חיפוש

dsdsdsd
אהבה, תשוקה ופנטזיה

מה זאת אהבה

מה מניע את האהבה ומה זו תשוקה? איך הגברים חושקים ואיך זה עובד אצל הנשים? למה קשה לחשוק בבן או בת זוג שתלוי/יה בך? שאלות ותשובות על אהבה, יחסים וזוגיות

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

​בחיי הזוגיות ישנם מעברים, לעתים מאוד חדים, בין תחושת אהבה וביטחון הקיימת בין בני הזוג, לבין תחושות של התאהבות ותשוקה גופנית.

בדרך כלל בתחילת הקשר יש תשוקה גופנית חזקה ובהמשך הקשר נבנים יחסי הזוגיות והביטחון הזוגי. הקשר יכול גם להתחיל כקשר אישי והתאהבות באופי של בן או בת הזוג ורק בהמשך להפוך ליותר תשוקתי.

במהלך חיי הזוגיות ישנו מעין מעבר על סרגל דרכים, שבקצהו האחד האהבה ובקצהו השני התאווה. יש האומרים שבקצוות יש ארוטיות מול ביתיות, הרפתקנות מול ביטחון או נאמנות מול המשכיות. המכנה המשותף לכל אותם שמות הוא הצרכים המשתנים שלנו, הנעים בין הצורך בקביעות, משפחתיות וביטחון בהמשכיות הקשר, לבין הצורך בחידוש ושינוי ורצון לנטילת סיכונים, הרפתקנות וחיפוש הבלתי צפוי.

מה מניע את האהבה?

מה שמניע את האהבה הוא בדרך כלל לא מה שמניע את התשוקה. אפשר להכריח מישהו או מישהי לקיים יחסי מין, אך אי אפשר להכריח להשתוקק. בתשוקה יש מרכיב חייתי שכביכול "אינו תרבותי" לעומת האהבה שהיא יותר "תרבותית".

מה זו בעצם תשוקה?

חשק (או תשוקה) הוא ביטוי של רצון ועצמאות ולכן התשוקה היא מעין אנטידוט (סם נגדי) למוות. יחסי זוגיות עם תשוקה נותנים תחושת חיות וחיים.

איך התשוקה עובדת אצל גברים? מה היא עושה לנשים?
אצל גברים, תחושת החשק היא ספונטנית ומהירה בדרך כלל. כאשר בת זוג מענינת אותם, יש ברוב המקרים תשוקה מהירה ורצון להגיע למגע גופני.

הנשים מתחלקות לשלוש קבוצות מבחינת החשק והצרכים שלהן:
שליש צריכות ביטחון ואינטימיות כדי לרצות לקיים יחסי מין ("מין מהלב"), שליש הן נשים עם ליבידו גבוה ויכולות ליהנות ממין גם ללא זוגיות קבועה ("מין מהמח") ושליש מקיימות יחסי מין בעקבות עוררות גופנית ("מין מהגוף/נרתיק"). לפי התאוריה הזאת, כל אישה יכולה בזמנים שונים של חייה, לעבור מקבוצה לקבוצה.

מהי תאווה?

התאוה קיימת כאשר המרחק (הפיזי והרגשי) בין בני הזוג הוא קרוב מספיק, אך לא קרוב מדי. כאשר נמצאים קרוב מדי "לא רואים את בן הזוג", כי הוא לא בפוקוס הנכון לצפייה. מנגד, כאשר נמצאים רחוק מאוד, בוודאי לא ניתן לראותו. לכן צריך למצוא את המרחק האופטימלי והוא כמובן משתנה בין בני זוג שונים.

אם אין תאווה, גם אין אהבה?

חוסר תאווה אינו אומר שאין אהבה. הכל תלוי באיזה מיקום על אותו סרגל כלים נמצא האדם. בנוסף, כדי לחשוק, צריך להיות עצמאי במידה מספקת. כאשר בן הזוג שלך נמצא במצב בו הוא זקוק לך, אתה תהיה אחראי עליו אך לא תוכל לחשוק בו. קשה לחשוק במי שתלוי בך וזקוק לך.

קשיי התאוה קשורים גם בהבאת המין הביתה. לכן קל יותר לעשות מין מחוץ לבית (לדוגמה בבית מלון) כי אז התלות פחות מודגשת.

איך הארוטיקה קשורה לאהבה, לתשוקה ולתאווה?

הארוטיקה היא בסיס המיניות. המושג ארוטיקה מכוון בעיקר לדמיון ארוטי ופחות למעשה המין עצמו. כשבאים לטיפול מיני, הרבה פעמים מחפשים ארוטיות, ולכן לא מחפשים בדרך כלל עלייה בכמות יחסי המין אלא באיכות חיי המין, הקשורה בין השאר גם לדמיון הארוטי. הבסיס לארוטיות הוא הדמיון או הפנטזיה והמטרה היא רק עונג.

מה ההבדל בין דמיון לבין פנטזיה?

הדמיון  מאפשר לנו לחיות עם "האמת המרה" הקשורה לבן הזוג.
הפנטזיה היא עיבוד של הדמיון דרך תסריט ההופך את המציאות למשהו מגרה. לכן ,בירידה במיניות בין בני זוג, צריך לעבוד על החייאת הארוטיקה.

בחיינו ישנם לעיתים מעין בלוקים ארוטיים ואלה הבולטים שבהם:

• יחסי הורות" בקשר ובדיבורים בין בני הזוג (קשה לרצות מין עם אמא שלך).

• בלוק תרבותי הקשור בהסתכלות שונה על "תפקיד האישה" בחיי בני הזוג.

• מאבקי כוח ואוטונומיה בין בני הזוג שאינם מאפשרים ארוטיקה.

• מעבר להורות: לאחר לידת הילד הראשון ישנה לעתים קרובות ירידה במיניות. מין אמנם מביא ילדים לעולם, אך ילדים לעתים קרובות הורסים את חיי המין (רגשית ומעשית).

האם הפנטזיה יכולה לשפר את המיניות?

הפנטזיה היא כלי מצוין לשיפור המיניות. הפנטזיה תמיד קשורה להנאה, אין פנטזיה של סבל. היא עוזרת לנו לעקוף פחדים וחששות ומאפשרת לחוות חוויות מיניות באופן מהנה. בזמן פנטזיה, אפשר לקבל (או לשלול) חוויות שליליות שהיו בעבר והיא יכולה להפוך לחוויה מתקנת.

בפנטזיה אפשר ומותר לחרוג מגבולות המוסר והתרבות מבלי לפגוע במציאות. בפנטזיה אין בגידה, כי היא משרתת בעצם את שני בני הזוג. כאשר בני הזוג משתמשים בפנטזיה, המיניות שלהם טובה יותר והיא מושלכת גם כלפי בן או בת הזוג שלהם. זהו חלק חשוב מאד בבריאות המינית.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסלוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש