חיפוש

dsdsdsd
עקמת הפין

עקמת הפין: מביך, בטח מביך, אבל יש פתרונות

גם אם אתה גבר מצפוני וישר־דרך, ייתכן שהפין שלך בחר לו זווית חיננית. לפעמים מדובר בסטייה קלה ולעיתים במה שמכונה "עקמת הפין": האם זה תמיד רע, מה אפשר לעשות, ומתי כדאי לפנות לטיפול רפואי? המדריך המלא לעקמת הפין ולמחלת פירוני

קטי קמחי

קטי קמחי

​כמה עובדות שכדאי לדעת: לעיקום החורג מהרגיל באיבר המין קוראים הרופאים עקמת הפין (Penile Curvature או "Bent Penis"). יש כאלה שנולדים איתה ויש כאלה שהרוויחו אחת ביושר במהלך חייהם. 

העקמת נובעת מחוסר פרופורציה באורך של הגופים המחילתיים המקבילים שבתוך איבר המין (מייד הסבר). אצל ילדים ונערים, הנמצאים בצמיחה, ניכר לעתים פער בגדילה שבין הגוף המחילתי הימני לגוף המחילתי השמאלי והדברים יכולים להשתנות במהלך הצמיחה. לכן אצל ילדים ונערים חשוב לעקוב, אבל אם דרגת העקמת נמוכה לא מטפלים בה בדרך כלל, ובכל מקרה לא צריך לטפל במצב בגיל מוקדם.

מה זה גופים מחילתיים?

בתוך איבר המין של הגבר, לאורכו, מצויים שני גופים שעשויים רקמה ספוגית. רקמה זו עשירה בכלי דם, וכאשר המוח מגיב לגירוי מיני ותהליך הזקפה "יוצא לדרך" - מתחילה זרימת דם מוגברת לאגן ולאיבר המין. כתוצאה מכך הגופים המחילתיים הופכים גדושים בדם והלחץ על דפנות כלי הדם מונע את יציאתו מהם. כך נכלא הדם באיבר המין, והאיבר הגאה הופך זקוף ונוקשה בצורה מספקת לקיום יחסי מין.

ומה עם עקמת הפין במבוגרים?

כשמדובר בגברים בוגרים, אם מדובר בזווית קלה, העניין רק מוסיף ייחוד לבעל האיבר (לפעמים דווקא זווית קלה באיבר המין יכולה לסייע לבת הזוג לענג אותך אוראלית, שלא לדבר על כך שחלומה של כל נקודת ג'י נשית היא פין המעוקל כלפי מעלה לגירוי ישיר בשעת החדירה...)

אבל לצערנו, כמו שאי אפשר להזמין את אורך איבר המין ורוחבו, כך גם אי אפשר להזמין את זווית העיקום. ולעתים העיקול הזה גורם לבעיות של דימוי עצמי, שבהן - ולאו דווקא בפין - חשוב לטפל (אפילו כבר בגיל ההתבגרות) בצורה מקצועית ומומלץ לפנות למומחה בתחום הסקסולוגיה. לעתים די נדירות הזווית הזו עלולה גם לגרום לבעיות פיזיולוגיות קשות.

אצל גברים בוגרים הסיבות לעקמת הפין קשורות לרוב במשקעים על דופן הגופים המחילתיים, היוצרים צלקת שגורמת לקיצור הגוף המחילתי ולעקמת. במקרים אלה נוצר בחלק מהפין רובד סיבי קשה, שאינו מאפשר לו להתיישר בשעת זקפה.

הסיבות להיווצרות המשקעים שגורמים לעקמת הפין אינן תמיד ברורות. לפעמים מדובר בבעיה תורשתית של הפרעה מולדת ברקמות החיבור, לפעמים בתגובה טראומטית לפציעה באיבר המין ולפעמים במחלה אוטואימונית (מחלה שבה מערכת החיסון של הגוף תוקפת את הגוף עצמו).

Penile_Curvature_king[1].jpg

תרגיש כמו מלך. לואי ה-14 (איזה תמונה חשבת שנשים?) צילום: Wikimedia Commons

 
אחת הסיבות להופעת המשקעים האלה ולעקמת הפין אצל גברים בוגרים היא מחלת פירוני (Peyronie's disease, התוקפת אחוז אחד מבין הגברים באוכלוסיה.)

מה זה מחלת פירוני?

מחלה הפוגעת בעיקר באיבר המין ומופיעה במפתיע, בעיקר אצל גברים, החל משנות השלושים המאוחרות ועד שנות השישים לחייהם. אותם גברים מגלים לפתע, באמצע החיים, התקשויות ברקמת הפין. אותן התקשויות עלולות לגרום לכאב, לפגוע בזקפה להקשות על החדירה ולהסב כאב בעת גירוי מיני.

המחלה תוארה לראשונה על־ידי רופא צרפתי בשם פרנסואה דה־לה־פירוני ב-1743 ועד היום היא קרויה על־שמו. כיוון שפירוני טיפל גם במלך צרפת לואי ה-14, קראו לעקמת הפין גם "מחלת המלכים". יש כבוד.

מחלת פירוני יכולה להופיע בן־לילה, או להתפתח לאורך זמן. ההתקשויות ברקמת הפין יכולות להופיע באזורים שונים של איבר המין ולהשפיע על זווית העיקול – מטה, מעלה, הצידה ואפילו צורת "צוואר בקבוק".

איך מטפלים בעקמת הפין?

בכללית, אנחנו תמיד ממליצים לפנות קודם לכן לרופא המשפחה בנוסף, כל הלקוחות שלנו מוזמנים תמיד להתייעץ גם עם מומחים ממרפאה לטיפול מיני וזוגי, במיוחד אם העקמת אינה גדולה (לחץ/י כאן למציאת המרפאה לטיפול מיני וזוגי הקרובה למקום מגוריך). הרבה מאוד פעמים הבעיה היא רגשית ולא גופנית. כדי להתרשם ממידת העיקום מומלץ להצטייד טרם הבדיקה במרפאה בצילומים של איבר המין בשעת זקפה: מלמעלה, מהצד וגם כאשר הפין ניצב ליד סרגל ישר.

הרופאים המטפלים במקרים קשים של עקמת הפין, או בכל בעיה פיזיולוגית ותפקודית שעניינה איבר המין הגברי (ואשר איננה על רקע רגשי או נפשי), הם אורולוגים. את ההפניה לבדיקה האורולוגית מקבלים מרופא או רופאת המשפחה, או מהרופא או הרופאה במרפאה לטיפול מיני וזוגי.

הבירור האורולוגי יכול להסתכם בבדיקה גופנית, אך יש מקרים בהם יש צורך בבדיקות אולטרה־סאונד ו-MRI של האיבר. למי שסובלים מבעיות זקפה, ייתכן ותיערך גם בדיקת דופלר-דופלקס דינמי של איבר המין.

מה זה בדיקת דופלר-דופלקס דינמי ומה רוצים הרופאים לראות באולטרה־סאונד או ב-MRI?

אולטרה־סאונד ו-MRI הן טכניקות דימות, שבעזרתן ניתן "לראות" (על מסך המוניטור) מה קורה בתוך איבר המין שלך. בבדיקת דופלר-דופלקס משתמשים הרופאים בטכנולוגיה שמסוגלת לא רק "לראות" מה קורה בתוך איבר המין, אלא גם כיצד זורם הדם בעורקים ובוורידים. הבדיקה משלבת טכנולוגיית אולטרה־סאונד מסורתית (היוצרת "תמונה" בעזרת גלי קול) עם טכנולוגיית דופלר המשתמשת בגלי קול לזיהוי כיוון הזרימה של הדם, מהירות הזרימה, עוצמתה ונקודות שבהן הזרימה לקויה.

כמובן שכל כאב, גם אם הוא נפשי בלבד, מצדיק טיפול רפואי. וכשמדובר במטה הקסמים הגברי מוטב להעניק לו את תשומת הלב הראויה כמה שיותר מוקדם ביחוד אם מדובר במחלת פירוני.

מה עושים במקרה של מחלת פירוני שגורמת לעקמת הפין?

אופי המחלה משתנה מגבר לגבר, ובחלק מהגברים ניתן לראות שיפור במצב לאורך זמן ללא כל טיפול, ובעיקר במקרים שבהם המחלה תוקפת באופן קל יחסית. במקרים כאלה, ייתכן והאורולוג או האורולוגית שלך ימליצו על תקופת מעקב של תשעה עד 12 חודשים ללא טיפול.

במקרים חריפים יותר המחלה נמשכת, לרוב, בין שישה ל-12 חודשים ואז נוצרות ההתקשויות באיבר, שגורמות לכאבים ויוצרות את העקמת.

מדובר בחודשים כואבים שגברים רבים נוטים לאבחן אותם, בטעות, כגידול סרטני (סרטן של איבר המין הגברי נדיר מאוד בישראל בגלל המילה היהודית והערבית).

במקרים חריפים אלה, המחלה מטופלת בשלב הראשוני בטיפול תרופתי, שיכול לכלול מתן ויטמין E, המשפר את מבנה הגופים המחילתיים שבתוך איבר המין ומרכך הסתיידויות שנוצרות סביב העקמת. בנוסף לכך עשויים הרופאים לשקול מתן תרופות כמו: קולכיצין (Colchicine), פוטאבה(Potaba, Potassium aminobenzoate) ואינטרפרון (Interferon) התורמות לפירוק רקמות קשות. הטיפול נמשך, לרוב, שלושה חודשים לפחות.

בנוסף לטיפולים התרופתיים, ישנם מקרים שבהם ניתן להזריק תרופה הקרויה ורהפאמיל(Verapamil), המסייעת בפירוק רקמות־חיבור כמו קולגן. התרופה מוזרקת ישירות לתוך הרובד הסיבי.במקרים קשים במיוחד ניתן לבצע ניתוח כירורגי שעניינו שחרור הרובד הסיבי.

ניתוח לעקמת הפין?...

כן. יש כמה סוגי ניתוחים שבהם ניתן להיעזר. הבולטים בהם הם:

"הניתוח על־שם נסביט": שבו מיישרים את עקמת הפין ומתקנים על־ידי יצירת "פגם מקביל" בגוף המחילתי השני שעל יד הגוף המחילתי הפגוע. הטיפול הוא בעל שיעורי הצלחה טובים (כ-80% הצלחה) עם אחוז נמוך של חזרה של עקמת הפין לאחריו. חסרונו המהותי של הניתוח: קיצור מסוים של איבר המין.

"ניתוח קיפול" (Penile Plication Procedure): שבו משתמשים בטכניקה אחרת הנקראת Penile Plication. הניתוח דומה ל"ניתוח על־שם נסביט", אך השימוש בטכניקה זו מקצרת פחות את איבר המין. חסרונה: תפרים שעלולים לגרום לאי־נוחות גדולה ולכאב.

כמה מילים על המבוכה סביב עקמת הפין

עקמת הפין, או התפתחותה של מחלת פירוני, יכולות להיות מקור למתח וללחץ שהם במקרים רבים מיותרים. אם אתה סובל ממחלה, אתה לא פחות גבר מקודם – והמחלה אין משמעה שמשהו "לא בסדר" בגבריות שלך, במיניות שלך או בתפקוד המיני שלך. כדאי לזכור את זה. מה שכן, אין טעם לסבול סתם ומומלץ מאוד לטפל במצב.

מביך לפנות לרופא או לרופאה עם בעיה כזו? מביך, בטח מביך. ועם זאת, הרופא או הרופאה כבר ראו אלף כמוך. כי בשבילם מדובר בעבודה - והם שם כדי לעזור לך "להתיישר" ולחזור לתפקוד מיני מיטבי הכי מהר שאפשר. ומובן מאליו, שכל מה שקורה בחדר הטיפולים במרפאה מוגן תחת חיסיון רפואי. איש לא יידע.

אם אתה סובל ממחלת פירוני המתבטאת גם באובדן הזקפה, זכור תמיד שבת הזוג או בן הזוג יכולים להסיק מכך שאתה לא נמשך אליהם יותר. אל תשכח לומר להם שזה לא כך. פתיחות ביחסים ודיבור פתוח "על המצב" אינם רק דבר טוב, הם גם מסייעים להחלמה מהירה יותר וטובה יותר. 

קטי קמחי היא כתבת הסקס והזוגיות של "20 פלוס"
ייעוץ מקצועי: ד"ר רונן רוב, אורולוג
ד"ר צחי בן־ציון, פסיכיאטר וסקסולוג

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש