חיפוש

dsdsdsd
הכל אודות הנשיקה

הכל אודות הנשיקה

לפעמים היא עדינה, לפעמים היא סוערת, וכמעט תמיד היא לוהטת, ומפנקת. מה גורם לנו לחלום על שפתי בן או בת הזוג להיצמד אליהם במשך 20,160 דקות מחיינו (בממוצע), מה זה תורם לאינטימיות, לזוגיות ולבריאות (המון), והכי חשוב – איך עושים את זה הכי טוב?

דנה דין

דנה דין

אוהבת להתנשק? חולה על שפתיים סקסיות של אשה? זה לגמרי מובן. במהלך חיינו, אנחנו מתנשקים בממוצע 20,160 דקות, שהן 336 שעות, שהן, חברים וחברות... שבועיים שלמים.

אבל למה?!
למה שנרצה, נחלום ונפנטז במהלך ישיבות חברה שלמות על דחיפת הלשון שלנו לפה של שמוליק, שעובד במחלקה הסמוכה? למה שנרצה ללקק למישהו את השיניים שלא ראו שיננית כבר שלוש שנים וחצי? ולמה כל זה מגרה אותנו בטירוף? למה צבים, שבלולים וג'ירפות לא מתנשקים, ואנחנו כן? ואיך לעזאזל מנשקים נשיקה אלמותית כזו, שתותיר את הצד השני פעור פה? או... בשביל זה אני פה.

1. למה מתנשקים?

נתחיל מהסוף. יש כמה וכמה תיאוריות המנסות לענות על השאלה "למה אנחנו מתנשקים", וכולן, תיאוריות. כלומר: לאמיתו של דבר, לחוקרים אין שום מושג אמיתי למה אנחנו מתנשקים.

תיאוריה אחת טוענת שהמקור הבסיסי ביותר לנשיקה הוא כנראה בתקופה שבה אמהות פרה־היסטוריות לעסו את המזון בעבור התינוקות שלהן ודחפו להם את מחית המשמש לפה עם הלשון. (אירוטי מאוד, אגב...).

תיאוריה נוספת טוענת שמקור הנשיקה הוא היניקה מהשד - וההנאה שהפקנו ממנה בינקותנו. קשר הלשון והשפתיים עם השד של אמא, בנוסף למבט פנים אל פנים ולמגע הקרוב יצר אצלנו תחושה כל כך נעימה, שאנחנו זוכרים את התחושה באופן רגשי עד בגרותנו מנסים כל הזמן "לשחזר". מכאן ועד לנשיקה הצרפתית - הדרך קצרה.

תיאוריה נוספת שקשורה לקופים היא תיאוריית השבט. הנשיקה כידוע אינה חייבת להיות צרפתית. יש תיאוריות שגורסות שחלק מהשימפנזים המתנשקים עושים זאת כדי לקלוט מסרים. מי נגד מי. מי המפקד? מי שווה לי? ממי אני צריך להיזהר? במי אני יכול למשול? מתנשקים - ויודעים. התיאוריה טוענת שגם אנו, בני האדם, התחלנו להתנשק כדי לדעת מה קורה מסביב: מי חבר שלי ומי צ'ילבה, את מי אני יכול לחתוך בכביש ומי יוריד עליי לום אם אני אעשה את זה...

עוד תיאוריה מהמשפחה הזו טוענת שאם אתה מנשק מישהו, אתה מספיק קרוב כדי להריח מה אכל, להבין את מצב הרוח שלו, לדעת מה עבר עליו ולדעת איך לנהוג איתו או איתה. למה זה טוב? שוב, כדי לבחור אם להיזהר ממנו, או שאפשר לצעוק לו מהחלון "למה מי לימד אותך לנהוג?!".

2. הנשיקה הראשונה בהיסטוריה

נשיקות אירוטיות, אגב, מופיעות כבר בקמא סוטרה, מה שאומר שלפחות בחלקים מהעולם בילו לא רע כבר לפני 3,500 שנה, ואלה, למיטב ידיעתם של החוקרים - הנשיקות האירוטיות הראשונות בהיסטוריה המתועדת.

אבל בעוד ההודים הקדמונים בילו בשאנטי, כאן, קרוב לבית, הרומאים העתיקים היו "מקלקלי מסיבות מקצועיים". אתם אולי אוהבים לחשוב על הנשיקה כעל עניין רוחני, רומנטי של אהבה. מבחינת הרומאים הנשיקה היתה לא יותר מברכת שלום. במקום לנשק זה את זה באירוטיות, הם העדיפו לנשק את תכשיטי מנהיגיהם ודש גלימותיהם. כל אחד והטעם שלו.

התיאוריה האחרונה בהחלט שאני רוצה לסקור טוענת שהנשיקה מאחדת את הנשמות באמצעות הנשימות. זאת כיוון שאמונה עתיקה אומרת, שהנשמה נישאת בנשימה שלך.

אז מה נכון? את או אתה בהחלט מוזמנים לבחור את התיאוריה המועדפת עליכם.

3. נשים אוהבות נשיקות

בניגוד לדעה הרווחת בקרב גברים, הטוענת שנשים אוהבות "נעים בגב" ו"שישחקו להן בשיער" יותר משהן אוהבות שוקולד, סקס ואת הילדים שלהן, מחקרים מעלים שנשים מדרגות נשיקה אירוטית טובה מעל חיבוקים, ליטופים ומסאז'ים.

מסתבר גם שנשיקות הן המפתח לסקס משובח, לקשר טוב ולאהבה. בסקרים האינסופיים הנערכים במגזיני הנשים האמריקניים, הנשאלים והנשאלות (בעיקר) עונים פעם אחר פעם שנשיקה גרועה תמנע מהם להיכנס למיטה עם הנשקן/ית הגרוע/ה, בעוד נשיקה טובה תוביל אותם להורדת בגדים מהירה יותר.

ואם רוצים לעורר אשה מינית, הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא נשיקה כהלכתה. כך שאם אתה גבר והרעיון הכללי שלך למשחק מקדים הוא משיכת הפטמות כאילו היו "ג'וי-סטיק לגן עדן", אני ממליצה לך (א) להתבגר ו(ב) לנסות את גישת ה"נשיקה בנוסח קלארק גייבל" (במקום להתבייש שאת או אתה לא יודעים מי זה - חפשו ב"גוגל"). נשיקה כזו תותיר את בת זוגך בברכיים פקות ותחתונים לחים. וזה לגמרי אפשרי.

4. הצד הפיזיולוגי של הנשיקה

מלבד העובדה שאתם נחשפים באחת לחיידקי הצד השני, רוב הביטויים הפיזיולוגים של הנשיקה יכולים לעשות לכם רק טוב. והרי הפירוט:

1. השפתיים עמוסות בקצות עצבים, והמגע הקל ביותר בהן מגרה איזור במוח שהוא גדול יותר מהאיזור המגורה בזמן המגע באברי המין. כן כן, מר ג'וי סטיק. תטמיע.

2. כשמתנשקים משתמשים ב־34 שרירים בפנים. וזה קצת כמו אימון (לא?...)

3. בזמן נשיקה שווה, רומנטית ומעוררת, עולה קצב הלב לרמה שבה הוא פועם בעת ריצת 100 מטר מהירה. המוח מפריש אדרנלין והמערכת החיסונית שולחת עוד ועוד תאי דם לבנים לעורקים (ואלה, בתורם, מסייעים בחיסול כל מיני חולרות).

4. על פי מחקר שערכה החוקרת ד"ר מרתה מינה מאוניברסיטת נבדה, ארצות הברית, בזמן הנשיקה יש עלייה מורגשת במוח ברמות הנוראפינפרין, הדופאמין והפנולאתולאמין. חומרים אלה הם מוליכים כימיים (נוירוטרנסמיטורים) שרמה גבוהה שלהם במרווחים הסינפסיים במוח יוצרת תחושה של הנאה, אופוריה והתעלות הנפש. מה רע?

5. בזמן הנשיקה משתחררים במוח חומרים דמויי מורפין ודמויי חומרי הרגעה (אנדורפינים ואנקפלינים) – וזה נוסך עלינו רגיעה וגם ממש עוזר נגד כאב (נשיקה במקום כואב באמת עוזרת!).

6. אחרי הנשיקה הראשונה, כשהשפתיים והלשון הזרות כבר מוכרות לנו, המוח מפריש בעת הנשיקה אוקסיטוצין, הורמון המגביר את העונג המיני ותורם להתעוררות מינית. והחומר הזה דואג לכך שנרצה להתנשק עוד. ועוד. ועוד. ועוד...

5. נשיקות וזוגיות

נשבר לכם מנשיקות? זהירות! נשיקות הן מדד טוב לבריאות הקשר מבחינה אינטימית. כשנשים מרגישות חוסר אינטימיות בקשר הן לא ששות להשקיע בו. מה זה אומר בתכל'ס? שהחשק שלהן לסקס סוער על שטיחון חדר האמבטיה מגלה בשלבים כאלה נטייה ברורה להיעלם לחלוטין.

אם אתה "גבר ג'וי סטיק" (זוכר? לא? קרא שוב למעלה) ואם אתה מתחיל קשר עם אשה ומנשק אותה רק כדי להשכיב אותה, הסיכוי שממש תראה אותה עירומה שואף לאפס.

רוב הנשים רוצות להרגיש שהנשיקה היא מטרה, ולא אמצעי שנועד להשכיב אותן תוך כדי כך שאתה מחפש את מספר הטלפון של המונית כדי להיעלם.

ואם אתם כבר בזוגיות פורה, קחו בחשבון שככל שתתנשקו יותר, כך ייטב. מחקר גרמני מגלה שגם נשיקה קצרה על השפתיים יכולה להאריך את זמן שהותכם בעולם הזה. מסתבר שגברים ונשים שמנשקים את בני הזוג שלהם כל בוקר...

1. חולים פחות (מול הלא מנשקים שחוטפים כל חולרה שמסתובבת במשרד).

2. מעורבים פחות בתאונות דרכים בדרך לעבודה (כי מי רוצה לנהוג מהר ולצפצף כמו מניאק אחרי שצירפתו אותו על הבוקר?)

3. מרוויחים 20%־30% יותר מהלא מנשקים (כי איכשהו יש להם יותר אסרטיביות לבוא לבוסית ולהגיד לה "תני לי העלאה כאן ועכשיו!" אחרי שהם הרגישו נחשקים בבוקר).

6. הנשיקה כתרופה

אם אתם בתקופה שבה אתם לא יכולים לעשות סקס מסיבה זו או אחרת, כגון: בעיות זקפה, בעיות רפואיות, צרות נפשיות שגורמות לכם חוסר חשק מאסיבי לסטוצים, נשיקות יכולות לשמר את האינטימיות שלכם ולהציל את חיי המין שלכם.

המגע של פנים אל פנים במהלך נשיקה, מעניק ליחסים את הקרבה הנחוצה להמשך הקשר, ומאפשר לזוגות להיזכר איך היו בתחילת הקשר. זה טוב כי זה יכול לעזור ולהצית את האש מחדש, או לפחות לשמור אתכם יחד עד יעבור זעם.

7. כללים למנשק/ת המקצועי/ת

טוב, יפה מאוד, משעשע. עכשיו תכלס, איך מנשקים טוב?

התאימו את עצמכם לצד השני
היא באה בעדינות? בוא גם אתה בעדינות. הוא תופס אותך חזק ומצמיד את הפה שלו בעוצמה? לכי על זה באותו האופן.

לא ברור לכם באיזו עוצמה הצד השני רוצה את הנשיקה? לכו על הפן העדין. עדינות עוד אף פעם לא הרגה אף אחד. בסקר שנערך על נשיקות, רק 9% מהנשים חשבו שלחץ פיזי (מתון או לא מתון) מעיד על נשקן משובח.

מי מוביל בנשיקה? מי מתחיל אותה?
מסקר שנערך באינטרנט עולה, כי 56% מהגברים והנשים חושבים שהגבר צריך ליזום את הנשיקה הראשונה. 36% אמרו שזה לא משנה ורק 8% חשבו שנשים צריכות ליזום. (אני אגב, חושבת שנשים צריכות ליזום, כי אנחנו במאה ה־21, והאנושות כבר ירדה מהעץ... אבל החלטתי להביא לך את הנתון הזה כמו שהוא בכל זאת).

התנשקו גם כשברור שהנשיקה לא מובילה לסקס
אחרת, חלק מהנשים יפסיקו להתנשק אתכם רק לשם אינטימיות. אם המהלך הברור מבחינתכם הוא נשיקה > מזמוז > סקס, אתם מסתכנים באיבוד היכולת להתנשק סתם בשביל הכיף – וחבל.

השמיעו קולות במהלך הנשיקה
הממ... אמממ... ברר... גרררר... תמיד טוב ומגרה.

ספרו אחד לשני תוך כדי הנשיקה או אחריה כמה נהניתם
"איך היית טעימה", "כמה אתה מריח טוב" ושאר קשקושים רומנטיים שאין מה לעשות, חברים, הם עושים את כל ההבדל!

החזק את ראשה בידיך בזמן שאתם מתנשקים
עוד לא פגשתי אשה שלא אוהבת את זה, זה משרה הרגשה של ביטחון ופינוק. זה מסעיר בטירוף. לך על זה.

מהלך מושלם לנשיקה מושלמת
התנשקו נשיקה צרפתית עמוקה, לכו קצת אחורה, נשקי את פניו, נשק את עיניה, הביטו זה בזה. חזרו לנשיקה עמוקה נוספת. זה הורס. זה מעולה. ואחרי זה? אחרי זה הכל בידיים שלכם.

8. גם פילים מתנשקים

"הנשיקה היא התנהגות שמסייעת לנו להתאים את עצמנו ולהסתגל", אומרת האנתרופולוגית וחוקרת המיניות הלן פישר מאוניברסיטת ראטגרס מניו ג'רסי, ארצות הברית; "למעשה היא מנגנון התאמה והסתגלות [Adaptive mechanism] רב עוצמה – אחרת לא היינו רואים כל כך הרבה אנשים מתנשקים מסביב לעולם כל כך הרבה. למעשה, 90% מהחברות האנושיות עוסקות בנישוק בצורה כזו או אחרת". 

בטבע, מנגנון הסתגלות כזה הוא התנהגות, אסטרטגיה או טכניקה להשגת מזון או להישרדות. וכיוון שמדובר במנגנון חזק, ויעיל, לא פלא שאיננו החיות היחידות שמשתמשות בו: קופי שימפזה ובונובו מתנשקים, שועלים מלקקים זה את פרצופו של זה, ציפורים מחככות מקור במקור והפילים (כפי שאפשר לראות מתמונתו של גל מירון, שצולמה בסוכות 2008 בדרום־באפריקה) תוחבים את חדקיהם זה לפיו של זה.

למה אנחנו והחיות האחרות עושים זאת?
"אני חושבת שמדובר במנגנון הערכה רב עוצמה", אומרת פישר; "כשמתנשקים אפשר לגעת, לראות, לחוש ולטעום את בת או בן הזוג. כשבודקים מה מתרחש במוח ברגעים אלה רואים שחלק גדול של המוח מתעורר לחיים. אני מאמינה שנשיקה מספקת לנו הערכה רבת עוצמה – לחיוב או לשלילה – על בת או בן הזוג. במחקר אחד שנעשה בתחום הזוגיות התברר ש־66% מהגברים ו־59% מהנשים שהשתתפו בו סיימו מערכות יחסים לאחר הנשיקה הראשונה. אצלם זו בהחלט היתה נשיקת המוות של היחסים".

דנה דין כותבת על סקס ב"20 פלוס" 

ייעוץ מקצועי: ד"ר צחי בן-ציון

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש