חיפוש

dsdsdsd
המונוגמיסט הסדרתי

7 סימנים שאת יוצאת עם מונוגמיסט סדרתי

למרות החן הרב, והמניירות החיצוניות והחענדלך - מהמונוגמיסט הסדרתי לא ייצא לך שום דבר טוב. מה את עושה? בדיוק בשביל זה קטי קמחי כאן (וגם עצה בשבילך, אם אתה במקרה כזה ופשוט נמאס לך)

קטי קמחי

קטי קמחי

מאז ומעולם לד', חברי הטוב, היה ברור שהוא לא בקטע של סטוצים וכבר שנים תמיד יש לו חברה ותמיד הוא בתוך זוגיות. לעולם הוא נראה כשבחורה אטרקטיבית אוחזת בכף ידו, בדרך כלל לא פחות מחודשיים ולעולם לא יותר משנתיים.

כלפי חוץ הוא בן הזוג המושלם: מתאהב עד מעל האוזניים ומוכן להשקיע את כל כולו במערכת היחסים. הוא מיד מביא אותן להראות לאמא, מזמין אותן לעצב לו את הדירה ומתגפף איתן בתשוקה בערבים חברתיים. אבל מה – כולנו, כל החברים, מרחמים עליהן, תוהים למי ד' ישבור את הלב עכשיו.

כי ד' הוא מונוגמיסט סדרתי. מצד אחד הוא מחויב לחלוטין למערכת היחסים הנוכחית שלו, לא בעניין של סטוצים, קל ונוח באהבה, ומצד האחר, הוא לא מסוגל לעבור את שלב ההתאהבות ולהעמיק באהבה.

ככה שבקיצור, אין איתו עתיד.

זהי את "הסדרתי" / זהה את עצמך

• את מאוהבת עד מעל הראש אבל נחרדת לשמוע שהיו בעברו יותר מעשר בחורות שלהן הוא קרא "החברה שלי"?

• הוא מאוהב בשגרת הזוגיות אבל מסרב לדבר על אופציה לחתונה?

• הוא אוהב לחלק את החיים שלו לתקופות ומזכיר לך שגם עכשיו הוא נמצא באחת כזו ("עד שיתחילו הלימודים" / "עד שיגמור את התואר" / "עד שיטוס לחו"ל" / "עד שיעבור דירה" / "עד שהכלבה תמליט")?

• את מרגישה לפעמים שיותר מאשר הוא מאוהב בך הוא מאוהב בהתאהבות?

• נדמה לך שלמרות ההשקעה הגדולה שלו בך, נדמה לך שהוא לא באמת נותן 100% מעצמו?

• ברור לך שיש לו גבולות שמעבר להם את לא רצויה?

אם ענית ליותר משתי שאלות "כן", מאוד ייתכן שאת יוצאת עם מונוגמיסט סדרתי.

"תקועים בשני"

המונוגמיסטים הסדרתיים הם אלה שמצליחים להישאר נאמנים לבת (או בן) הזוג לאורך תקופה משמעותית, אבל לא מצליחים לעבור לשלב הבא של מערכת היחסים. חלקם, אולי בעקבות לחץ סביבתי, אפילו ייגררו לחופה, אבל רובם יעדיפו לפרק את הקשר מאשר לעבור ממהלך שני לשלישי ולרביעי.

המונוגמיסטים הסדרתיים פוחדים ממחויבות, פוחדים להפסיד משהו והרבה פעמים גם פוחדים לאכזב - ולכן הם לרוב יתנו שמונים אחוזים מעצמם ויעדיפו למצוא את הבעיה בצד השני ("היא הסיבה לכך שהקשר נכשל") מאשר לראות את הבעיה שלהם. המונוגמיסטים הסדרתיים היותר מפותחים אולי יסכימו להודות שהבעיה אצלם, אבל יבהירו שהם חסרי תקנה ומכורים לפחדים של עצמם (פחדים ממחויבות או מהפחד לאבד את החופש)

תירוץ מהמורה לכימיה

מבחינה כימית, יש להם גיבוי. החוקרת הלן פישר, אנתרופולוגית וחוקרת מאוניברסיטת רטגרס בניו-ג'רזי, ארצות-הברית, מתמחה בתחומי האהבה, המין והיחסים שבין המינים. לפי פישר, האהבה הרומנטית אורכת בממוצע 12 עד 18 חודשים, ובני אדם כלל לא עוצבו לחיי זוגיות ארוכה אלא הם "מונוגמיסטים סדרתיים באופיים". כלומר, מתרכזים באדם אחד ואחרי שהאהבה שוככת הם באופן טבעי עוברים לבו או לבת הזוג הבאים.

גם מי שהם לא "מונוגמיסטים סדרתיים" יודו בינם לבין עצמם כי גם באהבה ארוכת טווח יש דרגות שונות של רגש. לפי פישר, לאחר כארבע שנים, בממוצע, האהבה הראשונית פגה, ואת השלב השני בחיי האהבה ממלאים האנדורפינים, שהם סמי ההרגעה הטבעיים של הגוף.

בשלב הזה, אומרת החוקרת האמריקנית, את מקום שכרון החושים תופס תהליך ההתקשרות (Attachment) בין בני הזוג. תהליך זה מביא לרגיעה בסערת הרגשות הראשונית ומנחיל לבני הזוג תחושת יציבות ומרגוע, שקט נפשי וקשר עמוק.

על פי פישר, זהו שלב מעבר חשוב בחיי הזוגיות או הנישואין ובו קשרים שאינם מצליחים להתעלות לדרגה הזו ("לעבור למהלך רביעי" ולשיוט נינוח באוטוסטרדת החיים) עלולים להסתיים בצורה חדה. גירושים למשל. לדעתה, דפוס התנהגות זה נובע מלחץ אבולוציוני של פיזור הגנים. תקופה של ארבע שנים מאפשרת לזוג להקים צאצאים, ומשעשו זאת הם יכולים עתה להיפרד; את חובתם הביולוגית כבר מילאו ואפשר אפוא לצאת לדרך מחדש ולפזר שוב את הגנים.

"ידעתי!"

"או!" קורא בהתרגשות המונוגמיסט הסדרתי, "ידעתי! כולם דפוקים ורק אני בסדר". אבל עם כל הכבוד להיגיון האבולוציוני, המונוגמיסטים הסדרתיים מפסידים בגדול. הם מפסידים את היכולת להתגבר על משברים קשים בזוגיות (ואת הצמיחה והבגרות שיכולת זו מנחילה); הם מאבדים את היכולת להיות טוטליים במאה אחוזים עם אדם נוסף; אין בהם לרוב את היכולת הרגשית והבגרות להכיל ולאהוב את בת או בן הזוג גם ברגעים הקשים – וקל להם לבחור תמיד באופציה א': "קשה לי, אז אני הולך".

המונוגמיסטים הסדרתיים הם גם מפסידים סדרתיים. כי הם מפסידים את היכולת להתאהב באותו אדם בכל פעם מחדש. אבל החשוב מכל, המונוגמיסטים הסדרתיים מפסידים את הפרס המופלא מכל המוענק רק לאלה שהתמודדו ועברו את משוכת ארבע השנים - המשפחה.

היכולת "להיות שם" בעבור מישהי או מישהו באופן טוטאלי, להתחייב באמת לכל החיים (בלי פטור ותעודת שחרור) דורשת בגרות, מידה של התמסרות ויכולת לשים בצד את הצרכים שלי כאינדיווידואל ולדאוג גם לאחר (לבת או לבן הזוג - ובמיוחד לצאצאים). זו השקעה לא קטנה (וגם ויתור לא קטן), אך אין כמו הידיעה המרגיעה (ואף המרגשת) שמרגע זה נמצא בעולם יצור שלעולם יביט בך במבט מעריץ ושבעבורו את או אתה "הגדולים מכולם". מעבר לכך, עם הפיכתה של בת זוגך לאם ילדיך, והפיכתו של בן זוגך לאב ילדיך, נרקמת ביניכם ברית עמוקה, גם אם בלתי מדוברת: מעתה שניכם חולקים יחדיו את הדבר היקר בעולם. וא־פרופו ריגושים, אין דבר מרגש מזה.

מה אפשר לעשות עם המונוגמיסט

את
זיהית שאת יוצאת עם מונוגמיסט סדרתי? אל תנסי לשנות אותו. 

אל תנסי להפוך לכל מה שהוא חולם עליו כדי שיישבר ויסכים להתחייב. אם אחרי שנתיים ביחד הוא עדיין מסרב לדבר על חיים משותפים, שלחי אותו לדרכו. הבעיה היא אצלו ולא אצלך, וחבל שיעברו עוד שנתיים עד שיזרוק אותך (או עד שתביני שאת מבזבזת את זמנך).

אל תנסי לתמרן אותו לחתונה, כי אז רבים הסיכויים שתאלצי להתמודד עם גירושים כואבים (שלא לדבר על גידול ילדים לבד). שחררי אותו באהבה וחפשי גבר שיוכל להכיל את כל טנא האהבה שלך בהווה וגם בעתיד.

אתה
זיהית שאתה מונוגמיסט סדרתי? רוצה לשנות? נסה לשבור את הדפוס. גם אם בת זוגך בהווה היא לא בדיוק משאת-חלומותיך, נסה לראות מה מתעורר בך בכל משבר. רוצה לשבור את הכלים וללכת? נסה בכל זאת להישאר. נסה לזהות עם מה הכי קשה לך להתמודד, ואל תשכח: תפסיק למצוא את הליקויים אצלה ותתחיל לזהות איפה אתה מכשיל את הזוגיות. אפשר גם לשקול טיפול זוגי.

למונוגמיסטים סדרתיים רבים יש בעיה עמוקה שמונעת מהם להתחייב. לפעמים הם מונוגמיסטים סדרתיים גם בענייני לימודים וקריירה. בגיל צעיר (עד 25?...) זה נתפס כחלק (חביב?...) מחיפוש הזהות. בהמשך, הדילוג המונוגמי עלול לרמוז על בעיה אישית ועמוקה יותר.

טיפול פסיכולוגי הוא פתרון מצוין אם זיהיתם שאתם כאלה ואם אתם לא רוצים להגיע לגיל 45 בציפיה שהנסיכה או הנסיך יגיעו לבית האבות שלכם ויגררו את רגליכם המקשישות בצליעה אל החופה.

קטי קמחי היא כתבת הסקס והזוגיות של "20 פלוס"

ייעוץ מקצועי: שרי לביא

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש