חיפוש

dsdsdsd
המטרוסקסואל

הגבר המטרוסקסואל או: איפה, איפה הם הבחורים ההם?

אחרי שרצינו גבר רגיש, מטופח, נקי, עם דיאודורנט, שלא לובש את הבגדים היישר מסל הכביסה - קיבלנו גבר מלוקק, מפונפן, מוקרם, נטול שיער, מותגי, שיש לו חוצפה להיראות לפעמים יותר טוב מאיתנו. פלא שאנחנו מתגעגעות לישן, השעיר והמוזנח?

קטי קמחי

קטי קמחי

איילת, אשה מקסימה בת 35, עם קריירה נוסקת, שרק עכשיו נפרדה מאהבה בת שלוש שנים, ישבה במרפסת שלנו.

- "נו, אין לכם מישהו להכיר לי?", שאלה בבוטות האופיינית שלה.

- "ברור שיש", מצמצנו לעברה, כשאנחנו מנסים להיזכר בכל חברינו הרווקים. ואז התעוררתי: "יש לי מישהו מדהים", ולנגד עיני עלה הפסיכולוג הקסום והרווק שפגשנו באירוע חברתי לא מזמן: "הוא יפהפה, רגיש ואפילו נגן מחונן".

איילת עפעפה בחוסר סבלנות ואני, דואגת, מיהרתי למלא את השקט: "ויש גם את רונן, שרק עכשיו חזר מ-12 שנה באמסטרדם. גבר מדהים ועדין כל־כך...".

- "די, נו", חתכה איילת "אחרי ערן, אני לא מחפשת גברים כאלה יותר".

- "מה זאת אומרת?", תהיתי, חושבת על ערן, האקס האחרון שלה, גבר מטופח ונאה להדהים. "מה את כן מחפשת?".

- "כאלה", אמרה והצביעה על א' שלי (התפוס!), "קיבוצניק. גבר".

א', שעד אז הפגין אדישות גברית מוחלטת, הרים גבה מופתעת, תוהה אם להיעלב או לא, אבל איילת הבהירה חד־משמעית מה היא צריכה: "גבר פשוט. אחד כזה שיודע לתלות מדף על הקיר ולתקן כיור סתום. גבר שיודע ששערות על הכתפיים זה מקובל, אבל שערות באוזניים פחות. מישהו שייקח את המכונית לטסט ויסמוך עלי ברכישת מצעים חדשים. בקיצור, גבר־גבר שיאפשר לי להיות אשה־אשה".

- "אבל מה עם הפסיכולוג הרגיש", זעקתי בניסיון אחרון, "הוא כל־כך יפה!".

- "לא רוצה גבר יפה", פסקה איילת. "רוצה גבר - שעיר, רחב, שזוף".

- "בקיצור", מלמלתי לעצמי בלחש, "צריך לשדך לה את מוסא המוסכניק".

קווים לדמותו של המטרוסקסואל

המונח "מטרוסקסואל" הוא שילוב של "מטרו" (חלקה הראשון של המילה מטרופולין, עיר גדולה) ו"סקסואל" (מיניות), אשר בנוי בתבנית המקובלת לתיאור נטייה מינית של אדם. מי שטבע את המונח "מטרוסקסואל", היה מארק סימפסון, עיתונאי בריטי, בכתבה שפרסם ב-1994 ביומון הלונדוני "אינדיפנדנט". (רוצה לקרוא את הכתבה? לחץ/י כאן).

תשע שנים אחר־כך, ב-2003, פורסמה ב"ניו־יורק טיימס" כתבה תחת הכותרת "המטרוסקסואלים יוצאים מהארון", והמשיכה להבנות את המושג, ובאותה שנה, אגב, בחרה "האגודה האמריקאית לדיאלקט" במילה "מטרוסקסואל" למילת השנה.

כדי שכולם יבינו על מה מדובר, נוסף תרגום לאותה תופעה חברתית מתפשטת, שהגדיר את המטרוסקסואל כ"גבר הטרוסקסואל שמודע לאופנה, רוכש מותגים, מקדיש זמן ומשאבים לטיפוח גופו ומתגורר במטרופולין".

אז, בקיצור, "מטרוסקסואל" הוא גבר מטופח ש"עובד" בלהיות מטופח. נכון, יש לו עבודה אחרת (והוא יכול להיות הכל החל ממאמן כושר, בנקאי ועד פרסומאי או שחקן) אבל הרבה מאוד זמן, כסף ומאמץ מופנים אל המראה החיצוני שלו. המטרוסקסואל מעודכן בטרנדים אופנתיים וקורא מגזינים, הולך למכוני כושר ולמכוני יופי, מסיר שיער מיותר ומריח טוב יותר מרוב הנשים שסביבו.

אם בעבר מובילי הטרנדים בתחום היו ההומואים, הרי שכיום, גברים רבים שחיים במטרופולין גאים להיות מטרוסקסואלים־הטרוסקסואלים מוצהרים.

איך הגבר המטרוסקסואל משפיע על הזוגיות והמיניות שלנו?

המין היפה מתקשה להיות מוגדר ככזה עם פרוץ הגל המטרוסקסואלי. למה? כי ישנם הרבה גברים שנראים טוב יותר מהנשים שלצידם.

עושה רושם, שלנו, הנשים, רגשות מעורבים בעניין: נכון, אנחנו רוצות אתכם רגישים, ונכון, גבר ריחני שלא לובש את תחתוני הפלנל שאמו קנתה לו לגיוס זה לא רע בכלל, אבל מהצד האחר, בדומה לאיילת, כולנו תוהות האם גבר שלובש חולצת מיקרופייבר סגולה ומורח ליפ־גלוס, באמת יכול להחליף גלגל כשיש פנצ'ר?... ואם התשובה היא לא, נשאלת השאלה מי לעזאזל אמור לעשות את זה, אנחנו?! לא נראה לנו...

איש חכם אמר פעם "היו זהירים עם המשאלות שלכם, הן עלולות להתגשם". אז נכון, חלמנו על גבר רגיש, מגולח וחטוב שגם יודע לבשל, אבל עכשיו אין מי שיוריד את הזבל בדרך למטה, וכשצריך לקחת את המכונית לטסט שום דבר כבר לא מובן מאליו (שלא לדבר על המקרה שבו נעלם קרם הגוף שקנית בדיוטי והעוזרת היא רק החשודה השנייה ברשימה).

בנוסף, עולה סוגיית יחסי־המין, שהרי, אם הקווים נחצו, נשאלת השאלה מי אמור להתחיל עם מי ומי לוקח את הפיקוד על העניינים הכמוסים שבינו ובינה.

על פניו, במיטה, הגבר נשאר גבר והאשה נשארה אשה ובכל זאת, המטרוסקסואלים - ופה חשוב לא להכליל – לפעמים, עלולים להתנהג כך גם במיטה.

היתרון הברור הוא האסתטיקה, כי עם המטרוסקסואל כלי המיטה יהיו תמיד נקיים (ומגוהצים!), ורוב הסיכויים שלא תאלצי להתמודד עם ריח גוף מטריד. מהצד האחר, גבר שמחובר מאוד לאסתטיקה גופנית ולחלק הנשי שבו עלול להיות פחות גברי במיטה. יש נשים שיאהבו להיות הרבה למעלה, ליזום ולפתות ויש, שאפעס, עלולות להתבאס.

"אז את רוצה לנהל, אבל לא את הסקס?..."

 הסקסולוגיות מירי קרייזמן על עוד שתי נקודות ששווה לך לבדוק בינך לבין עצמך

"אני לא יכולה שלא לחשוב, שהתופעה של גבר שמאמץ תכונות שנחשבות נשיות, הוא, אולי, תשובה לאשה שזנחה את 'התפקידים המסורתיים הנשיים' לטובת קריירה, משרות תובעניות ולוח זמנים עמוס", אומרת הסקסולוגית מירי קרייזמן, ממנהלות פורום הסקס והזוגיות שלנו.

"אסור לנו לשכוח שרבות מן הנשים (ביניהן איילת) הן תוצר של חינוך בו היתה חלוקת תפקידים מסורתיים מאוד ברורה בין גברים ונשים. נשים אלה לא יימשכו מינית לָגבר המריח, נטול השיער, שחזר זה עתה מסלון היופי עם שקיות קניות בידיו. דמות הגבר המופנמת אצלה מתחברת לדמויות גבריות מהעבר, דוגמת האב, הדוד או האח הגיבור שהלך לצבא...

"נשים רבות רגילות לגבר היוזם, המוביל, המתעקש גם בחדר השינה. רבות מהן רוצות לשמור על העצמאות המקצועית והכלכלית המבורכת, לא מוכנות לוותר על מקום המחוזרת מהעבר, הנעים, ולהפוך למחזרות ואחראיות על 'ניהול' המיניות".

ומה איתך?​

הגל המטרוסקסואלי, בדומה לכל תופעה, מביא איתו מנעד רחב למדי של התנהגות גברית שנע על הקו שבין גברים שלא עזבו מעולם את הרפת, ומולם, התל־אביבים שאוחזים במנוי למרכז של רונית רפאל.

רוב הגברים, כרגיל, נשארים אי־שם באמצע. וכך, כל זמן שמדובר בגבר מתון, אנחנו, הנשים יכולות ליהנות מגברים ריחניים, מגוהצים ונטולי סנדלים.

אבל בשנים האחרונות התקשורת מטה את המחוג כלפי הגבר המטרוסקסואל, כשהיא מכתירה גברים כמו שלומי סרנגה חלק החזה לסמל סקס. והירידות על מצבו הסניטרי של מוש בן־ארי לא עוזרות בכלל!

וכך, ככל שהטרנד מתחזק, הנשים מצביעות ברגליים, וקולות כמו אלה של איילת מתחילים להישמע. פתאום שנות ה-80' מעלות דוק נוסטלגי בעינינו כשאנחנו נזכרות בימים בהם הגבר הממוצע היה סוג של ניאנדרטל: מסתפק בסנדוויץ עם גבינה צהובה לארוחת בוקר־צהריים־ערב, לובש את החולצה העליונה שבערימה, והורג ג'וקים כשצריך.

ליד גברים כאלה יכולנו ללכת לישון גם בלי להוריד איפור, להיחשב נשיות אפילו אם לא עשינו גבות חודשיים ולקבל מחמאות על רוטב לפסטה שרובו קטשופ.

אז, וזה הדבר החשוב ביותר, היה לנו על מה לקטר באמת. יכולנו לייבב זו לזו על המסריחול שגדל אצלנו בבית אבל להתגאות בעובדה שהתפקיד שלנו בגלגול הזה הוא להפוך אותו ליצור שראוי להיראות בחברה. החיים היו תוכנית "המהפך", והזוכה המאושרת היתה זו שהצליחה להביא את החבר התורן לחתונה של הקולגה, כשהוא לובש ג'ינס ששוויים 800 שקלים.

נכון, לא שכחנו שרצינו אתכם קצת יותר מעודנים, אבל בינינו, כמו שאיילת הסבירה: "גבר סקסי הוא אחד שרואה אותנו בתחתונים ומנסה לקרוע אותם מעלינו, ולא עוצר לבדוק מה רשום על התגית".

מסכימה? תגיבי, אל תשמרי לעצמך את הרגעים המביכים באמת J שתפי שתפי. התעצבנת - תגיבי גם. בטוח יש לך מה להגיד.

קטי קמחי היא כתבת הסקס והזוגיות של " 20 פלוס"

ייעוץ מקצועי: מירי קרייזמן

מירי קרייזמן היא סקסולוגית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש