חיפוש

dsdsdsd
עובדות על אורגזמה

אורגזמה: עובדות ששווה לך לדעת

עיתונאית אמריקנית צללה לתוך מאה שנים של מחקרים על אודות המיניות האנושית והגיחה עם עשרה נתונים מפתיעים בנושא האהוב על כולנו. ויש גם נקודה ישראלית (אפילו שתיים), וגם וידאו...

קטי קמחי

קטי קמחי

סקס־אפ קומדי? מסתבר שיש עוד אנשים שאוהבים לדבר וללמד על סקס, כמו ד"ר צחי בן־ציון שלנו, ושעוברים טוב מצלמה.

קחו לדוגמה את העיתונאית האמריקנית מרי רואץ'. מחברת הספר "דפיקה" (Bonk). היא צללה לתוך מאה שנים של מחקרים מדעיים אודות המיניות האנושית והגיחה משם, בין השאר, עם עוד כמה עובדות וזוטות מפתיעות (חלקן, אפשר להודות, אזוטריות למדי) בענייני מין ומיניות, שאותן היא מביאה בהרצאתה הפופולרית שדי חייבים לראות. לנוחות העצלנים (ולאלה שלא מבינים אנגלית), קבלו קטעים נבחרים. 

לחץ/י כדי לצפות בווידאו של מארי רואץ'...

1. אנחנו מאוננים כבר ברחם

רואץ' פותחת את הרצאתה בצילום אולטרה־סאונד שמראה בדיוק את זה (מדובר בעובר זכר...). ד"ר בן־ציון שמח להביא את הצד הישראלי בכל הסיפור: האחראי לגילוי הממצא הזה הוא פרופ' ישראל מייזנר, ממובילי נושא האולטרה־סאונד המיילדותי ומנהל היחידה לעל־קול במיילדות וגינקולוגיה במחלקה לרפואת נשים ויילוד במרכז הרפואי "רבין", מקבוצת כללית.

2. לא צריך איבר מין כדי להגיע לאורגזמה

"אורגזמה היא רפלקס שקשור במערכות שאנו לא שולטים בהן בצורה מודעת כמו מערכת העיכול, מנגנון הנשימה, קצב הלב והעוררות המינית", אומרת רואץ' בווידאו המומלץ (כבר הזכרנו?) היא מספרת, למשל, על החוקר המיניות האמריקני החלוצי, ד"ר אלפרד קינסי, מייסד ענף הסקסולוגיה, שתיעד אשה שהגיעה לאורגזמה מליטוף הגבה.

האורגזמה המשונה ביותר שנתקלה בה, לדבריה, שייכת לאשה שחוותה אורגזמה בכל פעם שצחצחה שיניים. "הייתם חושבים שלאותה אשה תהיה היגיינת פה מושלמת, נכון?", שואלת רואץ', "אבל היא דווקא חשבה שהיא רדופה על־ידי שדים ועברה לשטיפות פה דנטליות בלבד. עצוב".

אשה אחרת שפגשה, הגיעה לאורגזמה רק בכוח המחשבה. "ישבנו במסעדה, אכלנו סושי, ושאלתי אותה אם היא יכולה לעשות את זה עכשיו, כרגע, והיא אמרה: 'כן, אבל אני מעדיפה לסיים את הארוחה שלי, אם לא אכפת לך'. בהמשך היא הדגימה לי את העניין על ספסל בחוץ. זה היה מדהים, לקח לה בערך דקה. שאלתי אותה אם היא עושה את זה כל הזמן, והיא אמרה שלא, שעד שהיא מגיעה הביתה היא עייפה מדי. היא סיפרה שהפעם האחרונה שהיא עשתה את זה היתה על הרכבת בדיסנילנד".

3. אפשר לחוות אורגזמה גם לאחר המוות

נו טוב, לחוות זו אולי לא המילה המדויקת, אבל אפשר.

יש אזורים הממוקמים לאורך חוט השדרה שגירויים מביא לאורגזמה. קוראים להם מוקדי אורגזמה. למעשה, אפשר לעורר אותם בעזרת מחט אלקטרודה, המוחדרת לגב בהרדמה, ואז, פשוט חווים אורגזמה. גם במי שמוגדרים מתים אפשר לעורר רפלקסים הקשורים בעמוד השדרה, כמו "רפלקס לזרוס" (שבו הידיים שהיו מונחות ליד המיטה מתרוממות מאליהן ומתמקמות על החזה בהצלבה).

רואץ' הסקרנית מדווחת, כי סיקרנה אותה מאוד השאלה "מדוע, אם אפשר לעורר את 'רפלקס לזרוס' אצל המתים, אי־אפשר לעורר את רפלקס האורגזמה? "שאלתי מומחה למוות מוחי, האם יוכל לעורר אורגזמה אצל אדם שמת מוחית, והוא ענה שבהחלט כן. זה כמובן לא יהיה כל־כך כיף למי שמת, אבל עדיין, התגובה העצבית תוגדר כאורגזמה. הצעתי לחוקר שעבדתי איתו בענייני אורגזמות את העניין כנושא למחקר והוא ענה לי, 'בשמחה, רק שאת תהיי זו שתבקש את אישור המשפחות לניסוי הזה'".

4. "אורגזמה יכולה לתרום לריח טוב מהפה"

"הסופר תיאודור ונדוולדה כתב שניתן להריח ריח קל של זרע מפיה של האשה כשעה אחרי סיום יחסי המין", מספרת רואץ'. "לדבריו, ניתן להבחין בין זרע של גבר צעיר, שיש לו ריח רענן מעורר וגברי, לבין זרע של גבר מבוגר שהוגדר בעיניו כניחוח של פריחתו של עץ הערמון הספרדי". ד"ר בן ציון מוסיף ומדגיש שזו אנקדוטה נחמדה, אבל בינתיים לכל הפחות, אין לה כל ביסוס מדעי (שוב, במקרה שאת מחפשת נושא למחקר...)

5. אורגזמה עשויה לרפא התקפי־שיהוקים

ולנקודה הישראלית השנייה: רואץ' מספרת כי ב-1999 לקה גבר ישראלי בהתקף שיהוקים. לאחר מספר ימים של שיהוקים בלתי־פוסקים, אשתו של אותו גבר החליטה לנסות ולהרגיע את בעלה המיואש בסקס אוראלי מושקע במיוחד – והתקף השיהוקים חלף עבר... הגבר סיפר זאת לרופא המשפחה שלו, ד"ר רוני פלג, מנהל מרפאה לרפואת המשפחה בבאר־שבע והרופא פרסם את הממצא במאמר בכתב עת קנדי תחת הכותרת: "יחסי־מין מרפאים התקפי־שיהוקים". "אני אוהבת מאוד את המאמר הזה", מתוודה רואץ', "בעיקר את החלק שבו כתוב ש'משהקים שאינם נשואים יכולים לנסות אוננות'". אגב, מאז אותו פרסום דווח בספרות המדעית על מקרים נוספים שבהם סייעה אורגזמה בריפוי התקפי־שיהוקים.

6. אורגזמה עשויה לשפר את הפוריות

"בתחילת המאה הקודמת האמינו גינקולוגים שהאורגזמה הנשית גורמת לכיווץ נרתיקי ששואב את הזרע במעלה צוואר הרחם היישר אל הביצית", לוקחת אותנו רואץ' אחורה בזמן. "עוד בתקופת אבי הרפואה, היפוקרטס, האמינו מרפאים שהאורגזמה הנשית לא רק מסייעת, אלא חיונית להתעברות. אבל בשנות ה־50 של המאה הקודמת, וויליאם מאסטרס ווירג'יניה ג'ונסון, גינקולוג ופסיכולוגית אמריקאיים שחקרו את הפסיכופיזיולוגיה של המיניות האנושית, היו סקפטיים בקשר לתיאוריות השאיבה. הם החליטו לחקור אותה.

"השניים הזמינו נשים למעבדה ויצרו זרע מלאכותי שאותו ניתן היה לראות במכשיר רנטגן. הם הושיבו נשים לאונן מול המכשיר ולא מצאו שום הוכחות לתיאוריה". בשלב הזה, את, או אתה, בוודאי תוהים, איך מייצרים זרע מלאכותי, וגם לזה יש לרואץ' תשובה: קמח ומים, או עמילן ומים בכמות של שפיכה אחת.

אבל צחוק צחוק, יש גם דרך אחרת שבה, לפי אחת ההשערות המדעיות, אורגזמה מעודדת פוריות ובה מעורבים דווקא גברים. זרע ש"יושב" בגוף שבוע ויותר מאבד חלק מתכונות הפוריות שלו. הסקסולוג האנגלי רוי לוין העלה את ההשערה, שזו הסיבה האבולוציונית שגברים הם מאוננים כל־כך נלהבים. לפי קו מחשבה זה, אוננות מרובה מבטיחה  את הימצאותם של זרעונים טריים, פעילים, נמרצים ובעלי יכולת שחייה מרשימה בכל רגע נתון (פחות או יותר...).

אז הנה, יש לך גם תירוץ אבולוציוני...

7. לפחות אצל חיות, אורגזמה משפרת את אחוז ההפריה

רואץ' מספרת בהרצאתה, כי מדענים בדנמרק חקרו מצאו שאם מגרים חזירה בזמן ההזרעה, אחוז ההפריות עולה ב־6% ונולדים יותר חזירונים. בנוסף נמצאו חמש "נקודות מיטביות" בגוף החיה, שבהן יש לגרות אותה כדי להגיע להפריה מיטבית. איגוד מגדלי החזירים הדני אף הפיץ בין איכרי דנמרק די.וי.די המוקדש למטרה זו כולה.

8. היו כבר חוקרים שראו אורגזמה נשית מקרוב. מקרוב מאוד למען האמת

רואץ' מספרת שבשנות ה־50 החליט צוות החוקרים מאסטרס וג'ונסון לבדוק את כל מעגל העוררות המינית האנושית. אבל מכיוון שהאורגזמה הנשית מתרחשת בתוך הגוף, פיתחו השניים מכשיר שהוא מצלמה ופנס שמעוצבים בצורת איבר מין גברי. "לרוע המזל, השניים פירקו את היצירה בתום השימוש".

9. זה לא נכון שנקבות של חיות לא נהנות מאורגזמה

חיות פשוט לא מפגינות רגשות כמונו (בני האדם) בעזרת שרירי הפנים, הן משתמשות בסימנים אחרים (אבל את ההסבר לזה, וגם את התמונות, באמת כדאי לראות בווידאו...).

10. לאורגזמה יש גם טווח (ולפעמים הוא אפילו מרשים)

יום בהיר אחד, החליט החוקר קינסי ללמוד על המרחק שאליו מגיעה השפיכה גברית, וזאת כחלק מחקר התיאוריה שלפיה העוצמה שבה הזרע מוטח אל מול צוואר הרחם היא מרכיב חשוב במידת הפוריות. הוא קיבץ במעבדה שלו 300 גברים, סרט מדידה ומצלמה, וגילה שאצל שלושה רבעים מהגברים נוזל הזרע נשפך החוצה בזרם מדולדל ולא בכוח רב. עם זאת, בין הגומרים היה אחד שהגיע לשיא המרשים של כמעט 2.5 מטר. בתיאור המחקר, מספרת רואץ', הדגיש קינסי כי "שני שטיחים הונחו על הרצפה, לצרכי הגנה'". לדברי העיתונאים האמריקנית, "זו השורה השנייה האהובה עלי ביותר בכתביו. השורה הראשונה היא 'פירורי גבינה שהונחו בפני שני עכברים מזדווגים הסיטו את תשומת ליבה של הנקבה, אבל לא את זו של הזכר'". אגב, ראיתם את הקטע הרלוונטי בסרטי  "עושים סקס עם צחי"?

קטי קמחי היא כתבת הסקס והזוגיות של "20 פלוס"

ייעוץ מקצועי: ד"ר צחי בן־ציון, שרי לביא

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש