חיפוש

dsdsdsd
גברים נשים וסקס

סקס, גברים ונשים - מי רוצה את זה יותר?

במילה אחת: גברים. בשתי מילים: גברים, אבל... מתי מתהפכות היוצרות, מה מביא אשה לחפש אובייקט בבר, ואיפה נכנס הרגש בכל זה? דחפים וזוגיות - מיתוסים ומציאות

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

לפנינו שתי דמויות טיפוסיות: 1. גבר - חרמן, חושק, זקוק יותר לסקס, יוזם יותר סקס וגם עושה יותר סקס; 2. אשה - כל האמור לעיל, אבל להיפך, או לפחות - פחות.

שתי הדמויות לא מקריות; הן אפילו מוכרות. השאלה היחידה שנשאלת היא: האם אלו דמויות אמיתיות, מציאותיות, אותנטיות - או רק יצירים של מיתוס חברתי? האם גברים באמת "חמים" יותר מנשים וזקוקים יותר למין, או שכל מקרה לגופו – ולגופה? ואולי בכלל נשים הן שצריכות מין יותר מגברים?

יש משהו במיתוס...

אם שואלים את אנשי המקצוע, לדעה הרווחת "גברים רוצים יותר" יש על מה להתבסס. "זה לא מיתוס. בעיניי זו מציאות, סטטיסטית זו מציאות", אומרת המטפלת הזוגית והמינית מירי קרייזמן. "זה לא מיתוס", מסכים רופא הנשים שלנו "אבל קיימת הגזמה".

לכלל הזה, מציינים שני המומחים, יש יוצאות מהכלל (תרתי משמע, אם יורשה לי). וחוץ מזה, מתברר שהזמן - ורוח הזמן - פועלים את פעולתם ומחוללים שינויים גם כאן.

זה לא אנחנו, זה ההורמונים 

בגלל המבנה ההורמונלי שלהם, גברים זקוקים יותר מנשים לאקט המיני, לחדירה, מסבירה קרייזמן. מה שמניע את הליבידו הוא הטסטוסטרון, הורמון המין הגברי. גברים ניחנים ברמות גבוהות יותר של הורמון זה, ולכן בדרך כלל הדחף המיני והחשק מיני שלהם גבוהים מאלה של נשים.

קרייזמן: "הטסטוסטרון מתחיל לפעול בגיל ההתבגרות ומכלה את עצמו עם מותו של הגבר. מטופל אחד, גבר בן 70, אמר לי פעם בדמעות: 'אלוהים העניש אותי קשות. לקח ממני את היכולת ולא לקח ממני את החשק'".

לעניין הגיל אכן יש משמעות. עם השנים רמות הטסטוסטרון יורדות - ואיתן רמות החשק. "בגיל 40 אתה פחות חרמן מאשר בגיל 17". לעומת זאת, אצל נשים, רמות החשק המיני דווקא נוטות לעלות בשנים אלה. הניסיון, הבשלות, השקט הנפשי והביטחון העצמי שצברו רק תורמים לכך.

הברירה הטבעית

בטבע, אצל היונקים שאנחנו נמנים איתם, הזכר אמור לשלח את זרעו לכמה שיותר כיוונים ולחפש כמה שיותר נקבות לצורך כך. זהו בלי ספק הסבר מבוסס ומשכנע, אבל ספק אם כדאי לנסות אותו בבית כדי להצדיק (מדעית!) אי-נאמנות מינית.

מי מערבב פה סקס ורגש

אצל נשים - כמה פעמים כבר שמענו את המשפט הזה בחיינו - הסיפור שונה. חשק מיני עז, במקרה שלהן, מגיע לטענת קרייזמן ממקום אחר: מהצורך בקרבה, באינטימיות, במגע, בלחוש נאהבת ונחשקת. אצל זו ש"בא לה כל יום", המומחית מסבירה, הנראות של הדברים זהה לנראות שלהם אצל הגברים.

אבל מאחורי הדברים עומד משהו אחר. רגשי. קרייזמן סבורה שכשמדובר בנשים, אין מצב של "אני רוצה היום סקס ולא מעניין אותי כלום" כדחף מיני נטו.

החשק המיני של נשים (רובן, לא כולן) מתודלק בעיקר בחומרים רגשיים: רצון בקבלת יחס, רומנטיקה, חיזור. כשנשים בוגדות, זה קורה בדרך כלל בגלל תשוקה ליחס ולתשומת לב, אותם לא קיבלו בבית.

מצמצמים פערים

עם כל הכבוד לביולוגיה, לפיזיולוגיה, להורמונליות ולאבולוציה, אין להתעלם מהשפעות החברה ובעיקר מהשפעות התרבות המודרנית על התשוקה המגדרית. "כן, בבסיס גברים רוצים יותר", אומר רופא הנשים שלנו, "אבל הדור הצעיר מצמצם את הפערים".

התהליך האבולוציוני, לדבריו, שואב גם מהסביבה האנושית, מהתקשורת הפתוחה, השוטפת והמגוונת. "האינטרנט והטלוויזיה הרב-ערוצית פתחו את הסכרים. הציביליזציה עוברת כל מיני שינויים, ואנחנו לא יודעים איך ולאן בדיוק היא תתפתח. התהליכים האלה משנים גם משהו בבסיס שלנו".

את השלכות השינויים האלה אפשר למצוא, בין השאר, בביטוי החשק המיני של נשים. שכטר: "בעבר, בחורה חרמנית הייתה שומרת את חרמנותה לעצמה או לבן הזוג הרשמי שלה. כיום, סביר שבחורה כזו תצא לבר ותחפש לעצמה אובייקט".

ועדיין, אשה צעירה, מודרנית, משוחררת שכזו, נקלעת לא אחת לקונפליקט רגשי: "היא יכולה להתעורר בכל פעם לצד גבר אחר, לחוש סוג של ריקנות ולשאול את עצמה: מה אני עושה?"

החשקנית, קווים לדמותה

מה, אם כך, הסיפור של הנשים החרמניות? אלו שלא נכנסות למשבצת הבסיסית, המסורתית, של הצריכות-פחות? אלו שזקוקות למין ותובעות אותו לא פחות מהגברים, ואפילו, שומו שמיים, יותר?

המטפלת המינית והזוגית מירי קרייזמן אומרת שאצל אשה כזו, היא תבדוק תמיד מה טיב מערכות היחסים שלה. ההנחה היא שחסר לה בהן משהו שאינו מיני, אלא רגשי.

כנראה זה עניין של חינוך, תפיסה עצמית, ביטחון עצמי, ואולי גם משהו הורמונלי שונה אצלן. זה דבר שאף אחד עוד לא בדק.

ואז צץ הגבר הנכון...

 רופא הנשים שלנו סבור כי ההבדלים בין גברים לבין נשים ברמות החשק המיני מתקיימים גם במערכות יחסים זוגיות ממושכות. ואילו מחקר שנערך בנושא על ידי חוקרים מאוניברסיטת פלורידה מצא כי במערכות יחסים כאלה, גישותיהם של שני בני הזוג כלפי סקס דומות.

שלא במסגרת זוגיות רומנטית, אומרים עורכי המחקר, גברים אכן נוטים יותר לסקס מזדמן, לפרטנריות רבות ככל האפשר ולשימת דגש על ההנאה הגופנית שבסקס. נשים, לעומתם, מדגישות את ההיבטים הרגשיים של הסקס ולא ממהרות לקפוץ למיטה. נשים וגברים, לדברי החוקרים, מפנימים את הכללים החברתיים המצופים מהם ומתנהגים בהתאם.

המצב משתנה כשבחייה של האשה מופיע "הגבר הנכון". במצב כזה, במערכת יחסים זוגית, רומנטית, אינטימית, "מרשה" לעצמה האשה להתחמם ולבטא את מיניותה באופן חופשי יותר, שכן יש לה לגיטימציה חברתית לכך. במסגרת זוגית, מסכמים עורכי המחקר, ובכל הקשור להתנהגות מינית - גברים ונשים מקנים חשיבות רבה יותר לרגשותיהם ולרגשות בני הזוג שלהם מאשר לציפיות חברתיות.

אז מה עושים

למרות מסקנות המחקר, במקרים לא מעטים מתגלעים פערים בצרכים המיניים בתוך מערכות יחסים זוגיות. מירי קרייזמן אומרת שמדובר בבעיה של ממש. אם הגבר רוצה יותר והאשה לא מגלה התנגדות מוחלטת, מציעה לה המטפלת לנסות. עם הזמן והעניין, לפעמים מגיע גם חשק.

שכשהגבר רוצה יותר מהאשה, הבעיה פחות חמורה. הגישור הזה אפשרי רק כשהפער לא גדול מאוד, ושצריך לתת גם לגיטימציה לאוננות של הגבר, בנוסף לפשרת עמק השווה.

לעומת זאת, כשהאשה רוצה סקס יותר מהגבר - המצב קשה יותר. גבר שאין לו חשק ואין לו זקפה, לא יכול לקיים יחסים מלאים. במקרה כזה, הוא מתבקש 'לדאוג' לאשה בדרכים אחרות.

המומחים תמימי דעים בעניין הצורך לדבר על זה: "אם לא תדברו, אין סיכוי שהבעיה תיפתר", מבהירה קרייזמן.  "בזוגיות מינית טובה, הכל על השולחן. צריך לחשוב איך לפתור את הבעיה, לנסות לגוון, ואם לא מצליחים, לפנות לטיפול אצל גורם מקצועי".

ייעוץ מקצועי: מירי קרייזמן

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש