חיפוש

dsdsdsd
יזיזים

יזיזים בלב ובנפש

זה נשמע כמו הסכם סליזי, אבל בעצם זה לגמרי הגיוני. כי גם כשאין אהבה אנחנו מחפשים קרבה. אז איך נוצרת יזיזות, מהם היתרונות והחסרונות שלה, איך גורמים לה להצליח ומה קורה כשאחד הצדדים מתאהב?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

יש משהו פרוע, סליזי ונוטף סקס במונח הזה. אולי זו ההוראה המפורשת, הקשורה לקיום יחסי מין לשמם, שלא במסגרת זוגית ממוסדת; אולי זהו משחק המילים המלוכלך שנעשה במושג התמים "ידידות"; ואולי זו הופעתה הכפולה של האות זין במילה.

כך או אחרת, היזיזות מצליחה לעורר יצרים עזים, חיוביים וגם שליליים, ולהוציא משלוותה כל שיחה נינוחה על זוגיות, מיניות ורומנטיקה. וזאת בהנחה שמדברים עליה בקול רם.

מה זאת יזיזות?

"לא מדובר בתופעה חדשה, היא קיימת מאז ומעולם", אומרת הסקסולוגית והמטפלת הזוגית שרי לביא. "בעבר זה נעשה בעיקר בחדרי חדרים, והשכיחות עלתה עם השנים ועם הלגיטימציה להנאה ממין. כיום התופעה רווחת מאוד. בארץ, באזור המרכז, היא שגרתית ממש. העניין מתחיל בגיל התיכון והצבא וקיים בכל הגילאים".

פתאום, המילה הטעונה והאפלה עליה עפנו בפתיח נראית כהגדרה פשוטה לפעילות נורמטיבית נפוצה, כמו אימון במכון הכושר או נשנוש מול הטלוויזיה. אז אחת ולתמיד: מי את, יזיזות? מהו הפרצוף האמיתי שלך? ואם כבר תגלי אותו, חשפי בבקשה גם את שאר איברייך.

ידידים עם הטבות

בראש ובראשונה מבהירה שרי לביא כי המונח יזיזות מתייחס לקשר בין שני אנשים פנויים. כשאחד המעורבים, או יותר, נמצאים במערכת יחסים, מדובר ברומן או בבגידה - ולא על זה אנחנו מדברים הפעם.

למצב היזיזות ה"נקי", כפי שמגדירה אותו לביא, יש שני זנים:

1. קשר שנולד מתוך חברות עמוקה, שלא היה בה יסוד רומנטי. לשני האנשים במקרה זה חיבה הדדית, היסטוריה משותפת וחברים משותפים. איכשהו, התגלגלו יחסיהם החבריים אל חדר המיטות. ליזיזים כאלה אין בעיה של היכרות והם אינם מתביישים זה בפני זה. להיפך, העניין נוח לשניהם. נוח זו לא מילה.

2. הזן השני, הרווח יותר, הוא יחסים שהחלו כרומן רגיל, עם כוונה של שני הצדדים ליצור קשר זוגי רגיל. אלא שבמהלך העניינים התברר להם שיש דברים המפריעים לקשר להתפתח בכיוון הרומנטי. עם זאת, בחושיהם החדים שמו השניים לב לכך שמשיכה מינית וכימיה מינית דווקא קיימות ביניהם. יותר מזה, לפעמים יש ליזיזים אלה דברים משותפים נוספים ליהנות מהם - בילויים, תחביבים וכו' - וכך הם מעבירים את זמנם בנעימים, עד שמישהו מהם "נתפס" ביחסים רציניים, אחרים.

יש יזיזים מאושרים

מוסד היזיזות יזכה כאן מיד לשבחים לא מעטים. מתברר כי בנסיבות מסוימות הוא עשוי להיות מועיל, מהנה ונכון לכל הנוגעים בדבר. מסבירה המטפלת המינית: "לא פשוט למצוא אהבה. מישהו שעונה על הצרכים הרגשיים, הפיזיים, החברתיים שלנו - זה לא דבר שמתגלגל ברחובות. המין הוא בוודאי צורך, ולאנשים שנהנים ממין קשה מאוד בלעדיו.

"מצב שבו חיבור כזה מתאים לשני הצדדים, יש בו הנאה ואין בו ניצול - הוא מומלץ מאוד בעיניי, כמטפלת". יזיזים מאושרים, מעידה לביא, יכולים להביע את תחושתם מיחסים כאלה במשפטים נוסח "זה כיף שלא צריך להרים למחרת טלפון ולשאול מה שלומך".

כיף מזוקק, יחסים מוגבלים

אבל אין לטעות ביזיזות: אלה יחסים חלקיים, שלא קיימות בהם תחושת שייכות, אהבה או זוגיות. יש כיף מזוקק, מגדירה המומחית, אבל נקודתי ומוגבל. יתר על כן, במקרים מסוימים היזיזות בעייתית. למשל, אצל אנשים הסובלים מקושי ביצירת קשר זוגי וביצירת אינטימיות. אלה ייהנו מאוד מהקלות שביזיזות ויישאבו ליחסים בלתי מחייבים אלה. חייהם עלולים להתמצות בעבודה וביזיזות, ובשבתות ובחגים יישארו לבד. על הגג, או מתחתיו.

בעיה עלולה לצוץ גם אצל טיפוסים "הפוכים": כשאחד מהיזיזים מתאהב באחר ורוצה יותר מהיחסים האלה. כיוון שה"חוזה הראשוני" של היזיזות אינו חוזה יחסים, שינוי כזה בעלילה יהיה קשה וכואב.

לתיאום ציפיות מתחת לציפיות

כדי לנהל נכון קשר כזה, להפיק ממנו את מירב ההנאה והתועלת ולא ליפול לבורות מסוכנים ומכאיבים, מסבירה המטפלת שיש לקיים תקשורת פתוחה במהלך ההתהוות של הקשר.

כל אחד מהצדדים צריך להבהיר מהן הציפיות שלו וגם לברר מהן הציפיות של האחר. לדוגמה, לגבי תדירות המפגשים, סוגיית הבילוי המשותף מחוץ למיטה, היכרות עם חברים וכדומה.

 לביא: "אין יזיזות אחת שדומה לאחרת. יש יזיזים שייסעו יחד לשבוע בחו"ל - ואז במשך חודש לא יהיו בקשר. יש כאלה שייפגשו רק לסקס, או לסקס וארוחה, ולא ישנו יחד כדי שלא תיווצר אינטימיות לא רצויה. אין דגם אחד, אבל העקרונות דומים: קשר נעים לשני הצדדים - ומוגבל. עד כמה מוגבל, זה נתון להחלטתם של הצדדים עצמם".

ליזיזות טובה: הוראות הפעלה

תנאי הכרחי להיווצרותה ולקיומה של יזיזות, למקרה שמישהו לא הפנים עד כה, הוא משיכה מינית הדדית. כי בלי זה, איך לומר, מה בדיוק אנחנו עושים כאן? ואגב מה שעושים כאן, המטפלת המינית מספקת שתי נקודות חיוניות לקיומה של יזיזות טובה:

1. הבנת המוגבלות של היחסים - לא לפתח ציפיות לא ריאליות כדי לא להתאכזב אחר כך. זהו סידור טוב מאוד - לדברים מסוימים מאוד.

2. הקפדה על אמצעי מניעה - בעיקר כשהיחסים אינם ממוסדים, אי אפשר באמת לסמוך על הבטחת בלעדיות. אז בזהירות.

היזיזות בראי המגדר

גם בעידן המודרני, השוויוני, המתירני, שבו היזיזות רוקדת בשדרה לאור היום, מתברר כי הבדלים בין גברים לנשים עדיין קיימים ועדיין משמעותיים. לביא: "כללית, אפשר להגיד שגבר יכול להיות עם אשה כשהוא נמשך אליה פיזית. 

המשיכה של אשה לגבר היא יותר מכלול: רמת עניין, אינטליגנציה. אשה תהנה מהיזיזות אם יש שם משהו שמעבר לסקס - בילויים, מתנות, תשומת לב. לגבר, הדברים שמסביב לסקס פחות דרושים כדי לקיים אותו וליהנות ממנו".

עדכון חוזה היחסים

ומה באשר לשאלה, האם אפשר לחזור לאחור? האם ידידים הכי טובים שהפכו יזיזים הכי טובים יכולים לשוב ולהיות מה שהיו קודם - "סתם" חברים? המומחית לא רואה בעיה: "אם היחסים החלו בחברות טובה, היא יכולה להישמר גם כשהיזיזות מסתיימת. עשויים להישאר גם החיבוק, הליטוף - אבל הסקס כבר לא מתאים".

ואל דאגה: ברגע שמופיעה האהבה בחייו של אחד הצדדים, הוא יילך אחריה. ואז, הרכיבים המיניים ביזיזות ממילא נעלמים. אבל עד שזה יקרה, למה לא לתת ליזיזות את הכבוד המגיע לה? נתקן איפוא את העוול ההיסטורי: חברות וחברים, יש אישור להתייזז חופשי.

ייעוץ מקצועי:   שרי לביא

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש