פורסם בראשונה: 09.05.2012
עדכון אחרון: 27.07.2015
  • דוקטור ירון בוקר ד"ר ירון בוקר

מה בין חיסון הפפילומה והרגלי המין שלך?

לקריאה נוחה
האם חיסון נגד וירוס הפפילומה השפיע על הרגלי המין של הנערות ושל הנשים שקיבלו אותו? האם הוא נותן לגיטמציה לנהל חיי מין לא אחראיים? מחקר אמריקאי בדק את השאלות האלה בדיוק. התוצאות בפנים

בקיצור

1.

נגיף הפפילומה: לנגיף זנים שונים, וכמה מהם אחראים ליבלות על איברי המין, לנגעים טרום ממאירים בצוואר הרחם ולסרטן צוואר הרחם.

2.

איך נדבקים בנגיף? פרטנרים רבים, יחסי מין לא מוגנים. איך אפשר להתגונן? באמצעות חיסון הניתן לילדות מגיל 10 ולנשים עד גיל 44.

3.

סקס אחרי החיסון: למרות החשש כי החיסון ייתן לגיטימציה לנשים להחליף פרטנרים מיניים בקצב מוגבר, סקר שנערך מוכיח שלחשש הזה אין יסוד.

מהו נגיף הפפילומה?

נגיף הפפילומה (HPV - Human Papilloma Virus) נחשב לזיהום השכיח ביותר המועבר במגע מיני בעולם המערבי ולמחולל של סרטן צוואר הרחם. קיימים יותר מ־70 זנים של הנגיף. הזנים מסוג 16 ו־18 אחראים ל־80%-70% ממספר החולות בסרטן צוואר הרחם. הזנים 6 ו־11 גורמים ל־90% מהיבלות החרוטיות, הקונדילומות (Condyloma acuminatae) ולנגעים טרום ממאירים בצוואר הרחם.

איך נדבקים בנגיף הפפילומה?

הנגיף מועבר ביחסי מין לא מוגנים.

ואם שמים קונדום?

קונדום אינו מונע את כל מקרי ההדבקה, מכיוון שלפעמים הנגיף שוכן ביבלות של איברי המין (קונדילומות), וההידבקות היא באמצעות מגע הדוק עם עור שהנגיף מצוי עליו או עם קונדילומה.

כאמור, לנגיף הפפילומה זנים רבים. כמה מהם גורמים ליבלות של איברי המין, אחרים, אלימים יותר, גורמים לקונדילומות שמתפתחות עם הזמן לסרטן צוואר הרחם. העובדה שנגיף הפפילומה אחראי למרבית המקרים של סרטן צוואר הרחם מסבירה מדוע הסרטן הזה שכיח יותר אצל בנות שיש להן פרטנרים מיניים רבים: הן חשופות יותר למחלות העוברות במגע מיני.

מהו היקף ההידבקויות?

על פי ארגון הבריאות העולמי, כ־300 מיליון איש בעולם נדבקים בכל שנה ב־HPV, כ־490 אלף נשים חולות בסרטן צוואר הרחם, וכ־230 אלף מתות מסרטן צוואר הרחם בכל שנה.

ובישראל?

בארץ שכיחות המחלה נמוכה יחסית. אצל 400-350 נשים מאבחנים בכל שנה נגעים טרום ממאירים בדרגה גבוהה, אצל 160 מאבחנים סרטן צוואר הרחם, ו־70 נשים מתות בכל שנה מהסרטן הזה.

כיצד פועל החיסון נגד פפילומה?

החיסונים ל־HPV גורמים ליצירת נוגדנים המונעים את היצמדות הנגיף לתאים, אך אינם גורמים להתמרה ממארת. תופעות לוואי הקשורות להזרקת החיסון הן נדירות ביותר.

מהם החיסונים לפפילומה הקיימים בישראל?

החיסון הארבע־ערכי גרדסיל מכיל את האנטיגנים של זני הנגיף 6, 11, 16 ו־18. החיסון נרשם בארץ למניעת סרטן צוואר הרחם ויבלות חרוטיות מהזנים הכלולים בחיסון.

החיסון הדו־ערכי סרווריקס מכיל את האנטיגנים של זני הנגיף 16 ו־18 (ואינו כולל את הזנים הגורמים ליבלות החרוטיות 6 ו־11). החיסון נרשם לשימוש בארץ למניעת סרטן צוואר הרחם מהזנים הכלולים בחיסון.

מי יכול לקבל את החיסון נגד פפילומה?

חיסון נגד סרטן צוואר הרחם נכלל כיום בסל הבריאות וניתן בכיתה ח' בשתי מנות לכל התלמידים והתלמידות. בנים שהחמיצו את החיסון יכולים לקבל אותו עד גיל 26, ואילו בנות - עד גיל 45. 

מדוע מחסנים גם בנים?

נגיף הפפילומה עלול לגרום למחלות (יבלות וגידולים סרטניים) גם בגברים. חיסון הגברים משיג שתי מטרות: גם מגן עליהם מפני מחלות  וגם מגן על בנות הזוג או בני הזוג שלהם.

האם חיסון נגד וירוס הפפילומה מעודד יחסי מין ללא הגנה?

כשהתחילו לתת את החיסון, עלה חשש שהוא עלול להעניק לצעירות לגיטימציה רבה יותר לקיים יחסי מין לא מבוקרים, והבעיה היא, כמובן, סכנת ההידבקות במחלות מין נוספות שנגדן לא ניתן חיסון.

בארה"ב ערך ה־NSFG) National Survey of Family Growth) סקר כדי לבדוק אם נשים אכן מגבירות את קצב החלפת הפרטנרים המיניים שלהן בעקבות מתן החיסון. תוצאות הסקר פורסמו בכתב העת American Journal of Preventive Medicine בדצמבר 2011. בסקר השתתפו 1,243 נשים צעירות בנות 24-15 שקיבלו את החיסון בשנים 2008-2007. ב־2010 הן נשאלו על הפעילות המינית שלהן.

מהשוואה בין בנות 19-15 לבנות 24-20 נמצא שפי שניים מהצעירות, ביחס למבוגרות יותר, השלימו את שלוש מנות החיסון נגד נגיף הפפילומה  (30% לעומת 15%).

לא נמצא קשר בין פעילות מינית ומספר הפרטנרים בקבוצת המתחסנות לעומת קבוצת הביקורת (שלא קיבלה חיסון) בכל הגילאים. דווקא בקרב הצעירות יותר בנות 19-15 שהיו פעילות מינית וחוסנו היה שימוש רב יותר בקונדום.

לסיכום, לא נרשמה עלייה בסיכון לפעילות מינית בלתי מבוקרת אצל צעירות שחוסנו נגד נגיפי הפפילומה בהשוואה לנערות או לנשים שלא קיבלו חיסון לפפילומה.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסלוג בקבוצת כללית