חיפוש

dsdsdsd
גלולות נגד הריון

שאלות ותשובות על גלולות

מה אני עושה אם שכחתי? מה אני עושה אם לקחתי, אבל לא בזמן? משמינים מזה? איזה תופעות לוואי יכולות להופיע? מתי כדאי לפנות לרופא או לרופאה? עם מי אפשר להתייעץ? תשובות ל־21 השאלות הנפוצות ביותר אודות נטילת גלולות

ד"ר יגאל פלד

ד"ר יגאל פלד

האם גלולות הן האמצעי הכי בטוח למניעת הריון?

היעילות של הגלולות עומדת על 99%, אם מקפידים ליטול אותן על־פי ההוראות כמובן. גם אמצעי מניעה אחרים מגיעים לדרגת בטיחות כזאת אבל פחות מתאימים לקהל הרחב: זריקה למניעת הריון, קשירת חצוצרות, סתימת חצוצרות בסלילים, ואי־קיום יחסי מין.

מאז שהתחלתי לקחת גלולות, לפני שבועיים, הדימום שלי בזמן המחזור הולך ופוחת. זה נורמלי?

אפשרי בהחלט. גלולות שבהן ישנן רמות נמוכות של הורמונים (כמו מינס למשל) יגרמו לרוב לדימומים חלשים יותר, אך לעומת זאת עלולות לגרום להכתמות לא סדירות, בעיקר במהלך החודשים הראשונים לנטילתן.

רוצה למצוא רופאה או נותני שירות אחרים?
רוצה לקבוע תור? עשי את זה בקליק

האם זה בטוח לקיים יחסי מין בימים שבין נטילת הגלולה האחרונה בחפיסה של החודש שעבר ועד למועד קבלת המחזור? מדובר בכשלושה ימים שבהם אני לא נוטלת גלולות.

בהנחה שלא פספסת אף גלולה - כן. את מוגנת גם בימים של ההפסקה.

האם גלולות יכולות לגרום להשמנה?

גלולות משפיעות בצורה שונה על כל אשה וישנן נשים שעשויות לעלות מעט במשקל (והדגש הוא על מעט). אצל רוב הנשים, נטילת גלולות לא תשפיע על המשקל כלל. לעומת זאת, את עשויה לחוות תחושת נפיחות, הגדלה של החזה ושינויים בתיאבון, בעיקר בחודשים הראשונים לנטילת הגלולות.

האם יש קשר בין נטילת גלולות לבין עלייה ברמת הכולסטרול?

גלולות יכולות לגרום לעלייה ברמת הכולסטרול, בדרך כלל העלייה לא גדולה ולאחר הפסקת הנטילה של הגלולות ערכי הכולסטרול שבים לרמה תקינה.

אני נוטלת גלולות ואנחנו מקיימים יחסי מין בלי קונדום, ולמרות שאני יודעת שאני מוגנת, פסיכולוגית אני נורא מפחדת להיכנס להריון ונלחצת מכל כאב קטן של מחזור - ומכל בחילונת וכאב ראש. מה לעשות?

למה לך להכניס את עצמך למצוקות ולסרטים? לא חסרות לך בעיות אחרות בחיים? את נוטלת גלולות באופן סדיר? לא שוכחת לקחת? אז אפשר לומר די בוודאות שהסיכוי שלך להיכנס להריון מאוד נמוך. תפסיקי להלחיץ את עצמך. אם המחזור מתאחר לו, עשי בדיקת הריון. אם הכל בסדר, לא צריך לעשות כלום. בקיצור להירגעעעעע!

התחלתי לקחת גלולות ביום הראשון למחזור. אחרי כמה זמן אני מוגנת?

אם התחלת את נטילת הגלולות ביום הראשון למחזור (היום הראשון של הדימום), את יכולה לקיים יחסי מין ללא צורך בקונדום. זאת, כמובן, בהנחה שהקפדת ליטול את הגלולות בזמן ולא שכחת אף אחת מהן.

התחלתי לקחת את הגלולות ביום החמישי למחזור. האם אני מוגנת?

אם התחלת ליטול את הגלולות ביום החמישי למחזור, מומלץ שבחודש הראשון לשימוש בגלולות תשתמשי באמצעי הגנה נוסף (קונדומים למשל). בחודש הבא כבר לא תזדקקי להם.

כמה זמן עובר מרגע הבליעה של הגלולה ועד שהיא נספגת במחזור הדם? ומה קורה אם יש שלשול?

ספיגת הגלולה היא בתוך מספר שעות. העיקרון שעל־פיו הגלולות עובדות הוא שמירה על רמות הורמונים קבועות בדם. לכן חשוב ליטול את הגלולות במועד קבוע. אם שכחת ליטול את הגלולה במועד הקבוע, וחלף מספר רב של שעות (בדרך כלל מעל 12), רמת ההורמונים בדם יורדת ופוגעת ביעילות הגלולות – וכמובן בהגנה שלך מפני כניסה להריון.

במצב של שלשולים או של הקאות תיתכן פגיעה בספיגה של הגלולה והאפשרות של כניסה להריון גוברת. לכן ליום שלשולים או ליום הקאות צריך להתייחס כאילו היה זה יום שבו שכחת ליטול את הגלולה (כי את לא יכולה לדעת האם היא נספגה – או איזה חלק ממנה נספג) - ולהשתמש באמצעי מניעה נוסף.

אני חושבת שמאז שהתחלתי לקחת את הגלולות יש לי הפרשות... הן לבנות. זה לא מפריע לי וכלום לא כואב. זה נורמלי?

הפרשות מהנרתיק הן אירוע נפוץ ושכיח אצל נשים. ברובן הגדול אין כל בעיה וההפרשה יכולה לשנות את צבעה ומרקמה במשך המחזור החודשי כתוצאה מרמות הורמונליות שונות. כמובן שגלולות שמכילות את ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון יכולות להשפיע לעתים על ההפרשות. אם זה לא מפריע לך, לא צריך לעשות כלום!

סיימתי את החפיסה הרביעית של גלולות פמינט. קיבלתי מחזור ביום שני, לפני ארבעה ימים. להערכתי הוא אמור להיפסק בשבת או בראשון. היום (שישי) אני אמורה להתחיל לקחת את החפיסה החמישית. במהלך נטילת החפיסה הרביעית יצא שאיחרתי את מועד נטילת הגלולה בארבע שעות (פעם אחת) ומדי פעם הייתי נוטלת אותה שעה אחת אחרי המועד או לפניו. האם אני בטוחה מספיק לקיים יחסים בלי לחשוש לאיזה עוברון לא רצוי, או שעשיתי סמטוכה שלמה?

לפי התיאור שלך, לא צריכה להיות בעיה ואת מכוסה. התחילי כרגיל את החפיסה הבאה.

אתמול הייתי אצל החבר שלי ועשינו מה שבדרך כלל עושים. אחר כך התחלתי להרגיש כאבים (כמו כאבי מחזור) וכאבים חזקים והתכווצויות באיזור המפשעה. לאחר כשעה, הכאבים חלפו. אני נוטלת גלולות באופן סדיר יותר מחצי שנה. זה לא קרה לי מעולם. זה קשור לגלולות? זה מראה על בעיה? הכול בסדר?

לא תמיד אנחנו יודעים מדוע חשים כאבים. רובם מופיעים ולאחר מכן חולפים כאילו לא היו. לכן, אם הכאבים חלפו ונעלמו, לא הייתי מתייחס אליהם, אלא אם כן גם בפעם הבאה זה שוב יכאב. בכל מקרה, אם הם חוזרים, במהלך קיום יחסי המין או אחריהם, גשי לרופא או לרופאת נשים להיבדק (להזמנת תור ללא סיסמה - לחצי כאן). אם הכאבים חלפו, תשכחי מזה והמשיכי בחייך.

שכחתי את הגלולה הראשונה בחפיסה. מה עושים?

קודם כל לקחת נשימה עמוקה, לשתות משהו קר ולהירגע. ועכשיו, כשאנחנו רגועים, יש לך שתי אפשרויות:

1. לעשות הפסקה של חודש.
2. להתחיל לקחת באיחור של יום. במקרה כזה יש סיכוי טוב שאת בכל זאת מוגנת, אבל כדי להיות בטוחה יותר מומלץ להשתמש החודש גם בקונדום.

שלשום שכחתי לקחת גלולה. אני נוטלת אותן בסביבות 22:00. למחרת, כשנזכרתי, השעה הייתה 11:00. מותר לי לקיים יחסי מין ללא הגנה נוספת?

רק אם את רוצה להסתכן בכניסה להריון. בכל מקרה של איחור כזה גדול, ובכל מקרה של שיכחה בכלל, מומלץ להשתמש ליתר ביטחון עד סוף החודש גם בקונדום.

אם שכחתי יום אחד לקחת גלולה אז באותו יום לא כדאי לקיים יחסי מין? ואם למחרת לקחתי בזמן אפשר? או שכל החודש נדפק? שמעתי מבנות אחרות שאם שוכחים, אפשר לקחת ביום שאחרי שתי גלולות ביחד. מה נכון, אני לגמרי מבולבלת?

כל מה שכתבת די נכון, אך אם אכן שכחת ליטול גלולה - ואם את רוצה להיות בטוחה יותר - כדאי מאוד להשתמש גם בקונדום עד סוף החודש. אם שכחת ליטול גלולה ואת רוצה למנוע דימום באמצע החודש , ניתן לקחת למחרת שתי גלולות בבת־אחת. בכל אופן, הכי טוב לא לשכוח.

יש שיטה טובה לא לשכוח ליטול את הגלולה?

כן! הכניסי לך תזכורת יומית בסלולרי, או ב"אאוטלוק", או בכל דרך אחרת שמתאימה לך.

פעולת הגלולות היא לדמות הריון ברחם, נכון? זאת אומרת, הורמון הפרוגסטרון נותן פקודה לביצית להישאר לה בשחלה החמימה כי לא צריך אותה בינתיים. האם נכון? אז השאלה שלי היא: האם אפשר לבצע בדיקת הריון ביתית בזמן נטילת גלולות? האם יש הורמון אחר בנוסף לפרוגסטרון שמופרש בזמן ההריון שמשפיע על בדיקת ההריון?

בדיקות ההריון למיניהן בודקות את הרמה של ההורמון BETA HCG ולא את רמות הפרוגסטרון. לכן הגלולות לא אמורות להשפיע על בדיקת ההריון. אם את בהריון תוך כדי נטילת גלולות, בדיקת ההריון הביתית תהיה חיובית. הבדיקה נעשית בשתן של הבוקר משום שריכוז ההורמון בו גבוה יותר. בהריון מתקדם, גם בדיקות שתן בשאר שעות היממה יהיו חיוביות.

אבדה לי חבילת הגלולות ואין לי יותר, אבל אני חייבת לסיים את החבילה. אפשר ליטול גלולה מסוג אחר שהיא בעלת אותם מרכיבים בדיוק, באותן כמויות בדיוק?

בעקרון כן. וביתר פירוט: יש גלולות שהן זהות לחלוטין מבחינת הרכבן ההורמונלי אך מיוצרות על־ידי חברות שונות (כמו, למשל, הרמונט ומליאן). אם את נתקלת בבעיה מהסוג שציינת, את יכולה לעשות את השינוי (אבל רק לאחר שבדקת זאת כמו שצריך). 

ותמיד־תמיד מומלץ גם להתייעץ. אפשר אפילו בטלפון עם אחת האחיות שלנו במוקד המידע הבריאותי. כדי לדבר עם אחות, 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה, פשוט חייגי 2700*.

בכל יום שאני נוטלת את הגלולה היא בעצם מגינה עלי רק לאותו היום, נכון? ואם לקחתי גלולה ושכבתי עם מישהו בלי קונדום ולמחרת אשכח את הגלולה - אני מוגנת, נכון?

לא! רצף הגלולות מונע את הביוץ. בפספוסים עלולה ביצית לצאת לדרך ולבייץ מספר ימים אחרי כן. כל העיקרון שעומד מאחורי נטילת הגלולות הוא הרצף. כך נשמרת רמה הורמונלית מתאימה בגוף שמגינה עלייך מפני הריון.

אם שכבת עם מישהו אתמול והיום שכחת לקחת, רמת ההורמונים בגופך יורדת ואת פחות מוגנת. כדאי לך לזכור, שהזרע של הגבר נשאר "חי ובועט" - בתוך הגוף שלך - עד 72 שעות לאחר קיום יחסי המין. למה לך להסתכן?

אגב, במקרה כזה גם אם תשטפי את עצמך לאחר קיום יחסי המין לא מדובר באמצעי הגנה יעיל. ברגע שבן זוגך גמר בתוכך, חלק מהזרעונים כבר עושים את דרכם בזריזות במעלה הרחם והחצוצרות לכיוון ה"דייט" הלוהט עם הביצית. לכן יחסי מין לא מוגנים יכולים להסתיים בהריון גם אם בן זוגך גמר בחוץ. החבר'ה שחיינים טובים ונמצאים גם בנוזל הזרע שיוצא לפני השפיכה המלאה.

וחוץ מזה, אם את משנה בכמה שעות את מועד נטילת הגלולות – אפילו שעה־שעתיים לכאן ולכאן - בהחלט עלולה לפגום ביעילותן. לפעמים, איחור של כמה שעות בנטילת הגלולה היומית יכול להתבטא בדימום קל (בשל הירידה ברמת ההורמונים בגוף).

אני מבינה שכאשר לא נוטלים גלולה בזמן, או אם בכלל לא נוטלים, אפשר להיכנס להריון... אז למה כאשר נוטלים את הגלולות כסדרן ומפסיקים את נטילתן עם הופעת המחזור זה לא קורה?

כמות ההורמונים בגלולות מתוכננת מראש כך, שלאחר סיום הנטילה של 21 הגלולות תהיה בגוף רמה מספיקה של הורמונים שתגן מפני כניסה להריון גם בשבוע ההפסקה בין החפיסות. כששוכחים לקחת גלולה הכל מתחרבש, ההגנה נפרצת ו"ככה לא בונים חומה". במקרה כזה כדאי להשתמש באמצעי מניעה נוסף עד תחילת החפיסה הבאה. אלא אם מוכנים להסתכן בכניסה להריון...

ד"ר יגאל פלד הוא מומחה ברפואת נשים וסקסולוג במרפאות כללית בגוש דן

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש