חיפוש

dsdsdsd
סקס לחולי לב

הלב שלי יעמוד בזה?

הרבה חולי לב מוותרים על יחסי מין כי הם פוחדים חלילה למות באמצע, או לחטוף התקף לב נוסף. אבל האם ההתנזרות הכרחית? כל מה שצריך לדעת על הסיכונים, על היתרונות ועל השפעת הלב על הליבידו

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

בקיצור

01

חולים במצב יציב שלא סובלים מתעוקה במאמץ לא צריכים להימנע מסקס. אלה שמצבם אינו יציב צריכים להמתין.

02

פעילות גופנית קבועה במהלך החלמה ממחלת לב מורידה את הסיכונים בעת קיום יחסי מין.

03

לגברים שרגילים לפעילות מינית, הסיכון להתקף לב בזמן סקס נמוך יותר ביחס לאלה שלא.

האם חולי לב צריכים להתנזר ממין? לא. אהבה ומגע מיני עושים טוב לבריאות של כולנו, גם לסובלים ממחלות לב ולבני זוגם.

אבל למרות העובדה שקיום יחסי מין הוא הגיוני וסביר בעבור רוב חולי הלב, מחקרים מראים שיש ירידה בפעילות המינית בקרב רבים מהם.

חולי לב פוחדים מפני התקף לב במהלך קיום יחסי מין. החששות האלה גורמים לירידה בתפקוד המיני ובשל כך לעיתים גם לדיכאון ולחרדה. בפועל, תעוקת לב במהלך יחסי מין קיימת בפחות מ־5% מהמקרים.

מה סקס עושה לגוף שלנו?

במהלך קיום יחסי מין חלים בגוף כמה שינויים אצל גברים ואצל נשים כאחד. במהלך המשחק המקדים חלה עלייה מסוימת בלחץ הדם והדופק. עלייה נוספת, משמעותית יותר, נרשמת במהלך השניות של שיא האורגזמה. אחרי השיא, לחץ הדם והדופק יורדים בחזרה לערכים הבסיסיים.

פעילות מינית עם בן זוג קבוע משתווה למאמץ הדומה לעליית שתי קומות במדרגות. כיוון שרוב המחקרים שבדקו את השפעת התפקוד המיני נעשו באנשים בריאים וצעירים יחסית, מדויק יותר לומר שמאמץ מיני אצל חולי לב הוא גדול יותר, בעיקר באוכלוסייה קשישה.

אף שמגע מיני משפיע על הלב (לחץ הדם והדופק עולים) ההשפעה היא לא משמעותית, כי היא קצרה מאוד. למעשה, פעילות מינית אחראית לפחות מ־1% של התקפי הלב החריפים. לכן חולי לב שמצבם יציב ואינם סובלים מתעוקה בעת מאמץ לא צריכים להימנע מיחסי מין.

​כולסטרול רע - הוא באמת כל כך גרוע?

מי אמר שצריך כדורים?עברת אירוע לב? זוהי רמת הכולסטרול הרע המומלצת

אז מתי מותר ומתי אסור?

כיום ידוע שחולי לב שמצבם יציב לא צריכים להימנע מקיום יחסי מין. חולי לב שמצבם אינו יציב צריכים להמתין להתייצבות ורק אז לשקול פעילות מינית. עם זאת, מצבו של כל אדם שונה, ולכן חשוב להתייעץ עם קרדיולוג בנוגע לאורח החיים המתאים.

האגודה האמריקנית למחלות לב פירסמה המלצות בנוגע לפעילות מינית בקרב חולי לב. ההנחיות, שמבוססות על מחקרים, פורסמו בעיתון האגודה בינואר 2012. האגודה קבעה כמה כללי יסוד:

1. חולי לב שלא סובלים מסיבוכים מיוחדים יכולים לקיים יחסי מין.

2. כאשר יש יכולת לעשות פעילות בדרגת מאמץ לא גבוהה במיוחד ללא הופעת תעוקה, ניתן לקיים יחסי מין.

3. כשהסיכון הלבבי גבוה או אינו ידוע, כדאי לעשות מבחן מאמץ.

4. נשים חולות לב בגיל הפריון צריכות להשתמש באמצעי מניעה (שכן השילוב בין המחלה להריון מסוכן).

5. פעילות גופנית קבועה מורידה את הסיכון בעת קיום יחסי מין.

6. לחולי לב לא יציבים או במצב חמור כדאי לדחות את הפעילות המינית עד להתייצבות המחלה.

7. חולי לב החשים תעוקה בעת קיום יחסי מין צריכים להימנע מסקס עד ייצוב המחלה.

זה לא הסקס, זו האשמה

חוקרים שבדקו את הסיבות ל־5,559 מקרים של מוות פתאומי הגיעו למסקנה שרק 0.6% מהם קרו במהלך פעילות מינית. מתוך הקבוצה הקטנה הזאת של האנשים שמתו במהלך קיום יחסי מין 93% היו גברים, ו־75% מתוכם קיימו יחסי מין מחוץ לנישואין.

במרבית המקרים הגורם למוות היה סקס עם פרטנרית צעירה, במקום לא מוכר ולאחר ארוחה כבדה ושתיית כמויות גדולות של אלכוהול. אם עושים פעילות מינית עם פרטנרית קבועה בבית, בלי לשתות לפני כן הרבה אלכוהול ובלי להפריז קודם לכן באכילה - הסיכון למוות הוא קרוב לוודאי אפסי.

רוצים להמשיך ליהנות ממין? שמרו על כושר

מחקרים שנערכו בקרב גברים בשנות ה־50 לחייהם גילו שהסיכון להתקף לב במהלך יחסי מין גבוה פי 2.7 לעומת מצבים אחרים. אצל בגברים שכבר עברו התקף לב הסיכון אינו גדול יותר. הבשורה הטובה היא שפעילות גופנית קבועה במהלך החלמה ממחלת לב מורידה את הסיכונים בעת קיום יחסי מין. 

גברים שלא עושים פעילות גופנית נמצאים בסיכון גבוה פי 3 להתקף לב. לעומת זאת אצל גברים ששומרים על כושר הסיכון הוא רק פי 1.2. הסיכון להתקף לב חוזר בגבר שכבר עבר התקף הוא 10%. בגברים הפעילים גופנית הסיכון יורד ל־3%-2%.

גם העבר המיני חשוב: אצל גברים שרגילים לפעילות מינית הסיכון להתקף לב בעקבות יחסי מין נמוך יותר לעומת גברים שאינם מורגלים בפעילות מינית.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש