חיפוש

dsdsdsd
סיאנה

שוכחת לקחת גלולה: חדש בישראל: סיאנה זריקה למניעת הריון

ארבע זריקות בשנה - ואין הריון: תכירי את סיאנה, הזריקה שאוטוטו מגיעה לישראל ותחסוך לך את הצורך ליטול מדי יום גלולות

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

שמעתן? "סיאנה", הזריקה החדשה למניעת הריון, מגיעה לארץ.

זריקה למניעת הריון, זו המצאה חדשה?

ממש לא.

באמת?

כן. כבר שנים רבות קיימת בשוק זריקה למניעת היריון בשם דפו־פרוברה (Depoprovera), אך השימוש בה מוגבל ביותר ולא זכה להכרה מרובה בציבור הנשים.

אז על מה מדובר?

מדובר בזריקה למניעת הריון המכילה את ההורמון פרוגסטרון (להבדיל מגלולות למניעת הריון משולבות המכילות פרוגסטרון ביחד עם אסטרוגן). זוהי נגזרת ספציפית של פרוגסטרון בשם Medroxy Progesteron Aceate.

אז מה ההבדל בין שתי הזריקות?

המינון שהיה קיים עד כה היה של 150 מיליגרם והזריקה היתה ניתנת בהזרקה לתוך השריר. הזריקה החדשה היא במינון של 104 מיליגרם והיא זריקה תת עורית הנעשית על ידי מחט דקה יותר.

איך זה עובד?

לאחר כ־24 שעות מזמן ההזרקה רמות ההורמון המלאכותי מגיעות לריכוז הרצוי בדם ונשארות באותו ריכוז למשך שלושה חודשים.

הפרוגסטרון שנמצא בזריקה למניעת הריון גורם למניעת ביוץ, כמו כן גורם לרירית רחם דקה ולמצב בגוף אשר זהה מאוד לגיל המעבר. ההורמון מונע שחרור של שני הורמונים חשובים מבלוטת יותרת המוח הנקראים FSH ו־LH או בשם כולל גונאדוטרופינים. ללא שחרור של גונאדוטרופינים מבלוטת יותרת המוח, תהליך הביוץ לא יוכל להתרחש ולכן ההריון נמנע.

בנוסף לכך שלא מתרחש ביוץ, העובדה כי הזריקה למניעת הריון מכילה פרוגסטרון בלבד, גורמת לכך שרירית הרחם אינה נוצרת מדי חודש, נשארת דקה ולכן גם הווסת נעלמת.

למה זה טוב?

כי הסיכוי להריון בזמן השימוש בזריקה למניעת הריון הוא נמוך ביותר (בטוח יותר מגלולות). אחוזי הכישלון בשנה הראשונה לשימוש עומדים על מספר מינימלי של 0.3%, והוא בא לתת מענה לנשים "שכחניות" שמעוניינות באמצעי מניעה הפיך.

ואפשר להזריק לבד?

בארצות הברית הנשים יכולות להזריק לעצמן (וכאן החידוש האמיתי), אבל בארץ אין עדיין הרשאה לכך ולכן עדיין יש צורך בהזרקה על ידי אחות או רופא.

הזריקה למניעת הריון מתאימה לכולן?

ממש לא. לתכשיר עשויות להיות גם חסרונות והתוויות נגד.

למשל?

לאור העובדה כי הטיפול ניתן בזריקה לא ניתן "לשלוט" ברמות שלו בדם. כלומר, גם אחרי שלושה חודשים תימצא כמות מסוימת של ההורמון בגוף.

כמו כן יש תופעות לוואי ולא ניתן "להוציא" את החומר מהגוף והאשה נשארת עם התופעות עד פינוי החומר מהגוף.

מהן תופעות הלוואי של הזריקה למניעת הריון?

ייתכנו הכתמות ודימומים לא סדירים בעיקר בחצי שנה הראשונה של הטיפול עד להפסקה מוחלטת של המחזור החודשי, כאבי ראש, בחילות, גודש בחזה, יובש נרתיקי, מצבי רוח וירידה בחשק המיני.

איך הזריקה משפיעה על כניסה להריון עתידי?

בשל ההשפעה על הביוץ יש לקחת בחשבון כי במידה והאשה רוצה להרות, הדבר עשוי לקחת מספר חודשים עד שהמחזור והביוץ חוזרים למצבם הרגיל.

איזו משמעות יש לעובדה שהזריקה למניעת הריון אינה מכילה אסטרוגן?

למרות היתרונות של היעדרות אסטרוגן מהזריקה, קיימים גם חסרונות למצב זה כגון הידלדלות במסת העצם. אסטרוגן הוא חיוני לשמירה ובניית עצמות ולכן ייתכן כי הנזק (והסיכון המוגבר לאוסטיאופרוזיס) מחוסר אסטרוגן יהיה בלתי הפיך.

זה נשמע רציני.

ההשלכות לבעיה זו יכולות להיות רציניות במיוחד בקרב המתבגרות והצעירות אשר נמצאות עדיין בתהליך גדילה. מנהל התרופות האמריקאי ((FDA פרסם הערת אזהרה לגבי תופעת לוואי זו.

אז זה טוב או רע?

הזריקה נגד הריון היא אופציה טובה במקרים נבחרים, אבל בוודאי שהיא אינה מתאימה לכל אחת. ניתן לקבל אינפורמציה בנושא מהרופא או מהרופאה המטפלים שמכירים אותך ואת ההיסטוריה הרפואית שלך ולהחליט לאחר התייעצות האם רוצים לנסות ולראות כיצד מסתדרים.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש