חיפוש

dsdsdsd
ילד יחיד - איזה בן זוג תגדל להיות?

ילד יחיד: מבוגר בודד או מאושר?

יש מי שאומרים שילד יחיד יהיה בודד בלי אחים ואחיות לצדו. מצד שני יש הסברים על כך שבמקרה שלו או שלה ההורים לא צריכים לחלוק את תשומת הלב והמשאבים עם ילדים נוספים. ולאילו בני זוג הופכים הילדים היחידים, ומתי הזוגיות כן עלולה להיות מאתגרת?

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

פעם התפיסה הייתה שילד יחיד נוטה להתבודד, לא לומד להתחלק בצעירותו עם אחרים ולכן גדל להיות מבוגר אנוכי ומפונק.

02

כיום התפיסה גמישה יותר. אם ההורים יחנכו את הילד באהבה אך גם ילמדו אותו לחלוק ולדחות סיפוקים, רוב הסיכויים שיהיה בסדר.

03

ילדים יחידים נוטים להצליח בקריירה. הם יכולים להיות מאתגרים בזוגיות, אם הם כן תובעניים. לפעמים קורה ההפך והם חסרי אנוכיות.

"אתה לא בן יחיד!" "את לא בת יחידה!" איזו הערה מעצבנת. היא גם שחוקה ויש בה גם יסוד של ביקורת על ילדים יחידים, מעין הצהרה על פינוק ואגוצנטריות שמגיעים עם היעדר אחים או אחיות. האם היא מוצדקת?

את הגישה המסורתית בנושא ייצג הפסיכולוג האמריקאי גרנוויל סטנלי הול. הוא קבע בתחילת המאה ה־20 שילדים לא גדלו לצד אחים נוטים למוזרות ולהתבודדות, מתקשים להשתלב חברתית ועלולים להפוך למבוגרים אנשים אגואיסטים שמרוכזים בעצמם.

לפני שתוציאו את הקלשונים בזעם מוצדק על ההכללה הזו, לצד תפיסות כאלו ניכרת בשנים האחרונות גישה אחרת, שכופרת בייחוס חסרונות ומגבלות לילדים יחידים ומצביעה דווקא על היתרונות שיש להם על פני האחרים.

גם המטפלת הזוגית והמינית מירי קרייזמן מבקשת להימנע מהכללות גורפות ומדגישה שלא כל המקרים מייצגים את הקו הכללי. כמי שנסמכת על התיאוריה של אדלר, שעסק רבות במערך המשפחתי ובמיקום הילד בתוכו היא סבורה שבדרך כלל קיימים הבדלים משמעותיים בין ילדים שגדלו כיחידים לבין אלה שגדלו במחיצת אחים ואחיות.

האם ילד יחיד יגדל להיות מבוגר מפונק?

כל הילדים - יחידים ולא יחידים - יקרים להוריהם. אבל ילדים יחידים זוכים לכל ההשקעה ותשומת הלב של ההורים ולא נאלצים לחלוק אותה עם אחים או אחיות. הם לא מכירים משפטים כמו "כשאסיים עם דורית, אגיע אליך". הבית עבור ילד הוא העולם, וילד אחד ויחיד גדל באופן בלתי נמנע כמעט כ"מרכז העולם".

המשפחה היא המעבדה שבה הילד לומד את יחסי הגומלין של חייו. לדוגמה, הוא עשוי ללמוד שם שלא תמיד מתמלאים רצונותיו ושעליו לוותר לפעמים לאחיו או לאחיותיו, לחלוק איתם רכוש כומ החדר, הצעצועים, הטאבלט וכדומה.

משקל השנים הראשונות בחיינו הוא המכריע ביותר ובדרך כלל הן אלה מעצבות אותנו, את אישיותנו ובמובנים רבים את המשך הדרך שלנו בחיים.

ילד שגדל כיחיד הוא במקרים רבים אדם שלא התנסה בהתנסויות אלמנטריות מסוימות, שאחרים מתנסים בהן, לרע ולטוב. הוא מחמיץ גם את חוויית החיים במחיצת אחים ששומרים זה על זה, דואגים זה לזה ומבלים זה עם זה. קבוצת השווים - בגן, בבית הספר - לא משמשת תחליף כי היא משנית למשפחה ולהתרחשות בבית.

בתחום הבין־אישי ילד יחיד עלול להיתקל בבעיות בקשריו עם אנשים אחרים. אם אכן גדל כמי שכל רצונותיו מתממשים והתרגל לכך, הוא יביא את ראיית העולם הזו לכל מקום ויתנהל על פי צרכיו ובהתאם לנוחות האישית שלו. כשאלה פני הדברים, לא תמיד האדם מבין עד כמה הוא אגוצנטרי ומפונק. זוהי המציאות אותה הוא מכיר.

כמה יתרונות של ילדים יחידים  

המצב לא מוכרח להיות כזה. אם ההורים של הילד היחיד מודעים לאתגר המובנה בגידולו הם יכולים להתנהל בצורה מכוונת ויזומה כדי שלא ליפול למקומות אליהם נופלים באופן טבעי.

הם יקפידו לא למלא כל רצון שלו ולא להיענות לכל גחמה, יגרמו לו להבין שלא הכול מגיע לו ושאין לו זכויות יתר בעולם, ילמדו אותו לחלוק וגם לוותר.

זה עלול לגרום לתסכול, נכון, מעירה קרייזמן, אבל תסכול יכול להיות גם עניין בונה. מבוגרים מפונקים היו ברוב המקרים ילדים שלא תסכלו אותם.

מחקרים עדכניים מצביעים על כך שילדים יחידים נהנים גם מיתרונות על פני ילדים שגדלו במחיצת אחים. הסוציולוגית האמריקאית ג'ודית בלייק חקרה נתונים לפיהם ילדים יחידים מגיעים בלימודים ובעבודה לתוצאות טובות יותר מאלה של ילדים אחרים.

לשיטתה ילדים נוספים במשפחה מדללים את משאבי הזמן, תשומת הלב והאמצעים הכלכליים של הוריהם. על רקע זה היא טוענת שילד יחיד זוכה ל"זמן הורים" גבוה ב־50 אחוז מזה שזוכה לו ילד במשפחה בת שני ילדים, וגבוה הרבה יותר מזה שזוכה לו ילד במשפחה בת כמה ילדים.

קרייזמן מסכימה בהחלט לניתוח הזה. אמנם חששם של הורים לילד אחד כי לא ימצאו עוד "תאים לאהבה" עבור ילדיהם הבאים מופרך ברוב המקרים, אבל משאביהם השונים, שהושקעו בילד היחיד, ייאלצו לאחר הלידות הבאות להתחלק בין שני ילדים או יותר.

ילד יחיד זוכה בכל הקופה, וההשקעה הזאת נושאת פרי. ילדים יחידים רבים גדלים להיות מוצלחים מאוד בלימודים ובקריירה.   

איזה בן זוג יהיה בן יחיד?

מערכות יחסים מושפעות במידה לא מעטה מהאופן שבו גדל כל אחד מבני הזוג. מי שגדל כילד יחיד ומפונק עשוי להתנהל כך גם בקשר הזוגי. ייתכן שלא יכיר מספיק בצרכיהם של בן או בת הזוג, יתקשה בוויתורים ולא ימהר לחלוק משאבים, ולחילופין, לחלוק נטל.

אגב, גם הורות של אדם כזה תושפע מתנאי הגידול שלו. הוא עשוי להעניק לילדיו ולעזור להם - אבל עד גבול מסוים, שלא חוצה את קו הנוחות שלו.

הזוגיות במקרה כזה תהיה מאתגרת, מבהירה המומחית. משמעותית מאוד בסיפור תהיה אישיותו של הפרטנר: אם הוא אדם מרצה שגוזר את תחושת הערך שלו מריצוי האחר, הזוגיות עשויה לעבוד היטב בתנאים אלה.

אבל לא תמיד בן הזוג שואף לרצות ולכן במערכות יחסים רבות מתעוררות בעיות. ואז נשאלת השאלה, עד כמה בן זוגו של היחיד מוכן ומעוניין להציב מראה מול פניו ולהתעמת איתו. לעיתים בן הזוג מאתר את הקושי בשלב מוקדם של היחסים, מאיר אותו ומבקש לבדוק מה קורה.

כדי להתגבר על הבעיה, צריך הבן היחיד להבין תחילה שלא כל רצונותיו במערכת היחסים יכולים להתממש, שהזוגיות לא תכיל בהצלחה את התובענות שלו - ולהתחיל להתנהל בהתאם. 

האתגר במערכות יחסים כאלה משותף לשני בני הזוג. לא רק מהבן היחיד או הבת היחידה נדרשת התמודדות. על בני זוגם להבין מה מקורם של הדברים ולהכיר בכך שהם לא נעשים מתוך רוע.

עליהם להבין עם מי בחרו לחיות ולפעמים להבין גם שהבחירה הזו לא נעשתה במקרה. רצוי שבן הזוג של היחיד ישקף את תחושותיו במצב בו מצופה ממנו לספק את כל הדרישות וכל הגחמות.

כל אחד מבני הזוג אמור לזוז מעט לכיוונו של האחר. זו עבודה קשה ולא תמיד מסוגל הזוג לבצע אותה בכוחות עצמו. הדבר תלוי בחומרת הבעיה וגם באישיותם של המשתתפים וביכולתם להתמודד עם המשימה. לעיתים אין מנוס מטיפול.

לא כל הילדים היחידים זהים

לטיפול מגיעים בני זוג ברוב המקרים כשאחד מהם זועם על האנוכיות של האחר, או כשהאחר מתוסכל מכך שהוא לא מקבל את הדרוש (והמגיע!) לו במערכת היחסים. מטרת המטפלת תהיה יצירת הבנה של המתרחש ואף שינוי התודעה.

אגב, זה יכול להיות גם טיפול יחיד אליו יגיעו למשל הבן היחיד, או הבת היחידה, שאינם מבינים מדוע הם לא מצליחים להשיג זוגיות ראויה, למה בורחים מהם, או איך זה שבזוגיות קיימת הם לא זוכים לסיפוק צרכיהם.

בטיפול כזה, ובוודאי בטיפול זוגי, ישקף המטפל למטופלים את המצב ויעמת אותם עם מציאות שונה מזו שהם רגילים לראות. הכלי יכול להיות בין השאר טכניקה שבה מתבקש המטופל להציג את הבעיה מנקודת מבטו של בן הזוג, לדבר בשמו. בכך, עשויות להתעורר מודעות לעובדה שלאחר יש קושי והבנה של הקושי הזה.

ויש גם מקרים אחרים שבהם האדם שגדל כילד יחיד לא נהנה מכך. הוא חש בדידות בילדותו וגם קנאה בחברים שהיו להם אחים ואחיות. אדם כזה עשוי לבצע במו ידיו תפנית מלאה, ומתוך שמחה אמיתית על נוכחותו של האחר בחייו, להשקיע המון בקשר הזוגי ובמערכת המשפחתית ולהימנע מכל גילוי של אגואיזם או פינוק.

אלה, לדעת קרייזמן, חלק מהמקרים המשתקפים במחקרים המצביעים על ילדים יחידים שאינם מאופיינים בתובענות.

ייעוץ מקצועי: מירי קרייזמן

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש