פורסם בראשונה: 03.04.2013
עדכון אחרון: 24.04.2013
  • זיו לנצ'נר זיו לנצ'נר

אהבה ובריאות הולכות ביחד: מה זוגיות עושה לגוף שלך?

לקריאה נוחה
חוץ מהרצון להיות עם מישהו והאושר שאהבה מביאה לחיים שלך, יש עוד סיבה טובה לרצות זוגיות שאולי לא חשבת עליה: הבריאות שלך. גלה איך אהבה וזוגיות מביאות שקט נפשי, וגם עושות טוב, באמת, למצב הגופני
הזוגיות טובה ללב שלך

בקיצור

1.

גם הגוף וגם הנפש מתפקדים טוב יותר כשאתה אוהב ואהוב. הגוף שלך מרוויח בכל הנוגע ללב וללחץ דם.

2.

ברמה הנפשית, מציאת קשר זוגי טוב מסיר המון לחץ ומפנה מקום להתעסק בקריירה ובלימודים.

3.

אנשים בזוגיות אוהבת גם מחייכים יותר, וגם נראים יותר טוב. היכולת להתמודד עם מתחים באופן חיובי יותר עושה טוב גם לעור הפנים.

​לא חסרים נימוקים משכנעים לקיום מערכת יחסים זוגית החל מהרצון להפיג את הבדידות וכלה בלחץ חברתי ומשפחתי. בנוסף להפגת העצבות של שישי בערב, יכול להיות שלא חשבת על שיפור הבריאות, על הזנקת הקריירה או על איכות חיים שמתבטאת בצחוק מתגלגל.

לא אגיד שדווקא בגלל אלה כדאי לכם לחפש בן או בת זוג, אבל בהחלט קיימים כמה תחומי חיים שיוצאים נשכרים מזוגיות יציבה ומוצלחת. ולא, לא רק סקס. את זה כולם יודעים.

1. לאהוב זה בריא

רופא הנשים שלנו מאשר שבאופן כללי זוגיות טובה תורמת לבריאות תקינה ולתחושה טובה. זה הגיוני, הוא מסביר: כשאנחנו נמצאים במערכת יחסים לא טובה, או לחילופין במצב של בדידות, קיימות השלכות של הצד הרגשי הסובל על הצד הגופני.

מקרים רבים תומכים בכך שמצב הנפש משפיע על מצב הגוף ולהיפך, וקשה להפריד בין השניים. מצב רגשי לא תקין עלול לגרום לדיכאונות, אנרגיות נמוכות והפרעות בשינה.

לעומת זאת, קשר רגשי איכותי מפתח כנראה בתוך הגוף תגובה הורמונלית המשפרת את התחושה הבריאותית הכללית. קיימות גם עדויות שונות לגבי שיפור פיזי במדדים ספציפיים: מחלות לב, לחץ דם ועוד.

2. פנויים־פנויות למשימות אחרות

שקט שמושג בפן הרגשי, מסבירה המטפלת הזוגית והמינית מירי קרייזמן, משתיק "רעשים" שונים בחיינו ומפנה אותנו להשקיע אנרגיות במקומות אחרים: לימודים, עבודה ומסגרות חברתיות.

זה מרגיע לדעת שאנחנו כבר לא צריכים לחפש, להתנהל בשוק הפנויים-פנויות, להיאבק ולהתבאס. המרץ לא מתבזבז עוד במרדף אחר אהבה. כתוצאה מכך, יכולת הריכוז וההתמקדות במשימות משתפרת.

קרייזמן מביאה לדוגמה גבר צעיר, בעל קריירה משגשגת, שהעיד בפניה כי התפנה ללימודים ולעבודה רק בזכות השקט והנינוחות שמספקת לו הזוגיות. "ירד ממני מטען ופתאום יכולתי לעשות גם דברים אחרים, ובהצלחה", הוא אמר.

לדברי המטפלת, מצב זה מאפיין פלח גדול מאוד של אנשים בעיקר בשנות ה־20 וה־30 לחייהם. רבים מגיעים לטיפול ורוצים לדעת אם מערכת היחסים שיש להם היא "זה", או "לא זה". ואם מדובר ב"לא זה", הם שואפים לעזוב ולהמשיך בחיפושים.

3. מחייכים אל העולם (והוא מחייך בחזרה)

זוגיות טובה ויציבה מרגיעה ומעשירה באנרגיות חיוביות, טוענת המומחית. כשנעים וחמים, והזוגיות תומכת, מצב הרוח משתפר. לא סתם נוהגות הסבתות לומר ש"האהבה מחליקה קמטים", אנשים אוהבים אכן נראים טוב מבעבר.

הם מתוחים פחות וצוחקים יותר, גם משטויות. הצחוק מבטא שמחת חיים וגם מקל בהתמודדויות. הומור הוא כלי נפלא לעבור בעזרתו משברים.

כשאדם הנמצא במערכת יחסים אוהבת ובריאה מתעורר בבוקר, הוא יכול להגיד "אני מאושר". האושר הזה, מודה המטפלת, שונה מאדם לאדם, אבל בגדול אלה אותן התחושות: כיף לי, נעים לי ואני פחות עצבני.

כשטוב לנו, סף הרוגז גבוה הרבה יותר. חיים בזוגיות מוצלחת עושים אותנו גם ידידותיים בהרבה לסביבה: רכים, נעימים וסובלניים יותר. פשוט תענוג איתנו.

מעניין מה מצב הזוגיות של מצליחנים גדולים, מהרהרת קרייזמן לסיום. המומחית לא חקרה את העניין, אבל היא סבורה שאם נבדוק, נגלה שרבים מהמצליחנים חיים במערכות יחסים זוגיות מספקות.

נכון, היא מסייגת, יש גם אנשים שתחושת הסיפוק שלהם לא באה מיחסים זוגיים, אלא מתחומים אחרים. אבל בדבר אחד אין ספק: ה"תותחים" האלה לא נמצאים במצב מתמיד של חיפוש אחר זוגיות. מצב כזה לא מאפשר נינוחות ומצליחנות.

ייעוץ מקצועי: מירי קרייזמן

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל