חיפוש

dsdsdsd
חודשים בלי סקס

3 דברים שעומדים בינך לבין החזרה לסקס

זה קורה לכולם. תקופת יובש שבה שום דבר לא קרה אצלך, לא בלב ולא במיטה. ככל שהיא הייתה ארוכה יותר, כך מלחיץ יותר לחזור לחיי מין פעילים. אז מה שלושת המכשולים הגדולים שבדרך ואיך להתגבר?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

אחרי תקופת יובש ארוכה בלי זוגיות וגם בלי סקס, לפעמים מתעוררת חרדת ביצוע. אצל גברים יש חשש לגמור מהר או לא לתפקד.

02

גם אצל נשים עולים פחדים לגבי התפקוד. חששות נוספים נובעים מדימוי עצמי נמוך אצל גברים ונשים, כשסטוצים לא ממש עוזרים.

03

הפתרון: לדבר על זה עם בן או בת הזוג החדשים בכנות וברגישות, לקחת את הזמן ולא למהר וגם: לאונן. כן, זה מפחית מתח ושומר על כושר.

​חופשי זה לגמרי לבד? יכול להיות, לפעמים זה די נחמד להיות עצמאיים ולא תלויים בעוד אדם.

קורה לא פעם שאנשים מבלים תקופות ארוכות בלי בן או בת זוג, מכל מיני סיבות. יכול להיות שהם פשוט לא מעוניינים בקשר כרגע, או שלא מוצאים או שעברו משבר כלשהו שלא בהכרח קשור לאהבה (פיטורים, מוות של אדם קרוב למשל).

האם היעדר הזוגיות מעלים גם את חיי המין? השניים לא חייבים ללכת יחד, אבל יש מקרים שבהם בלי קשר, מחייב יותר או פחות, גם הסקס הופך נדיר עד לא קיים.

ד"ר שלומית שדמון סייג, מומחית לרפואת המשפחה ומטפלת מינית, מספרת שהיא נתקלת לא מעט בסיטואציות כאלה. אנשים שנקלעים לתקופה כזו מתעייפים, נשבר להם מכולם, ואין להם לא חשק ולא מוטיבציה.

המצב  עשוי להזין את עצמו וכך, כשלא מקיימים יחסים במשך תקופה ארוכה, המחסום כאילו גובה, והאדם עלול לא להעז. תקופת היובש בתסריט כזה תימשך ותימשך, הרבה מעבר למה שהאדם העלה בדעתו או התכוון אליו.

וכשסוף כל סוף כן מגיעים היחסים הנכספים, ככל שהזמן לבד ובלי סקס היה ארוך יותר, כך החששות והאתגרים שבחזרה לפעילות מינית וזוגית גדולים יותר. הנה שלושת העיקריים:

1. חרדת ביצוע

לא תמיד צפויות בעיות. אנשים עם ביטחון עצמי מצליחים בדרך כלל להתגבר על התקופה הצחיחה ולהתחיל מחדש. תפקוד מיני לבני 30-20 הוא עניין טבעי. ועם זאת, גם חששות במצב כזה הם טבעיים.

אחרי כמה חודשים (שלא לדבר על כמה שנים) ללא סקס, ההתרגשות לקראת הפעילות המתחדשת בלתי נמנעת, והיא עשויה להיות מלווה בחרדת ביצוע - חשש לגבי התפקוד ואיכותו. בין השאר, החשש יכול לנבוע מזיכרון קודם.

יש מקרים, ודאי כשמדובר בצעירים, שבהם הקשר הקודם הסתיים על רקע אי התאמה מינית. זיכרון כזה יזין את הפחדים החדשים.

חשוב לציין שהחששות משותפים לשני המינים ואינם רק נחלתם של גברים שמודאגים מאפשרות של תפקוד לקוי. ד"ר שדמון סייג מזכירה שאצל נשים לצערנו עדיין דימוי הגוף לרוב משחק תפקיד די גדול.

גברים ונשים בריאים, בשנות ה־20 וה־30 המוקדמות לחייהם, לא אמורים לצבור חלודה תפקודית בתקופה של אי-פעילות מינית. החלודה אם קיימת היא בעיקר רגשית. היא כן עלולה לגרום באקטים ראשונים לאחר הפסקה ממושכת למצבים של שפיכה מהירה אצל גברים ואי-רטיבות מספקת אצל נשים.

2. הדימוי העצמי 

חלק נוטה יותר מאחרים לחשוש מפני תפקוד לקוי. בקבוצה הזו אפשר למצוא אנשים שסובלים מביטחון עצמי נמוך, חרדתיים ובעלי דימוי גוף ירוד. גם מי שממעטים לגעת בעצמם ולא מכירים היטב את גופם, מודאגים יותר מחידוש הפעילות המינית.

להיסטוריה המינית יש תפקיד בתעשיית החששות: אנשים שחוו בעבר קשיים בסקס (נשים שסבלו מכאבים בחדירה, גברים שסבלו מבעיות זקפה או שפיכה מהירה וכו'), בסיטואציה מסוימת או עם בן או בת זוג מסוימים, עלולים להירתע מהחזרה לאקשן.

3. איזה סקס זה?

המומחית מעירה שיש חשיבות גם לנסיבות הקשר החדש. לדעתה נכון יותר לקיים יחסי מין כחלק מקשר רגשי. גם מחקרים מעידים שסקס טוב הוא כזה שעושים עם אהוב או אהובה ולא באופן מזדמן או מנוכר. כשמדובר על קיום יחסים לאחר תקופת התנזרות ממושכת, הדברים תקפים עוד יותר.

בסטוץ, ללא היכרות עמוקה, לעיתים תחת השפעה של אלכוהול, החוויה עלולה להיות מוצלחת פחות. בתנאים כאלה גוברים הסיכויים לכך שלא יהיו אורגזמה וזקפה איכותית. לעומת זאת, כשיחסי המין יתקיימו כחלק מקשר זוגי, סביר שיהיו מוצלחים ומהנים יותר, פיזית ונפשית.

איך מתגברים? מאוננים

ההתמודדות עם הקשיים שמתלווים לשובם של חיי המין נעשית בכמה מישורים. קודם כל, המטפלת ממליצה על תקשורת זוגית פתוחה וישירה. חשוב לחלוק עם בן או בת הזוג את מה שמלחיץ אתכם, בלי לחשוש ממה שהחשיפה תעשה לדימוי שלכם בעיניהם.

הדברים צריכים להיאמר בצורה גלויה וכנה, גם אם עדינה. הבנה ושיתוף פעולה של בן או בת הזוג יועילו וישפרו את המצב. יחד לאט לאט אפשר להתקדם ליחסי מין שבהם שניכם מרגישים בנוח ומגיעים יחד לסיפוק והנאה.

עניין נוסף הוא הקצב הנכון. הרופאה אומרת שהחיפזון הוא האויב הגדול ביותר של חרדת הביצוע - והוא רק יחמיר אותה. גם במיטה וגם ביחסים עצמם, קוצר הרוח ואווירת המבחן בולטים מאוד כיום בעולם ההיכרויות: אם זה לא מצליח, ומהר, הולכים הלאה. במקרים שבהם אנחנו דנים כאן, הנטייה להזדרז ולהיכנס למיטה עלולה להיות הרסנית.

ההמלצה הקשורה לעצת התקשורת הקודמת היא פשוט להגיד. "אני נורא מתרגש ממך, אני נורא רוצה שזה יצליח, בוא או בואי ניקח את זה לאט יותר". סבלנות היא מצרך חשוב בסקס למרות  שב"ספרי הלימוד" שלכם, להלן הפורנו, לא תמצאו אותה. ביחסים שמתחילים לאחר תקופת יובש ממושכת היא חיונית ממש.

העצה השלישית של ד"ר שדמון סייג נוגעת לתחזוקה השוטפת במהלך חודשי היובש, ובכלל. בשתי מלים: נא לאונן. גברים ונשים שמאוננים שומרים על מערכת פעילה וגם מפחיתים את החששות האפשריים מפני תפקוד לקוי. אז תרגישו חופשי. מי שצריך, קיבל עכשיו גם אישור מהרופאה.

ייעוץ מקצועי: ד"ר שלומית שדמון סייג

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש