חיפוש

dsdsdsd
אין כסף אין סקס

אפס בבנק - אפס במיטה?

לפעמים, אם אין כסף אין זקפה. מה עושים כשהמינוס בבנק מוריד לנו גם את הליבידו?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

צרות רבות וצרורות עושה לנו "המצב". כשזה ברמה הלאומית - משבר כלכלי, משק במיתון, בורסה מתמוטטת, ובוודאי כשזה ברמה הפרטית - חובות, פיטורים, הפסדים וקשיי פרנסה, "המצב" פוגע בתחומי חיינו השונים. בין השאר, הוא מחבל גם בזוגיות ובחיי המין הזוגיים. כן, עד שם הוא מגיע.

ד"ר חגית כהנא, גינקולוגית וסקסולוגית, מומחית לרפואת נשים ומיילדות ומנהלת המרפאה לטיפול מיני בבית החולים בילינסון, מכירה היטב את התופעה. היא נתקלת בה לא אחת בקליניקה, בבואה לטפל באנשים או בזוגות הסובלים מקשיים ביחסיהם.

המטופלים, עם זאת, לא מוצאים במקרים רבים את הקשר בין המשבר הכלכלי לבין המשבר בבית, ובעיקר בחדר המיטות. "לא פעם", היא מספרת, 'בא גבר למרפאה ואומר לי: 'התפקוד המיני שלי לא טוב. מה קרה, אני חולה? תעשי לי בבקשה בדיקה'. אחר-כך מתברר שהוא בריא ושהכל בסדר, אבל הוא לא יכול לתפקד כי הוא חרד ולחוץ".

במיטה עם האוברדראפט

המומחית מסבירה כי מה שקורה לנו במצב כלכלי קשה דומה למה שקורה בכל מצב אחר המעורר לחץ, חרדה ואי ודאות. ההשפעה ניכרת בעיקר על גברים, אבל גם על נשים. אצל הגבר יש "בונוס" מיוחד של פגיעה בתפקודו כמפרנס, במקומו בבית, בכבודו העצמי.

"הגבר רואה עצמו כמפרנס גם בעולם המודרני שלנו. זה חלק מתפקידו המסורתי. האין אונות בפרנסה מתבטאת לעיתים גם באין אונות מינית. אצל נשים, זה משפיע על החשק המיני. להן קל יותר להגיד 'לא בא לי, לא נעים לי, לא רוצה'. לגבר זה קשה יותר. הוא רואה בזה פגיעה בגבריות".

קשיים בכיס הפרטי או המשפחתי משפיעים עלינו יותר מקשיים כלכליים-כלליים המטרידים את המשק הישראלי כולו. "רובינו חושבים יותר על עצמנו, על צרכינו, מאשר על הכלל", מבהירה ד"ר כהנא. "מצב הרוח הלאומי", למי שחשש, הוא לא האויב הכי גדול של יחסינו הזוגיים.

אנשים צעירים, נאמר בקבוצת הגיל 30-20, מושפעים אחרת (ולפעמים פחות מושפעים) ממצב כלכלי קשה, בהשוואה לבני העשור שמעליהם, לדוגמה.

הסיבה פשוטה: כל עוד אין הם בעלי משפחות, ופרנסת משפחה אינה רובצת על כתפיהם, יטריד אותם בעיקר הקושי ברכישת מוצרי צריכה נחשקים. "אבל אם יש בעיה כלכלית מוחשית אצל אדם בגיל הזה", מסייגת ד"ר כהנא, "למשל, פיטורים, הוא עשוי לחוש שהוא 'לא שווה', בעיקר כשיש לו חברים נורא מצליחים.

הדבר משפיע, כמובן, על הביטחון העצמי וגם על הליבידו". כשקיימת אחריות לפרנסת משפחה, ההשפעה עוצמתית יותר - ועלולה לפגוע יותר ביחסים הזוגיים ובחיי המין.

אל תקראי לו אפס

בדומה למשברים שונים, התוקפים מסיבות שונות את חיי הזוגיות ואת חיי המין, גם במקרה זה אין סיבה ואין צורך להתייאש ולהרים ידיים. כדי שהבעיות ייפתרו, אומרת ד"ר כהנא, נדרש כל אחד מבני הזוג להעניק תשומת לב רבה למצבו של האחר ולמצב המשותף.

"אם האשה תגיד לבן זוגה: 'חתיכת אפס, אתה לא עובד, לא מרוויח, הפסדת כסף בבורסה והשכן ממול משחק אותה', זה יכול רק להחמיר את המצב. צריכה להיות הבנה לכך שיש בעיה וצריך להתייחס אליה.

אסור להאשים זה את זה, אלא יש לגלות אופטימיות ולהיות חיוביים זה כלפי זה. לעסוק בעיקר בתמיכה הדדית. אחרת, בני הזוג לא יגיעו לשום מקום, מלבד לעוד תסכול, מעבר למה שכבר קיים".

בצד התמיכה הרגשית ההדדית, אמורים בני הזוג להתמודד עם גורמי המצוקה. "צריך לחשוב איך פותרים את הבעיה. למצוא דרכים לחיות בצורה מתאימה, ולשם כך יש לנהל דיאלוג. המטרה היא למצוא פתרונות כלכליים ולהוריד מעל הפרק את נושא ההאשמה".

המטפלת מעירה שאין צורך להעלות לדיון את הבעיות הכלכליות ואת הדרכים להתמודד איתן רגע לפני שהולכים יחד למיטה, אבל באופן כללי (ובמועדים אחרים) חשוב שהדברים יהיו פתוחים ומדוברים.

ולצד הדיבורים, יש גם מעשים: ד"ר כהנא ממליצה על טיפול בשני מחזורים בני עשר דקות כל אחד, כשבכל פעם מנעים אחד מבני הזוג את זמנו של האחר: "המטרה היא לעשות נעים - מהראש ועד כף הרגל, בלי מגע באיברי המין, בלי לנסות לגרות". נכון, זה לא יפחית את המינוס בבנק - אבל אולי יחזק קצת את הביחד.

 זיו לנצ'נר הוא כתב הסקס והזוגיות של "20 פלוס"

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש