חיפוש

dsdsdsd
לאן נעלם הסקס שלכם?

חיי המין זזים לצד

איך ייתכן שאנשים מיניים אינם מקיימים יחסי מין באופן סדיר ומה ניתן לעשות כדי להחזיר את חדוות החיים אל בין הסדינים? המדריך המקוצר לזוגות אוהבים ששכחו ליהנות מסקס

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

​השכנים בקומה ג' נראים כמו זוג מהסרטים. לשניהם פנים יפות, גיזרה, בריאות איתנה, ילדים מוצלחים ומשרות נחשקות.

האם ייתכן שהזוג המושלם הזה מקיים יחסימ מין רק לעתים רחוקות?   

ייתכן מאוד שהתשובה לכך חיובית. ואם אכן כך, הם לא לבד - אלפי זוגות מנהלים חיי משפחה טובים, מתיימרים לקיים חיי זוגיות יפים, אך חיי המין שלהם לוקים בחסר.

מה גורם לאנשים בריאים עם חשק מיני רגיל, להסתפק בפעילות דלה כל כך?   

מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות מראים, שרגשות התאהבות והאהבה שלנו מושפעים ומשופעלים מהורמונים ונוירוטרנסמיטורים שונים. השלב הראשון של ההתאהבות מתאפיין בשכרון חושים וחשק מיני מוגבר ובדרך כלל הוא נמשך מספר חודשים.

ומה קורה בהמשך?   

מערכת היחסים נשענת על  חשק מיני בסיסי. זהו קשר שבו עדיין ישנה אהבה, אך היא מתבשלת על אש קטנה וצריך לערבב את התבשיל בעדינות, כדי לעורר אותה כל פעם מחדש.

חיי היומיום, בעיקר בגלל המתח הביטחוני והכלכלי בארץ, גורמים להופעת חרדות בקרב רבים מאתנו. החרדות המתרוצצות בקרבנו, גורמות לכך שמערכות הגוף צריכות להחליט מה חשוב יותר לתפקוד הבסיסי של הגוף, ועל מה אפשר לוותר. בצורה זאת, מערכות מסוימות מתפקדות על חשבון מערכות אחרות, כמו  המערכת הזוגית-מינית.

מה קורה לתשוקה?   

התשוקה הראשונית החזקה, שבוערת בעוצמה רבה בתחילת  הקשר, דועכת לאיטה. לכן צריך ללבות את אש האהבה. המשימה הזאת אפשרית בתנאי שמדובר בזוגות שהיחסים ביניהם טובים,
הם מנהלים בית ומשפחה לתפארת, דואגים לחינוך ובריאות הילדים ומקפידים על פעילות גופנית לשמירה על בריאותם, אך הקשר המיני נשאר דחוק בצד, נמוך מאוד בסדר העדיפויות.

איך חיי המין זזים לצד?   

חיי היומיום, בעיקר במתח הביטחוני והכלכלי בארץ, גורמים להופעת חרדות בקרב רבים מאתנו. החרדות הללו, המתרוצצות ברבדים שונים במבנה הנפשי שלנו, משפיעות על הגוף, שצריך  להחליט מה חשוב יותר לתפקודו של הגוף, ועל מה אפשר לוותר. כך קורה שמערכות מסוימות מתפקדות על חשבון מערכות אחרות. במצב כזה, אחת המערכות הראשונות להיפגע  היא  המערכת הזוגית-מינית.

איך יכול להיות שלפתע אין חשק לקיים יחסי מין?   

זוגות עם חיי מין דלילים מתרגלים חיש מהר למצב זה ומוצאים שיטות כיצד להימנע מתנאים וסביבה היכולים היכולים לגרור אחריהם מפגש מיני. הדמיון אינו יכול לתאר אלו תרוצים ושיטות מפתחים הזוגות באופן שכלתני או בתת-מודע, כדי שמפגשים מהסוג המיני לא יתרחשו:
א. להתמכר לעבודה ולהקדיש לה שעות ארוכות מחוץ לבית.
ב. ללכת לישון בשעות אחרות, כשאחד מבני הזוג מרגיש שמבחינה פיזיולוגית הוא חייב ללכת לישון מוקדם ואילו השני טוען שיש לו עבודה רבה, שאותה הוא מבצע ביעילות דווקא בשעות הלילה המאוחרות. כתוצאה מכך המפגש במיטה אינו יכול להתאפשר.
ג. נחירות חזקות עלולות לגרום לבני הזוג לישון בחדרים נפרדים, וכתוצאה מכך הם צריכים להשקיע אנרגיה רבה כדי להגיע למצב בו אולי יתקיים מפגש מיני.

האם בני הזוג מאמצים אורח חיים נזירי?   

לעתים רבות יש לבני הזוג חשק מיני, שאינו בא לידי פורקן או מגיע לפורקן באוננות או בחיי מין מחוץ למערכת הזוגית, על אף שבעצם אינם רוצים בכך.

איך משקמים את המערכת הזוגית-מינית?   

הצעד הראשון הוא בדרך כלל לא ספונטני וצריך הרבה הבנה ורצון, לפחות מצד אחד מבני הזוג, כדי להתחיל ולבצע שינויים. הצעד הזה מזכיר במידה רבה את הנסיונות  הבלתי נלאים להוריד במשקל. ברור לכולם, שדיאטה מטורפת במשך שבוע אינה מתכון נכון לירידת משקל  רצינית.

רק איזון אכילה נכון לאורך זמן, בתוספת פעילות גופנית הדרגתית וכל זה תוך מתן תמיכה נפשית, יאפשרו המשכיות שמירת המשקל לאורך זמן.

זה המצב, פחות או יותר, גם בשיקום ובניית חיי המין. אם קשה לרדת במשקל ובעיקר לשמור על משקל יציב ללא יעוץ ותמיכה מקצועיים, קשה שבעתיים לשפר את איכות חיי המין לבד, ללא יעוץ מקצועי.

גם כאשר בני הזוג משפרים את מצבם המיני באופן עצמאי, בלי להשתמש בטיפים הטובים שנותנים אמצעי התקשורת השונים, קשה מאוד לשמר את המצב לאורך זמן. המחקרים ובעיקר
המצב בשטח מוכיחים, שיש צורך בגורם שלישי שיישב בצד, ישקיף וישקף להם בתמונת ראי את מה שקורה ביניהם.

האם המטפל יקבע לנו את חיי המין שלנו?   

השינויים בחיי המין והקצב שלהם, איכות וכמות יחסי המין ואופי הפעילות המינית ייקבעו בסופו של דבר על ידי בני הזוג. אולם כאשר ההכוונה נעשית על ידי איש מקצוע, כל השינויים הופכים לנעימים וקלים יותר לביצוע. אם אין צד שלישי למשימה, הרצון
הראשוני להצליח פחות דומיננטי כיוון שקונפליקטים בין בני הזוג עולים ומפריעים ברצון המשותף לפתרון הבעיה לקראת חיי מין טובים יותר.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש