חיפוש

dsdsdsd
גברים של נשים מבוגרות

היא יכולה להיות אמא שלו...

הם צעירים, נאים, מוצלחים – אבל בראש יש להם מיסיס רובינסון. מה הם מוצאים בהן ולהיפך, ומה פרויד היה אומר על זה?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

תופעת הקוגריות, אופנתית ככל שתהיה, מגרה גם את בלוטות הדמיון והסקרנות ומעוררת שאלה, שבעיני חלק מאיתנו נראית מופרכת: מה הם מוצאים בהן? מה גורם לגבר צעיר להימשך לאישה המבוגרת ממנו ב-15 או 20 שנה? ביניכם, ובוודאי ביניכן, תעלה מיד שאלת הנגד: ולהיפך – זה בסדר? ובכן, לא לצעוק בבקשה. מיד נברר.

המטפלת המינית והזוגית מירי קרייזמן בהחלט מוצאת הבדלים בין המצבים: סיטואציה שבה גבר צעיר נמשך לאישה מבוגרת מאוד לא נפוצה, לדעתה. או בלשון עיתונאית "סיפור של אדם שנשך כלב". לעומת זאת, משיכה של גבר מבוגר לאישה צעירה – הפתעה, הפתעה – היא עניין נפוץ הרבה יותר. "סיפור של כלב שהריח אדם", קרייזמן מציירת.

להיפך זה אחרת לגמרי

את הבסיס להסבר ניתן כנראה למצוא בבסיס שלנו – הביולוגי והאבולוציוני. אם תפקידנו עלי אדמות הוא להמשיך את הגזע, מסבירה המומחית, הרי שאישה צעירה יכולה לעשות זאת ואישה מבוגרת לא. גבר, הרי לנו עוד פיסת אי צדק מגדרי, יכול טכנית להפרות עד יומו האחרון, גם אם איכות הזרע שלו יורדת עם השנים.

נקודת המוצא, אם כך, היא הלגיטימציה הביולוגית שניתנת לפער הגילים הזה: גבר, כל גבר, לוקח אישה צעירה כדי להפרותה.

מכאן נגזרו ההשלכות הסוציולוגיות של הסיפור. גם חברתית, קיימת לגיטימציה לתופעת הזיווג בין גבר מבוגר לבין אישה צעירה. החברה האנושית אימצה את העיקרון הביולוגי בלי לחשוב יותר מדי.

גברים רבים, כפי שכולנו יודעים (בשמחה או בכעס), רואים ביחסים עם אישה צעירה הישג, סמל לגבריות חיה ובועטת, שימור מעיין הנעורים. לא קשה להבין לפעמים מה מושך אותם לשם. הצד של הנשים הצעירות ברור פחות. מה גורם לאישה צעירה לחשוק בגבר מדגם ישן הרבה יותר?

תמונת מראה של עצמנו

קרייזמן מאמינה בתיאוריית "סחר החליפין בתוך הזוגיות". לא נשמע רומנטי, אבל מאוד מציאותי: כל צד ביחסים נותן משהו – ומקבל משהו בתמורה. לא תמצא בחורה צעירה, משכילה, יפה ומושכת מסתובבת עם גבר נמוך, קירח ועני בן 65, מדגימה המטפלת.

לעומת זאת, היא עשויה להסתובב עם גבר מצליח, כזה שמביא איתו כסף והנאות חומריות, או לחילופין, כריזמה רבה בזכות מעמדו החברתי והמקצועי. ורצוי גם וגם. כי כל אחד מאלה, ובוודאי שניהם יחד, הם גורמי משיכה מבחינתה.

ואמנם, מדובר לא רק, או לא תמיד, בחיי המותרות ובמעמד הכלכלי שגבר מצליח יכול להציע. אצל נשים, לחלק הרגשי והמנטלי יש משקל רב יותר במשיכה. גורם המשיכה הוא לא בהכרח הפיזיולוגיה של האדם שמולן. גם לפרסום, לעוצמה כלכלית, חברתית, מקצועית, יש השפעה משיכתית לא מעטה.

קרייזמן מתארת תופעה מעניינת המכונה MIRRORING: אנחנו מסתכלים על בן זוגנו ורואים את עצמנו בתמונת המראה שהוא משקף. מעריכים את עצמנו דרכו, באמצעותו. אם אני הולכת עם מצליחן, תאמר לעצמה אישה במקרים מסוימים, זה מחמיא לי. אני חשה בעלת משמעות, חשובה, מצליחה בעצמי. עובדה שמכולן הוא בחר בי. וכך, תחושת הערך העצמי שלה עולה.

נועד לגדולות

אבל במציאות שלנו אנשים גם נושכים כלבים, וגברים צעירים נמשכים לעתים – גם אם לעתים רחוקות – לנשים מבוגרות יותר. אין הסבר "הגיוני" למצב בו גבר בן 30, שיכול להשיג בת זוג בת 25, יבחר דווקא אישה בת 50.

ביולוגית, מסבירה קרייזמן, היא כבר לא תוכל להעמיד לו צאצאים. ומהבחינות החברתית והמשפחתית, החיבור לא יתקבל היטב. יש להניח שזוג כזה לא יהיה מעורה חברתית, שכן בחוג שלו תיתפס בת זוגו כאחת ש"יכולה להיות אמא שלו" (וביולוגית, היא אכן יכולה), ובחוג שלה יראו בו ילד – גם כאן, במידה מסוימת של צדק. ועל התייחסות המשפחות אין צורך להרחיב את הדיבור. ידמיין כל אחד מאיתנו את תגובת אמו לסיטואציה מסוג זה.

חיבורים כאלה מתקיימים בכל זאת, אומרת המומחית, כשמתקיים אצל הגבר אחד המצבים הקיצוניים הבאים:

חולשה – גבר שחש "אני לוזר. זה מה שאני מסוגל להשיג". בתפיסתו הסובייקטיבית, הגבר הזה לא מספיק (נאה / חכם / מוצלח / עשיר וכו') כדי למצוא לעצמו אישה צעירה. ייתכן גם שגבר כזה נושא עיניים אל האישה הבשלה כבעלת ניסיון וידע, והוא נמשך אל יכולתה ללמדו את רזי המין והאהבה.

הליכה נגד הזרם – טיפוס ש"שם קצוץ על העולם". גבר שאומר לעצמו, אותי לא יתייגו. יש לי אג'נדה אחרת, מכירים אותי כשונה, אני חי את חיי. בכך יש, כמובן, אמירה מתריסה נגד העולם ומוסכמותיו.

חסכים – מקרים בהם גבר סובל ממחסור בדמות אמהית, בחום אמהי. ייתכן שהגבר גדל ללא אם, ובכל מקרה, הוא מאופיין בחוסר ביטחון. כאן העלילה מסתבכת עוד יותר, שכן אם המשיכה היא לדמות אם, עלול להיות קושי בקיום מערכת יחסים רומנטית ומינית.

בין הקטבים האלה ישנם מקרים פחות קיצוניים – אבל גם פחות נפוצים. כלומר, מקרים נדירים ביותר. אלה הם הסיפורים שבהם גבר צעיר אכן מתאהב – כן, פשוט מתאהב – באישה המבוגרת ממנו משמעותית.

בעידן שלנו, אישה בת 50 יכולה להיראות מצוין, גם בזכות המודעות לתרבות הגוף והודות לנפלאות הפלסטיקה. ואם בנוסף היא חכמה, נחמדה, מצליחה (כן, יש כאלה!) – גברבר הצעיר ממנה ב-20 שנה עשוי להיות מעוניין בה. וכשזה קורה, יסביר הגבר לעצמו ולסביבתו: אני לא מסתכל על הגיל. התאהבתי באישה, שבמקרה היא גם מבוגרת. לא אסיים את הקשר איתה רק משום שתאריך הלידה שלה מוקדם (ועוד איך מוקדם) משלי.

הפער עוד יעמיק

אז למה לא, בעצם? כי סיפור האהבה של הבחור והבשלה, שפגשנו זה עתה, לא יצעד ברוב המקרים לעבר הפי אנד. נוסף על כל הקשיים שמזמן להם ההווה – בארוחות משפחתיות, ביציאות עם החבר'ה ואפילו ברחוב – העתיד צופן בעיות גדולות עוד יותר. וזה, אגב, נכון גם לגבי יחסים בין נשים צעירות לבין גברים מבוגרים.

הפרש הגילים נשמר, קרייזמן מסבירה, אבל הפערים נעשים משמעותיים יותר. כשהוא יהיה בן 40, היא תהיה כבר בת 60 – והדברים ייראו אחרת, תרתי משמע. השנים לא עושות טוב לפער, ולכן עדיף לא ליצור אותו מלכתחילה. 

ייעוץ מקצועי: מירי קרייזמן

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש