חיפוש

dsdsdsd
שיער ערווה: מי בעד תספורת מטופחת?

שיער ערווה: מי בעד תספורת מטופחת?

מי קבע שצריך להסיר שיער שם למטה? למה גברבר מטרוסקסואל מצוי יופתע לגלות ערווה לא מגולחת ואילו חברו המעודכן פחות לא ירים גבה? ומה עם גברים - האם גם הם מטפחים את האזור האינטימי? והכי חשוב: איך התספורת משפיעה על חיי המין שלנו?

קטי קמחי

קטי קמחי

​כבר מספר השנים שמתחת לפני השטח מתחוללת סערה אופנתית שעניינה: שיער ערווה - כן או לא?

מצד אחד, יש את הטוענים ששיער ערווה מגעיל אותם ושהאזור הופך מיני ואסתטי הרבה יותר כשהוא קירח. מאידך, יש את אלה הטוענים שפות עירום מעורר בהם מחשבות פדופיליות ושאצל נשים בוגרות הוא דבר שאיננו טבעי.

באמצעי התקשורת, את הצד הפרוע של העניין, ייצגה עדי נוימן שהתגוללה במהלך צילומי סדרת הריאליטי "האח הגדול" ׁעונת ה־VIP הראשונה במיני, נטול תחתונים על הרצפה, וזכתה לריקושטים חסרי פרופורציה מצד הטוקבקיסטים. מולה ניצבת - נבוכה אך מוקפדת - ערוותה המגולחת של מיכל אמדורסקי, שגם היא זכתה לכבוד לא מבוטל.

הערוות החשופות של שתי אלה יצרו מיני סערה שהעלתה את הנושא - שהיה חבוי עד כה באינטימיות הראויה לו - לכותרות, ואופנה חדשה מילאה את הארץ: ה"מספרפוט", "פוסיקאט" או "אנטי בוש".

קצת היסטוריה

למעשה, עניין הסרת שיער הערווה אינו חדש למין האנושי. רוב יצירות האמנות הקלאסיות מראות נשים וגברים עירומים, נטולי שיער ערווה (כשרק במאה ה־19 החלו שערות ערווה להשתרבב אל החזית האמנותית).

אבל, מבחינתנו, המראה המגולח הפך רלוונטי בסוף שנות ה־90 של המאה הקודמת, בהן כוכבות פורנו החלו להסיר את שיער הערווה לחלוטין. אז כבר מכוני יופי וטכניקות אפילציה למיניהן היו עניין של מה בכך וטרנד הערווה החשופה התפשט כאש בשדה קוצים.

ואיך זה אצלנו? 

באופן מדהים, העניין תפס בעיקר את האוכלוסייה שחיה ועובדת במרכז כך, שבתל אביב, בושה גדולה לבחורה להיתפס במיטת פרטנר חדש עם זיפים. מאידך, ישנם מקומות, שבהם בוש חינני לא יזכה להרמת גבה.

"אני מודה", הסביר לי רווק תל אביבי מבוקש, "מאוד אופתע לגלות ערווה לא מגולחת, או לפחות לא מטופחת, אצל פרטנרית חדשה". מצד שני, טוענת קוסמטיקאית מאזור פרדס חנה שפניתי אליה, "הביקוש אצלי להסרה של יותר מקו ביקיני עומד על 20% בערך".

מה עם ענייני מגדר? גם כאן הסוגיה מרתקת. לא רק נשים אלא יותר ויותר גברים שענייני הגוף שלהם מרוכזים בתל אביב וסביבותיה, מוצאים שנעים להם לוותר על רעמת השיער המקיפה את איבר מינם. רובם עושים זאת בטענה שכך נעים יותר לפרטנרית המעניקה מין אוראלי. ועדיין, מי שבדרך כלל דואגות למראהו של איבר המין ודואגות לטפח אותו בדרך זו או אחרת, הן בעיקר נשים.

האמת היא שגם נשים מעדיפות שהאזור האינטימי אצל הגבר יהיה מטופח ומסודר, אבל הן לא תמיד יודעות איך לבקש זאת מבן הזוג. מבחינת הגברים, מעטים אכן מטפחים מראה מוקפד שם למטה, אבל רובם לא יודעים שקיימת אופציה כזו או שהם חוששים מהכאב. חלקם אף מתחמקים בטענה ש"לאריה בלי רעמה קוראים לביאה".

אז למי מתאים הלוק הקירח?

למי שרוצה או מסוקרן. ישרו קו (מותר לקבל השראה או עצה מקוסמטיקאיות או לחילופין לצפות בסרטים אירוטיים).

סקרנים פחות? אלא אם כן התמכרתם/ אתם לא יכולים עם/ זה מה שעושה לכם את חיי המין למאושרים יותר – מותר להסתפק ביישור קו הביקיני. וגם זה רק בקיץ.

בכל מקרה, בסופו של דבר אין לוק שהוא "נכון" ומה שנכון הוא מה שמתאים ונוח לך. כי אם תרגישי טוב עם עצמך, גם בחלקייך המוצנעים, תקריני את זה החוצה.

ויש כאן עניין נוסף: כשם שיכולות להיות לנו כפות רגליים מופלאות אותן נבליט בסנדלים מעוצבים ופדיקור מושלם, כך גם אם איבר המין שלנו יפה – מותר ואף רצוי לחשוף אותו בתספורת או תסרוקת זו או אחרת, בפני מי שרוצים.

מאידך, אם איבר המין שלכם הוא לא הדבר היפה ביותר שיש (וכן, יש כזה דבר פות יפה או פין מדהים) אולי, קצת שיער ערווה יכול דווקא לעזור.

ומה זה יעשה לחיי המין שלנו?

קודם כל, הרעמה התחתונה תמיד יעשה לכם שמח. כי בהינף מספריים או סכין גילוח, אפשר להפתיע מאוד את בן/בת הזוג.

ומה עוד? המנוסים מדברים על שני אספקטים עיקריים: איך זה נראה ואיך זה מרגיש. הרוב יסכימו שאיבר מין נקי מתלתלים נעים הרבה יותר לצד שמעניק מין אוראלי. האיזור מרגיש אסתטי יותר, ריחני פחות (שיער ערווה ארוך ומתולתל גם אוגר בתוכו יותר זיעה ואף שרידי שתן, כאשר השיער מסופר או חסר – בעת הניגוב סביר להניח שיישארו פחות שאריות שתן ומכאן פחות ריח לוואי), וכמובן – אפשר לגשת לעיקר בלי ללכת לאיבוד בסבך.

בעניין המראה, כאן החלוקה מאוזנת יותר. יש שמעדיפים את המראה הטבעי מאחר ואיבר מין מגולח מעורר בהם זכרונות ילדות ומתקשר באופן אוטומטי לפות של ילדה. "שיער ערווה הוא סימן לבגרות מינית", טוען י' מכרכור, "וילדות לא עושות לי את זה".

מולם ישנם אלה, שלרוב גם זוכים להחליף פרטנרים פה ושם או נהנים מצפייה בסרטי פורנו עדכניים, שמעדיפים את האופנה הרווחת של אברי מין חלקים.

אז מה עדיף? כמובן שגם במקרה הזה, כמו בעצם בכל דבר בחיים – אין טוב ורע מוחלטים ועל טעם וריח אין מה להתווכח. כמו תמיד, חשוב לעשות את מה שאנחנו מרגישים טוב לגביו עם הגוף שלנו וכמובן שכדאי לקחת את טעמם של בן/בת הזוג בחשבון.

לגבי איכות הסקס – שיער הערווה מוסיף או פוגע רק אם את מתגאה בפות חלקלק שממש לא עושה את זה לבן הזוג, או להפיך – את מתהדרת בפריזורה מפוארת ובן הזוג מעדיף את המראה החלק והנקי. במקרים כאלה בן/בת הזוג עלולים להתחמק מלגשת לאיבר המין ולעתים הם אף יתביישו להגיד לכם או לבקש שתעשו משהו בנידון. ושוב, מילת הקסם היא תקשורת פתוחה ויכולת לדבר, לבקש ולהתחשב זה בצרכיו של זו ולהפך.

ומה בעניין בריאות?

בימים עברו שיער הערווה שימש להרחקת מזיקים ושאר מרעין בישין מפתחי הנקבוביות, אבל מאז המצאת התחתונים, נחיצותו בספק ובריאותית אין מניעה בהסרתו וניתן להסתדר בלעדיו.

מבחינה רפואית ניתן להתייחס אל שיער הערווה כמו שיער בית השחי, הרגליים או הפנים, ולהסיר, להשאיר, לעצב או לקצר – בהתאם לטעם האישי.

אבל ככל שהסערה בעניין השערה גוברת, עולה שאלה נוספת שעניינה: איך. כי לשיטת העיצוב ישנן השלכות שהן מעבר לאסתטיקה, ולפעמים הדרך בה אנחנו מטפלים בשיער שם למטה, לא חפה מתופעות לוואי.

אז מה בעצם חשוב לדעת?

סכין גילוח: זמין ופרקטי אבל, חשוב להיזהר במקומות העדינים והפתלתלים כמו שולי השפתיים או האשכים (מומלץ ביד השנייה למתוח את העור - מה שיקל על הגילוח).

מכונת גילוח: בשוק קיימות מכונות רבות חלקן מיועדות לנשים וחלקן לגברים אבל, חשוב לקרוא את האותיות הקטנות, שכן לא כולן מתאימות לאזור הערווה בכלל ולפרטים העדינים בו בפרט.

שעווה: פרקטית מאוד, אבל דורשת מיומנות לכן רצוי לבצע את ההליך אצל קוסמטיקאית מוסמכת. החסרונות הם בעיקר כאב נקודתי וחשש לשטפי דם או פצעים מתחת לעור. בנוסף, גם בשעווה, וגם עם מכשירים חשמליים יש "סיכון" שהשערה הצומחת לא תמצא את דרכה החוצה ותצמח לתוך העור - מה שעלול לגרום להיווצרות של דלקות קטנות בזקיקי השיער (יש לקחת בחשבון שפתח זקיק השיער משותף גם לבלוטת החלב בעור ואז נמצא באזור נקודות אדומות ולעתים אף לבנות ומודלקות). 

קרם להסרת שיער: למרות הפיתוי, היצרנים ממליצים לעצור בקו הביקיני ולא להמשיך לאזור המפשעה מאחר ומדובר בחומרים כימיים שיש המפתחים אליהם רגישות וקיים סיכון בשימוש לא נכון.

מכשירים חשמליים להסרת שיער: שיטה זו מאפשרת להסיר שיער בבית בקלות יחסית אבל התהליך מלווה בכאב, ולעתים השערות גדלות פנימה לתוך העור וגורמות לגירוי.

אפילציה: מאחר וכל שערה מוסרת לחוד, השיטה יעילה מאוד אבל דורשת טיפול ארוך ובעיקר - כואב.

קרני לייזר ואינפרא אדום: שתיהן מאפשרות להיפטר מרוב שיער הערווה לצמיתית אבל מחייבות טיפול על ידי אנשי מקצוע מוסמכים במכון מקצועי.

ייעוץ מקצועי: שרי לביא, ד"ר עינת אלרן

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש