חיפוש

dsdsdsd
הנשיקה המושלמת

הנשיקה המושלמת: מה היא, בעצם, אומרת עליכם?

חלק מכם, הבנים, יתאכזב לשמוע שבשביל הבנות, הנשיקה היא כנראה רק עוד דרך לדרג אתכם מבחינה ביולוגית. חלק מכן, הבנות, יופתע כמה מידע תת־ההכרה קולטת מהצמדת שפתיים. ייתכן ששניכם תופתעו ללמוד שכ־650 מיליון בני־אדם בכלל לא מתנשקים. האם הם מפסידים? בוודאי.

קטי קמחי

קטי קמחי

1. אם גם הבוקר (או אתמול בלילה) לא התנשקת בתשוקה פרועה עם אף אחד (או אף אחת), ואתם די מדוכדכים מזה, אתם לא לבד.

למעשה, כעשרה אחוזים מבני־האדם על־פני כדור הארץ לא מתנשקים כלל. כלומר: כ־650 מיליון בני־אדם. אלה הממצאים של חוקר ההתנהגות האנושית אירנאוס אייבל־אייבספלדט (Irenäus Eibel-Eibesfeldt) ממכון מקס פלנק באנדכס, גרמניה, כפי שתיאר בספרו אהבה ושנאה: היסטוריה של דפוסי התנהגות

2. למעשה, בעוד חלק לא קטן מאיתנו כמהים לטעום שפתיים, ואילו אחרים עוסקים בזה במרץ בכל הזדמנות אפשרית, אצל בני עמים אחרים, עד כמה שקשה להאמין, מדובר בפעולה מגונה כמעט כמו אכילת חזיר ביהדות ובאיסלאם.

3. בתחילת המאה ה־20 תיאר המדען הדני קריסטופר נירופ (Kristoffer Nyrop) שבטים פיניים נידחים, שהגברים והנשים בהם נהגו לרחוץ בעירום מלא, אך נשיקה פה אל פה נחשבה אצלם לפעילות מעוררת חלחלה ממש. בסוף המאה ה־19 דיווח האנתרופולוג הצרפתי פול ד'אנז'ואה (Paul d'Enjoy) לאחר מסע בסין, כי נשיקה פה אל פה מבעיתה ומזעזעת את הסינים בני־הזמן כפי שאכילת בשר־אדם מחרידה את בני התרבות המערבית. לשמחתנו, הדברים השתנו.

בקרב התרבויות המתנשקות, שזה אנחנו ו־90 אחוזים מהמין האנושי (גם אם עדיין אין לך עם מי להתנשק), הנשיקה משמשת להעברת מסרים מורכבים ותת־הכרתיים. למשל, אם קראת את הכתבה המעולה זה מריח לי כמו סקס..., את או אתה כבר יודעים לא רק מהו הריח הסקסי ביותר בעולם, אלא גם שלגברים אין מושג שהם מעדיפים את ריחן של חולצות שנלבשו על־ידי נשים מבייצות; ושאשה תדרג את ריח הגוף של גבר כ"נעים יותר" ככל שהיא שהמערכות החיסוניות שלהם שונות יותר. אבל זה הרבה יותר מזה...

4. ממחקר שנערך על־ידי החוקר האמריקני גורדון גאלופ (Gordon G. Gallup) מאוניברסיטת אולבני סטייט בניו־יורק, ארצות־הברית, עולה כי 59% מהגברים ו־66% מהגברים מודים בכך כי "נשיקה ראשונה אסונית" הובילה אצלם לסיום הקשר.

למה? "הנשיקה היא חילוף מורכב של מידע שמערב את הריח, המישוש והמגע והיא מתחברת למנגנון תת־הכרתי שמאפשר לנו לקבל להחלטות לגבי מידת אי־ההתאמה שלנו כלפי מי שאיתם אנחנו מתנשקים", אמר גאלופ בראיון לאתר שירות השידור הבריטי BBC. לפי ממצאיו, והתיאוריה שלו, הנשיקה עשויה לגלות לנו את רמת המחויבות של בן או בת הזוג בכל הקשור לגידול צאצאים עתידיים, שהוא חלק מרכזי בכל מערכת יחסים ארוכת־טווח ויסוד חיוני להמשכיות שלנו כמין של בעלי־חיים.

במחקר אחר שביצעו גאלופ ועוזריו בהשתתפות 1,041 סטודנטים חיזק את הסברה הזו, שלפיה נשיקה זו עוד דרך שבה הבנות מדרגות אתכם, הבנים...

וזה הולך ככה: בעוד אצל רוב הגברים הנשיקה היא רק בבחינת הצעד הראשון ליחסי־מין מלאים, אצל נשים, מכיוון שחלון ההזדמנויות הביולוגי שלהן קטן יותר והזמן המוקדש לגידול כל צאצא גדול מאוד, "נשיקה נשיקה" היא סימן טוב שאפשר להתקדם לרמה הבאה במערכת היחסים (שים לב - ולמד לנשק). למעשה, כמעט לא ניתן למצוא נשים שמעוניינות לקיים יחסי־מין ללא נשיקה (בניגוד לגברים). וזה ברור גם למה: נשים משתמשות בנשיקה לא רק כדי לבחון אותך בתור מקור לדי.אן.אי, אלא גם כדי לקלוט אם אתה רציני - וכמה.

5. מאז שהופיעה הנשיקה הראשונה בחיי בני־האדם, כפי שבטח קראת בכתבה שלנו למה, בעצם, אנחנו מתנשקים?, אפשר להגיד שהתמכרנו. כלומר אלה מאיתנו שלא משתייכים ל-650 המיליונים שלא מתנשקים כלל.

צילום הפעילות המוחית של אנשים מאוהבים המביטים בתמונות של אהוביהם מעלה, כי המבט הזה גורם לפרץ של פעילות חשמלית בשני אזורים במוח - ה־Ventral Tegmental הימני וה־Caudate Nucleus הימני - שני אזורים המעורבים בתחושות העונג והתיגמול ובנכונות הנפשית להשקיע. אזורים אלה מופעלים גם כתוצאה מצריכה של חומרים ממכרים לסוגיהם השונים, כמו קוקאין וסמים אחרים.

כך שעושה רושם שבשבילנו, בני־האדם, האהבה היא סוג של סם... אלה בכל אופן תוצאות מחקר של האנתרופולוגית הלן פישר (Helen Fisher) מאוניברסיטת ראטגרס, בניו־ג'רסי, ארצות־הברית.

6. אבל יש עוד הרבה סיבות מדוע אנחנו אוהבים להתנשק: הצמדת השפתיים והמגע בין פה לפה ובין לשון ללשון מעוררים במוח מיני־הוריקן כימי, שמשחרר לחללים הבין־עצביים רמות מוגברות של חומרים המגבירים תחושות קירבה, חיברות
(Social Bonding) עוררות מינית, ידידות וכן - מוטיבציה גבוהה יותר... בו בזמן, הנשיקה מפחיתה את רמתו של ההורמון מעורר הדחק קורטיזול (Cortisol).

7. הפסיכולוגיות וונדי היל (Wendy L. Hill) וקארי ווילסון (Carey A. Wilson) מלאפייט קולג' בפנסילבניה, ארצות־הברית, בדקו באחרונה את ההשפעה של ההורמון המעורר קירבה וחיברות אוקסיטוצין (Oxytocin), הקשור גם בתהליך האורגזמה הנשי, ושל הורמון הדחק קורטיזול בקרב זוגות מאוהבים. החוקרים מדדו את רמות ההורמונים לפני שהזוג התנשק ואחרי נשיקה חושנית.

הממצאים מפתיעים משהו.

על־אף שהוכח חד־משמעית כי הנשיקה אכן מורידה במידה גדולה מאוד את רמות הלחץ (קורטיזול) אצל שני המינים, רמות האוקסיטוצין זינקו רק אצל הגברים; אצל הנשים אפילו נרשמה ירידה ברמתו. החוקרות מסיקות ומשערות, שבעוד אצל הגברים העסק יחסית פשוט יותר, "כרגיל", נשים, "כרגיל", צריכות יותר כדי להתרגש מינית - וכנראה גם סביבה רומנטית הרבה מזו שהצליחו שתי החוקרות לספק לזוגות...

כלומר: לא כל סודות הנשיקה בידינו.

8. אבל למה, בטח שואלת את עצמה הקוראת הנבוכה בשלב זה (והקורא הנבוך בוודאי שואל את עצמו גם) - למה זה כל־כך משמעותי לנו להתנשק?

בגלל השפתיים!

השפתיים הן פיסת העור הדקה ביותר שיש לנו במקום כלשהו בגוף, והאיזור הזה מאוכלס במספר הגבוה ביותר של קצוות של תאי־עצב שתפקידם לחוש.

המספר הגדול של תאי־העצב האלה והעובדה שהם כל־כך קרובים לעור הם הסיבה לכך, שכאשר אנחנו מתנשקים, משוגרים למוח זרמים עצומים של תחושות מענגות, רגשות עזים ותגובות פיזיולוגיות, שמקורם בתאי־העצב של השפתיים, שאליהם מצטרפים אחיהם שבפה ועל הלשון.

למעשה, מבין 12-13 העצבים התוך-גולגולתיים המשפיעים על התפקוד המוחי, חמישה נמצאים בהילוך גבוה מאוד בזמן שאנחנו מתנשקים ועסוקים בתיעול המסרים מהשפתיים, הלשון, הלחיים והאף אל המוח. המוח, מצדו, עסוק מאוד בקליטת כל המידע הזה על אודות החום, הטעם, הריח והתנועות שלנו.

9. כל המידע העצבי הזה, מסעיף 8, רובו לכל הפחות, מגיע אל איזור בקליפת המוח הקרוי Somatosensory Cortex. איזור זה אחראי לעיבוד כל תחושות הכאב, המגע והחום שמקורן באזורי הגוף השונים והוא עושה זאת על "מעין מפה" של הגוף, הפרוסה על קליפת המוח.

ב"מפה" זו כל איבר וכל איזור בגוף מיוצגים באופן פרופורציונלי למספר הקצוות של תאי־העצב של חישה שיש בהם. אגב, "הגוף המוחי" שונה מאוד מהגוף שלך כפי שאת, או אתה, מכירים אותו.

אז איך היית נראה אם היו בונים אותך לפי "מפה" זו? למען האמת, ככה:

 PERFECTKISS_1.gif

 

PERFECTKISS_2.gif 


אם כל המידע המדעי הזה קצת בלבל אותך, בואי - ובוא - נחזור למה שהכי חשוב באמת:

אל תפסיקו לנשק.

נשקו את האהובים שלכם בלי עם או בלי קשר למשחק המקדים; נשקו את החברים שלכם; את הילדים ובאהבה (אם יש לכם); וגם את ההורים (בצורה חברית!); כן, אפילו את הכלב. הרשו לעצמכם לגעת, להריח ולטעום.

תנו לשפתיים שלכם להזכיר לכם שאתם אוהבים.

זה בריא. זה טוב לגוף - וזה טוב לנשמה.

נשיקות...


הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש