חיפוש

dsdsdsd
שחלות פוליציסטיות וסקס

מחרוזת הפנינים והשפעתה על התפקוד המיני

תסמונת השחלות הפוליציסטיות (שנראית באולטרסאונד כמו מחרוזת של פנינים) היא הפרעה שכיחה הפוגעת בפריון. האם היא גם פוגעת בתפקוד המיני? מחקר ראשוני גילה ממצאים מפתיעים דווקא אצל נשים הסובלות מהשמנת יתר

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

בקיצור

01

תסמונת השחלות הפוליציסטיות: תופעה שכיחה אשר פוגעת בפריון וכוללת תסמינים כמו הפרעות ביוץ, השמנת יתר, מחזור לא סדיר, אקנה, שיעור יתר

02

מה הקשר לתפקוד המיני? החוקרים הניחו כי התסמונת קשורה לבעיה בתפקוד המיני, בייחוד אם היא מלווה בהשמנת יתר. עם זאת לא היה ברור אם ההשמנה היא גורם בפני עצמו.

03

מסקנת המחקר: נשים עם השמנת יתר וללא תסמונת השחלות הפוליציסטיות סבלו מרמות תפקוד מיני נמוכות מהנורמה; אצל נשים עם התסמונת (עם או בלי השמנת יתר) נמצא תפקוד מיני גבולי.

תסמונת השחלות הפוליציסטיות היא הפרעה אנדוקרינית שכיחה ביותר אצל נשים: היא קיימת בכ־5% עד 10% מהנשים בגיל הפריון. התסמונת היא אחת הסיבות העיקריות הגורמת לבעיות פריון. האם היא גורמת גם לבעיות בתפקוד המיני?

בבדיקות מעבדה לגילוי התסמונת ניתן למצוא עודף בהורמוני מין זכריים (אנדרוגנים) ובבדיקת אולטרסאונד ישנו בדרך כלל מבנה קלאסי של השחלות הכולל זקיקים קטנים מרובים, היוצרים מראה של שרשרת פנינים. התסמינים והסימנים שונים בין נשים באופן משמעותי במידת חומרתם. התסמינים הקלאסיים של התסמונת כוללים השמנת יתר​, אי־סדירות במחזור הווסת עד כדי חוסר ביוץ ודימום וסתי, אקנה ושיעור יתר. ידוע שהתסמונת קשורה לתנגודת לאינסולין, לסוכרת ולהשמנת יתר, אם כי ישנן גם נשים רזות שסובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות.

חשוב להבדיל בין מבנה של שחלות פוליציסטיות היכול להופיע ללא כל הפרעה אחרת לעומת תסמונת השחלות הפוליציסטיות המקושרת עם הפרעות בביוץ.

מה בין תסמונת השחלות הפוליציסטיות לתפקוד המיני?

בעיתון הרפואי The Journal of Sexual Medicine פורסם מחקר ראשוני (Pilot) שניסה לבדוק אם יש קשר בין תסמונת השחלות הפוליציסטיות לתפקוד מיני ירוד באמצעות השוואה בין נשים שסובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות לבין נשים שיש להן מחזור סדיר.

ההנחה של החוקרים הייתה שהתסמונת קשורה לבעיה בתפקוד המיני, בייחוד אם היא מלווה בהשמנת יתר. עם זאת, לא היה ברור אם ההשמנה היא גורם עצמאי לבעיה בתפקוד מיני אצל אותן נשים. סביר להניח, ציינו החוקרים בהנחת המחקר, כי לנשים הלוקות בתסמונת השחלות הפוליציסטיות וסובלות מעודף משקל יש יותר בעיות בתפקוד המיני לעומת חברותיהן לתסמונת אשר לא סובלות מעודף משקל.​​

במחקר נבדקו שאלונים מקובלים הבודקים תפקוד מיני (FSFI) וכן נמדדו רמות אנדרוגן חופשי היכול להעיד על קיום התסמונת.

אוכלוסיית המחקר כללה 83 נשים:

• 19 נשים ללא השמנת יתר וללא תסמונת השחלות הפוליציסטיות.

• 24 נשים ללא השמנת יתר עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות.

• 16 נשים עם השמנת יתר וללא תסמונת השחלות הפוליציסטיות.

• 24 נשים עם השמנת יתר ועם תסמונת השחלות הפוליציסטיות.

תוצאות המחקר הראו, כצפוי, כי אצל נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות נמצאו רמות אנדרוגן גבוהות יותר לעומת נשים ללא התסמונת. בבדיקת השאלונים לתפקוד המיני נמצא כי אצל נשים עם השמנת יתר וללא תסמונת השחלות הפוליציסטיות היו רמות תפקוד מיני נמוכות מתחת לנורמה, אצל נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות (עם או בלי השמנת יתר) היה תפקוד מיני גבולי ואצל נשים רזות ללא תסמונת השחלות הפוליציסטיות היה תפקוד מיני תקין.

לא נמצא קשר ישיר בין היקף מסת הגוף לבין רמות אנדרוגן, רמת התפקוד המיני על פי השאלון המיני או קיום תסמונת השחלות הפוליציסטיות.

מסקנות החוקרים הן שבקבוצה הזאת לנשים עם השמנת יתר היה סיכון גדול יותר לבעיות בתפקוד המיני ואצל נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות היה תפקוד מיני גבולי. אבל קבוצת המחקר הייתה קטנה מדי מבחינה סטטיסטית בכדי לתת תשובות מדעיות ברורות, ויש חשיבות לעשות מחקר סטטיסטי גדול יותר שיוכל לתת תשובה האם אצל נשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות ישנה גם השפעה על התפקוד המיני והאם בקבוצה הזאת יש הבדל בין נשים עם ובלי השמנת יתר.

מקור:

The Journal of Sexual Medicine Silva ACJS. Changes in sexual function among women with polycystic ovary syndrome: A pilot study , Volume 10, Issue 2, pages 467–473, February 2013

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסלוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש