חיפוש

dsdsdsd
תשובות לשאלות מפורום הסקס

שאלתם, קיבלתם 3! שאלות שבנות שואלות במיוחד, מפורום הסקס

מה אני עושה אם כואב לי? מה אני עושה אם שורף לי? מה אני עושה אם יבש לי? מה זה וגיניסמוס, ומה ההבדל בינו לבין וסטיבוליטיס? (והאם זה נכון שגם לגבר יש נקודת ג'י?) עוד תשובות של ד"ר צחי בן־ציון ושל הפיזיותפיסטית טלי בר, שהצטרפה לניהול פורום הסקס הגדול

ד"ר צחי בן ציון , טלי בר

כל הכאבים שבעולם החליטו להתמקם אצלי בין הרגליים בזמן הסקס ובימים שאחריו. למי פונים?

למרפאה לטיפול מיני. אולי יש לך וגיניסמוס, אולי וסטיבוליטיס ואולי הבעיה היא דלקת כלשהי.

מה זה וגיניסמוס ומה זה וסטיבוליטיס?

וגיניסמוס הוא מצב שבו אין יכולת להחדיר לנרתיק איבר מין גברי, אצבע או כל חפץ אחר למרות רצונה של האשה. זהו מצב המתאפיין בחרדה של האשה מהחדירה.

הרקע למצב זה יכול להיות קשור לאירוע טראומטי בעבר, חינוך שמרני מאוד הפוגע בתפיסת האשה את עצמה כישות מינית, קשיים רגשיים בקשר עם בן הזוג - ועוד. במחקרים נמצא שאצל נשים עם וגיניסמוס קיים מתח שרירי גבוה מהנורמה בשרירי רצפת האגן.

וגיניסמוס יכול להיות ראשוני - מאז הניסיונות הראשונים לקיום יחסי מין עם חדירה; או שניוני - האשה קיימה בעבר יחסי מין ללא קושי והבעיה הופיעה בשלב מאוחר יותר.

בשני המקרים צריך לשלול כל סיבה אחרת לקושי בחדירה כגון זיהומים שגורמים לכאבים בחדירה. רק אם נשללה סיבה אחרת מתייחסים לאשה כסובלת מווגיניסמוס.

וסטיבוליטיס הוא מצב שבו יש אי נוחות או כאב כרוני בפתח הנרתיק. פתח הנרתיק נקרא "וסטיבול" ומכאן השם. בעברית הוסטיבול הוא "מבוא הערייה". וסטיבוליטיס הוא מצב
ספציפי לכאב במבוא הערייה ולעתים מופיע השם וולוודיניה, המתאר מצב דומה אך באיזור נרחב יותר של הפות ולא רק בפתח הנרתיק.

וסטיבוליטיס מתאפיין בכאב מסוג שריפה או דקירה. הכאב מופיע בחדירה לנרתיק, ואצל חלק מהנשים הוא מורגש גם לאחר סיום יחסי המין. מופיעה רגישות רבה ללחץ באיזור, ולעתים אפשר להבחין באודם או בנפיחות. גם וסטיבוליטיס יכול להיות ראשוני או שניוני.

חלק מהנשים הסובלות מווסטיבוליטיס מסוגלות לקיים יחסי מין הכוללים חדירה, וחלקן לא. לעתים הווסטיבוליטיס מופיע יחד עם וגיניסמוס, ואחד יכול לגרום לאחר. כמו בווגיניסמוס, גם בווסטיבוליטיס חשוב מאוד לשלול כל בעיה רפואית אחרת שיכולה לגרום לכאבים דומים.

הסיומת הלטינית "איטיס" מרמזת על מצב דלקתי, אך הסיבות לווסטיבוליטיס לא ממש ידועות. ישנן הרבה השערות וחלקן קשורות לתגובה דלקתית באיזור שלא על רקע זיהומי.

בשני המקרים - וגיניזמוס ווסטיבוליטיס - נגרם לאשה סבל רב. היום יש טיפולים רבים שמנסים, ואף מצליחים, לעזור במקרים אלה. מומלץ להתגבר על הקושי או על הבושה בפנייה לעזרה ולמצוא מטפל או מטפלת מתאימים! פנייה לרופא המשפחה, או, אם מתביישים לפנות אליו, פנייה ישירה למרפאה לטיפול מיני – זה מה שצריך לעשות.

איך פונים למרפאה לטיפול בהפרעות בתפקוד המיני?

פונים דרך רופא המשפחה, או ישירות לאחת מהמרפאות. רופא המשפחה שלך הוא הכתובת להפניה למומחים, אבל אם רוצים, אפשר לפנות ישירות לאחת המרפאות המפורטות.

אני סובלת מיובש בזמן קיום יחסי המין.

לפעמים קושי בהגעה לרטיבות נובע מסתימה של הבלוטות הקרויות בלוטות ברטולין וסקנה, הנמצאות במבוא לנרתיק ועוסקות בהפרשת הריר. סתימה כזו יכולה להתבטא בדלקת קשה וכואבת. לעתים יש הצטלקויות באיזור שגורמות אף הן ליובש. תיתכן גם דלקת כרונית עם סתימה חלקית של הבלוטות. יובש יכול להצביע גם על בעיות הורמונליות (למשל עקב שימוש בגלולות ובתרופות), על זיהומים (למשל פטרת) ועוד. לכן מומלץ להיבדק על ידי גינקולוג.

הפתרון ליובש הוא שימוש בחומרי סיכה. יש מספר ג'לים מסחריים שאפשר לקנות בכל בית מרקחת (Love Jel, K-Y Jel, Vielle,, "פמינה") שכדאי לנסותם. ה"וויאל" הוא עם חומר סיכה עם סיליקון ולכן הלחות נשמרת ליותר זמן. יש גם ג'ל להחדרה לנרתיק הנקרא "רפלנס ג`ל" שאותו מומלץ להחדיר לנרתיק היבש מדי מספר ימים. כל חומרי הסיכה נמכרים ללא מרשם רופא בבתי מרקחת.

חומרי סיכה לפעמים מגבירים אצלי את הצריבה לאחר המגע. יש פתרון אלטרנטיבי?

כן. הרבה פיזיוטרפיסטיות שעובדות במרפאות לטיפול מיני משלבות טיפול בשמנים שונים בטיפולים שלהן. למשל, שמן ויטמין E 400 IU, או שמן נבט חיטה. פני לאחת כזו, יש להן כמה הצעות ממש טובות.

צחי, יש לי ריח לא נעים באיבר המין (ואין לי פטריה!)

אולי מדובר בווגינוזיס שהוא זיהום בקטריאלי. בדרך כלל הוא מלווה בהפרשה של נוזל אפרפר וריח רע. גשי לרופא נשים לאבחון. אם זה המקור, תצטרכי לקבל אנטיביוטיקה. וגם החבר שלך.

צחי, הגלולות ממש העבירו לי את החשק.

יש גם אמצעי מניעה אחרים.

צחי, בלי קונדום שורף לי.

קודם כל, יחסי מין ללא קונדום כדאי לקיים רק בזוגיות מונוגמית ולאחר בדיקת איידס משותפת. ולענייננו: ייתכן שיש חומר מגרה בזרע של החבר שלך. אם הוא אוכל הרבה חריף, או עמבה, זה משפיע, יקירתי. וגם אם יש לו בעיות של זיהום כרוני וגופו מייצר גבישי מלח בזרע. כדאי ששניכם תיבדקו. את אצל רופא נשים, והוא שישלח זרע לתרבית ולבדיקת סקירה.

בפעם הראשונה בסקס כאב לי. זה אמור להיות ככה?

זה קורה הרבה פעמים, וייתכן שהסיבה היא כיווץ לא מודע של שרירי הנרתיק. אני מציע לגשת לבדיקת גינקולוג, ולהתמקד בזמן הקרוב ביחסים בלי חדירה. כשתחושי לאחר מספר שבועות שאת מוכנה, חזרי למין מלא והיעזרי בחומרי סיכה, או בשמן נבט חיטה. כדאי שתנסי קודם לבד, עם האצבעות, עד שהנרתיק מגיב בהרפיה ולא כואב, ורק אז מומלץ לנסות שוב עם החבר. ואם יש אפילו כאב קל שבקלים, פני מייד לטיפול.

יש גם ספר טוב שכדאי שתקראי: "איך להתגבר על פחד וכאב ביחסי מין" מאת ד"ר אורלי ג'ונס גודווין וד"ר מארק א. אגרונין בהוצאת "אח".

החברה שלי לא גומרת מחדירה. רק מ"תפעול ידני". מי לא בסדר?

רק כ-16% מהנשים גומרות בחדירה, השאר נעזרות בגירוי ישיר של הדגדגן. המשיכו ליהנות.

איפה נמצאת נקודת הג'י הגברית?

לא קיימת. אבל קיים איזור אירוגני (רגיש להנאה) בגוף הגבר המקביל לנקודת הג`י באשה – וזו הערמונית. כדי למצוא את "נקודת הג`י הגברית" תצטרכי להכניס אצבע לפי הטבעת של בן זוגך ולעסות את הערמונית.

עושים זאת על ידי הפניית החלק הפנימי של האצבע, כרית האצבע, הנתונה בפי הטבעת, לכיוון האשכים, תוך הנעת האצבע כאילו שמציירים את הספרה שמונה כשהיא שוכבת. כדאי שהאצבע תהיה משומנת היטב והסקסולוגים שלנו אומרים שרצוי שהיד תהיה עם כפפה, למניעת שריטות מהציפורניים (בייחוד אם הן ארוכות! אבל נו באמת, למי יש כפפות באמצע הסקס? אז איך שבא לכם בעצם, העיקר שאתם עושים מין בטוח...). יש גברים שלאחר עיסוי כזה ישנו את הצוואה לטובתך...

מה הם השרירים הטבעתיים אצל האשה?

אלה שרירים היקפיים שנמצאים גם בגבר וגם באשה. בעיקרון זהו כינוי לשרירים שמקיפים את הסוגרים, אך ישנם שרירים טבעתיים גם סביב הפה, למשל, ועוד אברים. באיזור רצפת האגן הנשית השרירים הטבעתיים מקיפים את פתח הנרתיק והרקטום, מהווים חלק מהסוגרים של פי הטבעת והשפכה - ועוזרים בהתאפקות ובשליטה על יציאות ושתן. חלקם משתתפים במהלך האורגזמה, ואם הם מאומנים ומתוחזקים היטב הם משפרים אותה! בגיל מבוגר יותר, הם גם מסייעים במניעת הצניחה של אברים פנימיים לנרתיק. זהו על רגל אחת.

ד"ר צחי בן-ציון הוא פסיכיאטר מומחה, סקסולוג וסגן מנהל המרכז הרפואי האוניברסיטאי "סורוקה" בנגב, מקבוצת שירותי בריאות כללית. הוא גם מנהל המרפאה לטיפול מיני וזוגי ב"סורוקה", והיועץ המדעי של עולם הסקס במגזין "20 פלוס"

טלי בר היא פיזיותרפיסטית שמתמחה בשיקום שרירי רצפת האגן ובטיפול בווסטיבוליטיס ובווגינוסיס. היא אחת ממנהלות פורום הסקס הגדול ונמנית עם צוות המורים במחלקה לפיזיותרפיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש