובה".  

לפי הדיווח הזה, סמני דלקת עלולים להיות מוגברים בקרב גברים מבודדים חברתית משתי סיבות:

1. מחקרים קשרו בידוד חברתי לדפוסי התנהגות לא בריאים, כמו עישון וחוסר פעילות גופנית. 

2. אנשים מבודדים חברתית מדוכאים לעתים קרובות ומצויים יותר במתח, שעלול להעלות את רמת סמני הדלקת בדם. הממצאים לא זוהו בקרב נשים. מחקרים קודמים מצאו, שגברים נשואים בריאים יותר מגברים לא נשואים, אבל רק נשים שנישואיהן מאושרים בריאות יותר מנשים לא נשואות.
   
ד"ר לוקס הציג את ממצאי המחקר בכנס השנתי ה-45 על אפידמיולוגיה של מחלות לב וכלי דם ומניעתם שהתקיים בוושינגטון בשנת 2005. ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית    

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש