חיפוש

dsdsdsd
מסלול קידום דרך הסדינים

מסלול קידום דרך הסדינים

אם אתה או את נכנסים למיטה כדי להשיג מטרה מסויימת, יש לך בעיה: השימוש בסקס ככלי במערכת היחסים עלול להוביל למקומות מכוערים ובעיקר להצביע על נקודות החולשה של הקשר

קטי קמחי

קטי קמחי

​פה ושם אנחנו קוראים על כוכבניות הוליוודיות שעעשו את דרכן לצמרת דרך מיטות המפיקים. לעתים, יש מצבים בחיים שבהם אנשים מסויימים נכנסים למיטה כדי לקיים יחסים בידיעה ברורה, שבדרך זו ישיגו דברים נוספים.  לפעמים יחסי מין מתערבבים עם עניינים שמוטב להם להישאר מחוץ למיטה. 

"השימוש בסקס ככלי כדי לקבל טובות הנאה, כסף, תשומת לב או מגע הוא בעייתי", מסביר ד"ר צחי בן־ציון, מנהל פורום מין וזוגיות של אתר הכללית: "יחסי־מין זה משהו שעושים לצורך הנאה (או הולדת ילדים) ולא לשום צורך אחר".

כשמדובר בעולם הרווקים, הן נשים והן גברים "משתמשים בגופם" כדי לשרוד בעולם האכזר הזה, וכן, גם סקס הוא דרך להשיג תשומת־לב ואינטימיות. אבל, כשהמניפולציה חודרת אל מערכת היחסים, אנחנו בבעיה.

חברה סיפרה לי שבכל פעם שהיא רוצה משהו גדול באמת, כמו נסיעה לחו"ל או תכשיט יקר, היא מעלה את הנושא בסמוך לסקס. "כשבעלי חרמן", היא מסבירה, "הוא יגיד "כן" להכל, רק שאתן לו כבר".

מצחיק? לא ממש. השימוש בסקס ככלי במערכת היחסים עלול להוביל למקומות מכוערים ובעיקר להצביע על נקודות החולשה של הקשר. ויש לכך גם הוכחות מדעיות: במחקר שבוצע במרכז האוניברסיטאי אריאל שבשומרון נמצא, כי מי שחלשים יותר במערכת היחסים, מפעילים ומשתמשים באסטרטגיה של שכנוע ו/או הטלת סנקציות באמצעות סקס.

הנחת החוקרות, ד"ר יערית בוקק־כהן מן המחלקה לכלכלה ומינהל עסקים וד"ר סבינה ליסיצה מהמחלקה הרב־תחומית במדעי החברה, היתה שבכל מערכת יחסים זוגית קיים מאזן כוחות סמוי בין בני הזוג. כלומר, שגורמים שונים, כמו למשל השכלה והכנסה, תורמים לעמדות־כוח ביחסים, ולצדם קיימים גורמים פסיכולוגיים ורגשיים אחרים, המעורבים אף הם בקביעה "מי מבני־הזוג חזק יותר".

הן הניחו שהצד התלוי יותר רגשית בבת או בבן הזוג האחר, הצד שאוהב את בת או בן הזוג יותר, הוא בעל עמדה של חולשה בזוגיות, ולהיפך - הצד הנחשב למושך יותר מבחינה חיצונית, או הצד שמרגיש שיש לו יותר אפשרויות לסיים את הקשר הנוכחי ולהכיר בת או בן זוג חדשים, הוא בעל העוצמה הרבה יותר.

המרואיינים, מדגם מייצג של 192 זוגות, התבקשו להתייחס להחלטות משותפות שקיבלו בנושא היציאה לחופשה המשותפת האחרונה ולנושאים שעלו במהלך הדיונים, המחלוקות וקבלת ההחלטה, כמו: מיקום החופשה, אופיה, יעד הנסיעה, מקום הלינה והרכב המשתתפים.

בנוסף, התבקשו המשתתפים במחקר לציין האם ובאיזו תדירות הם נוהגים ליזום יחסי־מין או להסכים ליחסי־מין מתוך מטרה לשכנע את בת או בן הזוג לקבל את דעתם לגבי היבטים שונים בהחלטה.

שאלון המחקר כלל ארבע אפשרויות, שמדדו את התדירות לשימוש בסקס בקבוצות: בת או בן הזוג יזם/ה סקס ואמרת כן או לא, את/ה יזמת והיא/הוא אמר/ה כן או לא. המשתתפים התבקשו להצהיר על התדירות לשימוש בארבע צורות התנהגויות אלה בסולם שבין 1 ("לעולם לא") ל-5 ("תמיד").

ניתוח הממצאים העלה, כי בני הזוג שנמצאים בעמדת נחיתות רגשית ופסיכולוגית במאזן הכוח הזוגי נטו יותר להשתמש ביחסי המין לצורך שכנוע.

לא נמצאו הבדלים בין הגברים בעלי העוצמה הנמוכה או הגבוהה בזוגיות, המשתמשים במניפולציית הסקס להשגת מטרותיהם. החוקרות משערות, שהסיבה היא שהדחף המיני אצל הגברים קיים תמיד, והוא תמיד מעוניין בקיום יחסי־מין. למעשה, תוצאות המחקר מצביעות, שרק נשים שהן בעלות העוצמה הזוגית הנמוכה במאזן הכוחות הזוגי, הן אלה המשתמשות במניפולציית הסקס. אגב, אותן בנות־זוג "חלשות" הודו כי הן בהחלט מודעות למניפולציה.

מסבירה ד"ר בוקק-כהן: "באינטואיציה יכולנו לומר שככה הדברים קורים בשטח בחיי היומיום, אך עד כה הנושא לא נבדק על ידי אנשי מחקר. מתוצאות המחקר משתמע, כי סקס הוא מקור לכוח של בני־זוג חלשים בזוגיות".

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש