חיפוש

dsdsdsd
חרדת ביצוע

גברים במלכודת: חרדת ביצוע

חרדה היא התנהגות שאינה נכחדת מעצמה אלא בדרך כלל מתפתחת עוד ועוד. חרדת ביצוע יכולה להופיע לפתע, גם אצל גבר מנוסה. אם היא לא נעלמת, כדאי ומומלץ לקבל טיפול בתפקוד המיני

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

החינוך הגברי בתרבות המערבית מייחס משקל רב למושג הגבריות, והגבריות כמושג מתקשרת בדרך־כלל, ברמה האסוציאטיבית, גם לתפקוד המיני.

הזקפה היא החלק הבולט בתפקוד המיני הגברי ומקיפה למעשה תחומים מרכזיים באישיות הנוגעים לביטחון עצמי, לכוחניות ולהצלחה. תפקודו המיני של הגבר משפיע הן על ההערכה העצמית והן על היכולת והרצון להיכנס לזוגיות ולטפח אותה.

האם ירידה בתפקוד המיני מחכה לכ־ו־ל־ם?

בעיות זיקפה וחוסר זיקפה הם חלק מהחיים. כל גבר חווה במוקדם או במאוחר כשל מלא או חלקי בתפקוד המיני. כשל כזה יכול להתבטא בקשיי זקפה, בשפיכה מהירה, בשפיכה מעוכבת, בירידת החשק או בשילוב של בעיות אלו.

בדרך כלל התפקוד המיני חוזר לתיקנו למרות הדאגה שהוא כנראה עורר אצל הגבר באותו הרגע. אולם, לעתים, החרדה שהתעוררה בעקבות הכשל התפקודי נופלת על מצע של אישיות חרדתית  או בעיה נפשית - ואז נוצר קשר למידתי בין החרדה לבין התפקוד המיני. התוצאה הבלתי נמנעת היא חרדת ביצוע ובעיה בתפקוד המיני.

מה ההבדל בין פחד לבין חרדה?

פחד נובע מגירוי מפחיד שהינו חיצוני ובדרך כלל מוכר וידוע. אנו יודעים ממה אנו פוחדים. לעומת זאת, חרדה היא פחד ממקור פנימי לא ברור. לא תמיד אנו יודעים ממה אנו פוחדים. קשה מאוד להימלט מהחרדה או להתמודד איתה. חרדה היא התנהגות שאינה נכחדת מעצמה אלא בדרך כלל מתפתחת עוד ועוד.

אפשר להימלט לחלוטין מחרדות?

חרדה היא תגובת חרום טבעית של הגוף והיא מאפשרת לנו להתגונן מפני סכנה. אדם שכלל לא חווה חרדה, לא ישרוד כיוון שלא ישכיל להיזהר מפני סכנות. זהו מנגנון קדום המצוי גם בקרב חיות ויצורים ירודים ותפקידו לשמור על ההישרדות בעולם.

מי שלא חרד, לא שורד?

מצד אחד החרדה משמשת כמנגנון הגנה בפני כישלון ומדובר בשיטת הישרדות בעולם אך מצד שני מנגנון החרדה עלול לתת התראות שווא. כמו בכל מנגנון ישנן גם תקלות ולכן יתכן מצב של הוצאת כל האנרגיות כלפי החרדה, במקום לנסות להתמודד.

מהן הסיבות הנפוצות להתפתחות  חרדה?

• נטייה לפרפקטציוניזם.
• לחץ חברתי להצלחה.
• אקלים מלחיץ ותחרותי.
• בעיות ביחסים בינאישיים
• משברי חיים.
•  נטייה אישיותית לחרדה.

איך החרדה פוגעת בתפקוד המיני?

תגובת החרדה שנוצרת בהקשר ליחסי מין פוגעת בזקפה, משום שההשפעה הגופנית של חרדה מתנגשת עם התנאים הנדרשים לזיקפה. מנגנון הזיקפה משתבש, כיוון שלא מתאפשרת התרחבות של כלי הדם בפין  ונפגעת הפרשת ההורמונים הנדרשים לזיקפה. החרדה מזינה את הסיכוי לכשל בזיקפה והכשל הנוסף מגביר את החרדה. כך  נוצר מעין כדור שלג ההולך וגדל עד לחרדת ביצוע שאינה מאפשרת חדירה ולבעיה קשה בתפקוד המיני.

האם חרדת ביצוע מופיעה לפתע?

מפרידים בין חרדת ביצוע ראשונית, שמופיעה בפעם הראשונה שמקיימים יחסי מין לבין חרדת ביצוע משנית, שמופיעה אצל גבר שלא היתה לו בעיה דומה בעבר. חרדת ביצוע ראשונית היא  בדרך־כלל  חמורה יותר ונובעת ממקור פנימי עמוק ופתולוגי.  לעומת זאת, חרדת ביצוע משנית מופיעה בדרך כלל עם בת־זוג או כשמקיימים יחסי ין במקום לא שגרתי. חרדת ביצוע  משנית  בדרך־כלל  קלה יותר ובהתאם לכך גם קלה יותר לטיפול.

האם חרדת ביצוע עלולה להופיע גם אצל גבר מנוסה?

חרדת ביצוע יכולה להופיע גם בקרב קשישים. בדרך־כלל מדובר  באלמן, שמאחוריו שנים ארוכות של מערכת יחסים טובה עם אשתו. הגבר המבוגר המתחיל מערכת יחסים חדשה והוא "חייב להוכיח שהוא גבר" וכיון שלעתים הוא מרגיש מעין בגידה כלפי אשתו הראשונה, הוא יכול להכנס למעגל של אי־תפקוד מיני. חשוב לשתף את בת הזוג בחששות, כיון שלעתים גם היא חרדה ואולי עדיין לא מוכנה לקשר הכולל חדירה.

איך מטפלים בחרדת ביצוע?

טיפול מתאים בתפקוד המיני יגרום להיפוכו של התהליך הפתולוגי וכאילו יריץ אחורה את התסריט הפתולוגי. בטיפול פסיכולוגי התנהגותי, המבוסס על השגת "חוויה מתקנת", יוצרים שוב ושוב תנאי תפקוד מוצלח בתנאי רגיעה. כדי לטפל בחרדה צריך להבין את ההקשרים בה היא מופיעה, ללמוד להתמודד עם תגובות החרדה, ולבסוף - גם "להתיידד" עם החרדה - לקבל ולהבין שבמצבים מסוימים החרדה מופיעה כחלק טבעי של מהלך החיים.

באופן אידיאלי זה נעשה תוך שיתוף בת הזוג ועל־ידי טכניקות הרפיה והדחקת הבעיה - לדוגמה ביצירת אינטימיות גופנית ללא חדירה לתקופה מסוימת עד לירידת החרדה. לעיתים, כאשר אין בת זוג קבועה ניתן לשקול טיפול בסרוגייט בו מדמים קשר זוגי ומיני עם הסרוגייט המלמדת את הגבר איך להתגבר על בעייתו. יש חילוקי דעות בין הסקסולוגים לגבי טיפול זה.

בסיום התהליך הטיפולי מתוקנות המיומנויות המיניות ובאופן משני מתאושש הביטחון העצמי, החרדה יורדת והזיקפה שבה לאיתנה בדרך־כלל באופן מלא ולאורך זמן.

טיפים לגברים שבינינו

• מאהב טוב הוא גבר קשוב ורגיש היודע להנות אישה בדרכים שונות בנוסף לחדירה. 

• רוב הנשים מגיעות לאורגזמה מגרוי חיצוני בדגדגן ולא בחדירה.
לא כדאי לנסות להגיע למגע מיני אם אין אווירה ראשונית רגועה ונעימה. 

• אם הזקפה אינה מושלמת, אל תאבק בה, עדיף לוותר מאשר לנסות ולהיכשל.

• מיניות אינה ממוקדת רק בחדירה, והיא מערבת תהליך של קירבה ואינטימיות.

• שיפור בתפקוד המיני יעשה לך רק טוב. אל תהסס לפנות לייעוץ.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסלוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש