חיפוש

dsdsdsd
שאלות לסקסולוג של כללית

שאלתם, קיבלתם! תשובות נבחרות מפורום הסקס של צחי

למה אני גומר מהר (ומה זו שפיכה מהירה)? למה אני לא גומרת? איך פונים למרפאה שמטפלת בהפרעות בתפקוד המיני? משהו מוזר קרה לחברה שלי בפעם האחרונה... ועוד ועוד. תשובות לשאלות שכיחות מפורום הסקס הגדול של צחי

ד"ר צחי בן ציון

ד"ר צחי בן ציון

האם יש דרך להגדיל את איבר המין של גברים? מדוע מתייחסים בסובלנות לנשים שרוצות להגדיל את החזה, ולא מגלים אותו יחס לגברים שרוצים להגדיל, גם אם יש להם 16 סנטימטר בין הרגליים?
היחס יכול היה להיות דומה, אילו היו לנו ניתוחים מוצלחים ונטולי סיבוכים. ואין לנו. כבר טיפלתי במספר גברים שרצו להגדיל ונותרו עם איבר מין מעוות ופעמים רבות ללא כושר זקפתי! בחור אחד גמר עם אובדן כמעט מוחלט של איבר המין. זה קורה גם בהגדלת שדיים, אבל הרבה פחות.

חוץ מזה אם אשה תרצה להגדיל החזה למידה שאינה פרופורציונית, רופא אחראי לא יסכים לכך, בדיוק כמו שבעל איבר מין תקין (12 עד 17 סנטימטרים בזקפה) לא צריך יותר מזה.

איך מודדים את אורך איבר המין של גבר?
מדידת איבר המין מתבצעת על ידי הצמדת הסרגל לשורש הפין (יש עצם קשה בבסיס שנקראת עצם החיק, "פוביס", שהיא חלק מעצמות האגן). מצמידים סרגל לאיבר המין בחלקו העליון, במקביל לפין, ודוחפים אותו עד לעצם שבבסיס. המרחק מבסיס איבר המין לקצהו הוא הגודל הנמדד.

הגודל התקין הינו איבר באורך של 12 עד 17 סנטימטרים בזקפה. רק איבר שאורכו פחות מעשרה סנטימטרים נחשב ממש קטן ואז שוקלים טיפול. הטיפולים הקיימים הינם כירורגיים והם לא קלים ולא פשוטים. ישנם גם מכשירי מתיחה, שהשימוש בהם מאוד מעיק והתוצאות לא מאוד מרשימות.

למה גברים עסוקים כל-כך הרבה בעניין הגודל?
גברים רבים נוטים לקשור בין גודל בכלל לבין איכות (ויהיה זה אופנוע, רכב, או מצלמה). ייתכן שהדבר נעוץ באבולוציה שלנו ובעבר רחוק מאוד, שבו גבר בעל נתוני גוף מרשימים בכל התחומים נחשב לזכר שליט.

אין ספק שאין בעיה טכנית לקיום יחסי מין טובים ותקינים עם גבר שגודל אברו עולה על שמונה סנטימטרים בעת זקפה. ברם אולם, הגברים (וחלק מהנשים גם...) מתעקשים להתמקד בגודל כמרכיב חשוב. דבר זה מנצלים שרלטנים שונים, המוכרים מיני קסמים להארכת האיבר ועיבויו.

יצא לי לטפל לא אחת באנשים שנפגעו מניתוח בלתי מוצלח, או מהזרקות חומרים מנפחים, שבוצעו לצורך הגדלה מלאכותית. מסתבר שהם לא מבינים מה שאמרה לי אשה חכמה מבין המטופלות שלי: "בסופו של דבר, מה שחשוב הוא איזה גבר מחובר לבולבול, ולא איזה בולבול מחובר לגבר".

אני גומר מהר. מה עושים?
שפיכה מהירה ניתנת לטיפול מקצועי ויש לה סיכויי הצלחה גדולים. הטיפול העדכני כיום מתבסס על שילוב של טיפול התנהגותי ותרופתי.

קיימות מספר הגדרות לשפיכה מוקדמת: אחת היא שפיכה מהירה לאחר החדירה (תוך פחות משתי דקות), או אפילו לפני החדירה. הגדרה אחרת היא: שפיכה המתרחשת בקביעות תוך זמן קצר, המפריעה לקיום יחסי מין מספקים.

שפיכה מהירה מכונה לעיתים "הליקוי המוזנח", או "הליקוי הנשכח", שכן הוא פחות מדובר ומוכר מהפרעות בזקפה (אין-אונות). למרות זאת, זהו ליקוי נפוץ ביותר, שמצוי אצל יותר מ-30% מהגברים שלהם זקפה תקינה.

ניתן לחלק את הסובלים משפיכה מהירה לאלה הסובלים מהפרעה ראשונית, כלומר מאז ומתמיד, ולאלה עם הפרעה משנית – כלומר הפרעה שהופיעה בהמשך החיים כתגובה למשהו. למשל לטראומה פסיכולוגית, או לירידה באיכות הזקפה.

הטיפול בשפיכה מהירה נחלק לטיפולים סקסולוגים ולטיפולים תרופתיים. מאחר ששיהוי השפיכה הוא טכניקה נלמדת, השילוב של טיפולים תרופתיים וסקסולוגיים ייתן את התוצאות הטובות ביותר לאורך זמן. טיפולים סקסולוגים-התנהגותיים מלמדים שיטות של שליטה, של זיהוי "נקודת האל-חזור" - ושל שליטה בה.

טיפולים תרופתיים:
ניתן לעכב את השפיכה על-ידי שימוש במספר תרופות. ניתן להשתמש בהן לחוד או במשולב.

א. תרופות לאלחוש מקומי
תרופות מסוג "אמלה", "סטאד 100" ו"לידוקאין" נמרחות או מרוססות על עור איבר המין זמן מה לפני קיום יחסי המין. הן מורידות את רגישות איבר המין למגע ובכך מאפשרות שליטה יותר טובה בשפיכה. יעילות טיפולים אלה גבוהה יחסית ויתרונם בהעדר תופעות לוואי כלל גופניות (טיפול מקומי). חסרונם בפגיעה בהנאה מקיום יחסי המין בחלק מהמטופלים. כיום יש קונדום המצופה בחומר מאלחש, המביא לתוצאה דומה ובנוחות מוגברת (שמו "פרופורמה").

ב. תרופות הניתנות דרך הפה
לתרופות נוגדות דיכאון כגון (Clomipramin, Fluoxetine, Paroxetin) יש תופעת לוואי של עיכוב השפיכה. ניתן לנצל זאת לטיפול בגברים הסובלים משפיכה מהירה. גם טיפולים אלה יעילים במקרים רבים וניתנים בצורות שונות (מדי יום או מספר שעות לפני קיום יחסי מין).

המגרעת העיקרית של טיפולים אלה היא תופעות הלוואי האפשריות שלהן. לכן נמצאות היום בפיתוח מספר תרופות הנותנות אפקט דומה במהירות וביעילות - אך כאמור הן עדיין לא מצויות בשוק.

שימוש ב"וויאגרה"/ "סיאליס"/ "לויטרה"
בחלק מהמקרים הטיפול בשפיכה מהירה גורם לירידה באיכות הזקפה. במקרים אלה ניתן לשלב בטיפול גם כדורי "ויאגרה" או "סיאליס". בנוסף, במקרים של שפיכה מהירה שנגרמת בגלל ליקוי בזקפה, יש חשיבות רבה לטיפול בליקוי הזקפה קודם כל. לעתים קרובות השפיכה המהירה תחלוף אז מעצמה.

יש גם שני ספרים טובים בעברית בנושא:
גבר מין והצלחה, מאת צוקרמן ולוין - בהוצאת "יוזמות הייליגר".
פז"מ - איך להתגבר על פליטת זרע מוקדמת, מאת הלן סינגר-קפלן – בהוצאת "ביתן".

איבר המין שלי נוטה לצד אחד, מה עושים?
עקמת הפין הינה בעיה מוכרת שיש לה טיפולים יעילים: מדובר בהתקצרות על רקע נגע טרשתי באחת המחילות שמרכיבות את איבר המין, הדבר יוצר התקצרות הגליל בצד הנגע, וכך נוצרת העקמת.

הטיפול כולל טיפול תרופתי, לעיתים הזרקה מקומית לנגע הטרשתי ובמקרים חמורים מנתחים ומיישרים את האיבר. הסיבה לתופעה לא תמיד ברורה. כדאי לפנות לאורולוג לצורך טיפול: מומלץ להצטייד בצילום איבר המין מלמעלה ומשני הצדדים בעת זקפה. הפניה לאורולוג אפשר לקבל מרופא או רופאת המשפחה.

למה אני לא גומרת?
קושי של נשים בהגעה לאורגזמה הוא בעיה מוכרת, שניתנת לפתרון בקלות יחסית. עלייך ללמוד להגיע לאורגזמה בכוחות עצמך, ואוננות היא דרך המלך לכך.

אני מציע שתקראי שני ספרים טובים העוסקים בנושא: האחד: עינוגי אשה מאת רייצל סוויפט בהוצאת "אחיאסף", והאחר: לעצמך - מיניות האשה מאת לוני גרפילד-ברבך בהוצאת "ארז"`

אם לא תצליחי בעצמך - כדאי לשקול טיפול סקסולוגי לשחרור עכבות, יחד עם טיפול אצל פיזיותרפיסטית העוסקת בשיקום רצפת אגן בעזרת ביופידבק.

למה נשים מזייפות אורגזמה?
נשים מזייפות מהרבה סיבות: כי הן רוצות שאנחנו, הגברים, נהייה מבסוטים, או בגלל שהן לא ממש בקטע ולא רוצות לאכזב אותנו, או בגלל שהן באמת חושבות שזו אורגזמה, וזה לא, אבל הן מנסות להרשים. ויש עוד המון סיבות.

העובדה היא שהמון נשים מזייפות אורגזמה ולא ממש נהנות. זה חבל מאוד ויש רבה מה לעשות למשל: לקנות ויברטור ו/או לקרוא ספר בנושא.

מומלץ: עינוגי אשה, מאת רייצ`ל סוויפט (בהוצאת "אחיאסף").

ואם לא הולך, כדאי לפנות לסיוע מקצועי. אצלנו, בשירותי בריאות כללית, יש בכל בתי החולים מרפאות לתפקוד מיני.

איך פונים למרפאה לטיפול בהפרעות בתפקוד המיני?
פונים דרך רופא המשפחה, או ישירות לאחת מהמרפאות. רופא המשפחה שלך הוא הכתובת להפניה למומחים, אבל אם רוצים, אפשר לפנות ישירות לאחת המרפאות המפורטות.

האם אפשר לקיים יחסי מין במחזור?
מדובר בעיקר באסתטיקה. דם הווסת הינו דם נקי וריחו האופייני נובע מרירית הרם הנישאת עימו.

חשוב לזכור: כל עוד מדובר בשני בני זוג בריאים, אין בעיה עם זה. אבל אם אחד מבני הזוג חולה במחלה, כמו איידס למשל - יש סיכון לנוגע בדם אם יש לו פצע פתוח, או לאשה, כי בעת מחזור יש גתות פתוחות והסיכוי להידבקות עולה.

האם יש הבדל מבחינה פיזית, בין אורגזמה מאוננות לאורגזמה מיחסי מין?
הקומיקאי האמריקני וודי אלן אמר פעם, שביחסי מין פוגשים אנשים חדשים... וברצינות: מבחינה פיזיולוגית אין כל הבדל, ההבדל הינו פסיכולוגי.

אם בחורה לוקחת את ה"גלולה של יום שאחרי" פעמיים בשבוע, בשל חשש שנכנסה להריון בשתי הפעמים, זה עלול להזיק?

זה מאוד לא בריא ומאוד לא חכם. מדובר בכמות ענקית של הורמונים, שלא רק שלא כדאי לקחתה פעמיים בשבוע, אלא לא כדאי לקחת אותה פעמיים באותו חודש. מדובר בגלולת חירום בלבד.

אם עושים בה שימוש תדיר, עלולים לגרום נזק לרירית אברי המין ולמערכת ההורמונלית.

מומלץ:
1. להתייעץ ברופא או רופאת נשים.
2. להשתמש באמצעי מניעה (קונדום ו/או גלולות).
3. להבין שיחסי מין זה לא משחק ושיש להתייחס אליהם בכובד ראש, מתוך לימוד: עיון בספרי חינוך מיני ותשומת לב לפרטים. 

בפעם האחרונה שחברה שלי גמרה היא פלטה כמות נוזל מאוד גדולה. יותר משלי... מה זה? ואיך אני גורם לכך שזה יקרה שוב?
בחלק החיצוני של הנרתיק מצויות בלוטות (הנקראות בלוטות על-שם סקנה והנקודות על-שם ברתולין) שמפרישות נוזלי סיכה. מטרתו לסכך את איבר המין של האשה ולהוריד את החיכוך בין הנרתיק לאיבר המין המוחדר. כמות ההפרשה הולכת ועולה עם הגירוי המיני. ישנן נשים שאצלן הכמות הזו עולה מאוד עם האורגזמה וזה מה שמכונה "השפיכה הנשית".

אצל נשים רבות, השפיכה הזו אופיינית דווקא לגירוי נקודת הג'י, אך הדבר אינו קבוע. זה לא קורה אצל כל אשה ולא תמיד אצל אותה אשה עצמה. יש נשים שמספרות שכאשר הן חוות הפרשה רבה כזו, האורגזמה שלהן חזקה וטובה יותר. לעומתן, אחרות מדווחות ששפיכה מעין זו מחלישה מעוצמת האורגזמה שלהן.

לסיכום: תופעה תקינה, לא קורה תמיד.

אני בת 21 ואני אף פעם לא מצליחה לגמור כשאני עם חבר שלי רק כשאני לבד. חבר שלי מנסה הכל, ועדיין אני לא מגיעה לאורגזמה. למה?
את כן גומרת, וכן מגיעה לאורגזמה, אבל לא בנוכחות החבר.

המצב שמתואר שכיח מאוד אצל נשים, שבנוכחות בן הזוג מתקשות להשתחרר לגמרי ולהגיע לאורגזמה. כדי "לגמור" צריך להיות מאוד רפויה ושלווה, ונשים רבות מתקשות בכך ומגלות נטייה לשליטת יתר בחוויה. זה מוביל להיעדר יכולת להגיע לשלווה ולנינוחות הרצויה.

בדרך כלל, עם התהדקות היחסים, פרגון מצד בן הזוג ויצירת הרפיה נפשית וגופנית, ניתן להתגבר על הבעייה הזו. אגב, רוב הנשים (יותר מ-70% אחוז) לא מצליחות לגמור מחדירה, אלא רק מגירוי ידני, מחיכוך או באמצעות הפה של בן הזוג (לפני, בזמן, או אחרי חדירה).

 ד"ר צחי בן-ציון הוא פסיכיאטר מומחה, סקסולוג וסגן מנהל המרכז הרפואי האוניברסיטאי "סורוקה" בנגב, מקבוצת שירותי בריאות כללית. הוא גם מנהל המרפאה לטיפול מיני וזוגי ב"סורוקה", והיועץ המדעי של עולם הסקס במגזין "20 פלוס"

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש